Młodo, młodziej, wybory. Plakat kontra rzeczywistość

Źródło:
tvn24.pl
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)ZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/20
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Czoła - wygładzone. Zęby - jak perełki. Podkrążone oczy dzięki magii retuszu odzyskują blask, włosy opadają miękkimi falami na skronie i ramiona. Ale podkręcanie wyborczych zdjęć to broń obosieczna. Przesady wyborcy mogą nie wybaczyć, choć mogą ją też całkowicie zignorować lub wykorzystać, by poniżyć osobę na plakacie. Czyli polityka, a najczęściej - polityczkę.

Magdalena Adamowicz w trakcie kampanii zmieniła zdjęcie na materiałach wyborczych – zrezygnowała w ten sposób z wizerunku idealnie rozświetlonej cery, różanych policzków i perfekcyjnie ujarzmionej fryzury na rzecz nieco bardziej naturalnego ujęcia. Beata Kempa, która również stara się o europarlamentarną reelekcję, znalazła się w ogniu krytyki w związku z mocno wygładzonym zdjęciem. Ona plakatu nie zmieniła.

Kamila Maj, kandydatka PiS na radną powiatu nyskiego w tegorocznych wyborach samorządowych, na plakacie miała aż do przesady wygładzoną skórę i jedwabiste włosy. Internauci jednak szybko znaleźli jej zdjęcie ze spotkania z Januszem Kowalskim i dowiedli, że kandydatka w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

46-letnia posłanka Anna Pieczarka na plakacie podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku pozbyła się absolutnie każdej zmarszczki. I nie była w tym odosobniona – bliskie spotkanie z cyfrowym "żelazkiem" zaliczyli wówczas między innymi Apoloniusz Tajner i Elżbieta Witek.

Anna Pieczarka na plakacie i w rzeczywistościArt Service/PAP

Z kolei były burmistrz Zgorzelca Mirosław Fiedorowicz już ponad dekadę temu przyznał, że jedną z przyczyn jego porażki w walce o reelekcję był zbyt wyretuszowany plakat, który złośliwi mieszkańcy okrzyknęli reklamą pasty do zębów.

To tylko kilka przykładów. Ingerencja w zdjęcia polityków – również ta zauważalna gołym okiem – nie jest więc niczym nowym.

LISTA KANDYDATÓW W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO >>>

- Tendencja jest jedna i niezmienna: wyglądać młodziej, atrakcyjniej, po prostu, w odczuciu samych kandydatów lepiej niż w rzeczywistości – tłumaczy dr Jakub Żurawski z Zakładu Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, politolog i medioznawca badający między innymi zastosowanie nowych mediów w kampaniach politycznych.

Anna Fotyga na plakacie i w rzeczywistościMarcin Gadomski/PAP

Retuszu naszego powszedniego

Jak podkreśla nasz rozmówca, retusz cyfrowy w fotografii reklamowej – a tym właśnie są plakaty wyborcze – jest rzeczą całkowicie normalną. Różnicę robi podejście osoby fotografowanej oraz poziom doświadczenia i wrażliwości estetycznej fotografa. – Retusz będzie czasem trochę mniejszy, mniej zauważalny (przy lepszych specjalistach, potrafiących także przekonać klienta, że nie należy przesadzić), czasem większy (przy gorszych fachowcach czy mocno obstającym przy poprawkach kandydacie), a czasem olbrzymi, kiedy fotografie oraz retusz robione są amatorsko i po znajomości – zwraca uwagę dr Żurawski.

Rynek zauważył naszą potrzebę, by wyglądać ładnie lub wpisywać się w obowiązujące kanony estetyczne – i odpowiedział na nią. Obecnie niemal każdy smartfon ma wbudowaną możliwość edycji zdjęć (czasem przy pomocy kilku suwaków, czasem służy do tego po prostu przycisk "upiększania") oraz tryb portretowy. Jedno kliknięcie sprawia, że nawet najbardziej wymagająca eksfoliacji cera na zdjęciu promienieje, a wypryski dyskretnie znikają.

Ryszard Petru na plakacie i w rzeczywistościMaciej Kulczyński/PAP

Ulubieńcom wolno więcej

A skoro jest to tak banalnie proste, to retusz stał się nowym standardem, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Trudno więc mieć pretensje do polityków i polityczek, że na oglądanych przez tłumy ludzi plakatach i billboardach chcą wyglądać jak najkorzystniej. Ale to, ile jesteśmy skłonni w tej kategorii wybaczyć, jest kwestią bardzo indywidualną.

- Każdy może mieć przecież inną wrażliwość, gust czy poczucie estetyki. Poza tym na nasze oceny polityków, a zatem i akceptację np. poziomu retuszu (jak i inne działania kandydatów) wpływa to, czy kandydata znamy czy nie, jak nie znamy, to z jakiej jest partii, a jak znamy, to czy darzymy go sympatią czy wręcz przeciwnie i tak dalej – wylicza politolog i medioznawca. Jego zdaniem podstawowa zasada jest prosta: więcej wybaczamy tym politykom, których już lubimy.

Czytaj też: Kawusia, siku i stawianie na dwójkę. Walczą o głosy częstochowskim rymem i photoshopem

W opinii dra Żurawskiego granicą naszej akceptacji dla retuszu zdjęć jest jednoznaczne odczucie sztuczności obrazu. - Jeśli zdjęcia nie odbieramy na pierwszy rzut oka jako zmanipulowanego, nie uderza nas uczucie, że ze zdjęciem nie wszystko jest w porządku, to mimo retuszu taka fotografia będzie dla nas akceptowalna – ocenia nasz rozmówca.

Anna Zalewska na plakacie i w rzeczywistościDariusz Gdesz/PAP

Możemy też przyjąć jeszcze bardziej drakońską definicję naturalności zdjęć. - Przecież kandydaci przed kampanijną sesją fotograficzną korzystają z usług fryzjerów, kosmetyczek, makijażystów, stylistów ubioru i tak dalej. Profesjonalni fotografowie wiedzą, jak dobrać najkorzystniejsze ustawienie sylwetki postaci, ujęcie twarzy, jak optymalnie wykorzystać światło. Czy tak wykonana fotografia jest całkowicie naturalna? To znaczy, czy przedstawia kandydata, kandydatkę tak, jak wyglądają oni na co dzień? – zauważa dr Żurawski.

Młodo, jeszcze młodziej

Magdalena Adamowicz 25 kwietnia zamieściła w mediach społecznościowych grafikę ze swoją kandydaturą do Parlamentu Europejskiego. Zdjęcie, które wykorzystała, miało wyraźne znamiona retuszu – 51-letnia europosłanka praktycznie nie miała na nim zmarszczek, za to mogła pochwalić się perfekcyjnie jednolitą cerą i fryzurą, z której nie odstawał ani jeden włos. Wyborcy, szczególnie ci o prawicowych poglądach, starannie wytknęli jej te poprawki. Kolejne ingerencje dokonane przez internautów jeszcze bardziej odmłodziły wizerunek wdowy po Pawle Adamowiczu i po internecie zaczęła krążyć przeróbka, określana złośliwie jako "Fotografia Madzi Adamowicz z IVb ze szkolnej kampanii wyborczej na skarbnika klasy"

Przeróbka plakatu wyborczego Magdaleny AdamowiczX / Wiktor

Ostatecznie Adamowicz zdjęcie na plakacie zmieniła. To nowe też jest poprawione, jednak znacznie dyskretniej. Zapytaliśmy o tę zmianę sztab europosłanki, który przekonuje, że decyzja o zmianie nie miała nic wspólnego z krytyką retuszu.

"Od początku mojej publicznej działalności, mam prostą zasadę: z hejtem walczę i nigdy nie biorę go pod uwagę. Walczę też o to, by kobiety nie były wreszcie wyśmiewane za wygląd, tuszę, sposób ubierania się, bo to jeden z najgorszych objawów mizoginii" - napisała Adamowicz w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji.

Magdalena Adamowicz na plakacie i w rzeczywistościAndrzej Jackowski/PAP

Za zbyt daleko posunięty retusz oberwało się też od internautów Annie Pieczarce, Beacie Kempie, Annie Gembickiej i innym polityczkom. Zdawać by się mogło, że zdjęcia polityków są poddawane mniej szczegółowej analizie – albo że panowie są mniej stanowczy w swoim dążeniu do perfekcyjnego wyglądu na zdjęciu. A przecież ingerencję grafika na pierwszy rzut oka widać na przykład na plakatach Przemysława Wiplera, Ryszarda Petru i Ryszarda Terleckiego.

Anna Gembicka na plakacie i w rzeczywistościLeszek Szymański/PAP

Mimo to dr Żurawski ocenia, że jako odbiorcy jesteśmy bardziej wyrozumiali wobec kobiet. - Być może to kwestia pewnych wzorów kulturowych odnoszonych do płci. Tego, co wypada lub nie wypada robić kobietom i mężczyznom. A więc może także swoistych stereotypów – zastanawia się politolog i medioznawca.

Czytaj też: Oko w oko z czołgiem, dyspensa od księdza i wyborcza kiełbasa

Naukowiec zwraca też uwagę, że różne pokolenia wyborców mają różne podejścia do tego, jakiego wyglądu oczekują od polityków i polityczek. - Ci młodsi są zdecydowanie bardziej tolerancyjni i "równościowi" w kwestiach wyglądu. Poza tym, oczywiste i nieustanne jest dla nich funkcjonowanie w rzeczywistości online, w której kreowanie własnej tożsamości, kreowanie tego, jak pokazujemy się innym, jest czymś naturalnym – tłumaczy nasz rozmówca.

Ryszard Terlecki na plakacie i w rzeczywistościPiotr Polak/PAP

Retusz szkodzi zdrowiu

Wszechobecny retusz zdjęć polityków – którzy przynajmniej w teorii powinni dbać o dobrostan obywateli – zyskuje na znaczeniu, odkąd coraz więcej wiemy o wpływie nierealistycznych standardów urody na nasze zdrowie psychiczne. W 2021 roku Norwegia uchwaliła prawo, zgodnie z którym wyretuszowane zdjęcia muszą być odpowiednio oznaczone. Wcześniej podobne przepisy wprowadzono we Francji. Jeśli na poprawionej fotografii nie znajdzie się napis "photographie retouchée", osobie publikującej ją może grozić nawet 37 tys. euro grzywny.

- Retuszowane zdjęcia przede wszystkim kreują nam taki wzorzec i model wyglądu, który w rzeczywistości nie jest dostępny i możliwy lub jest możliwy przy włożeniu bardzo dużych zasobów finansowych. To jest życie w poczuciu, że cały czas coś jest nie w porządku. Trudno jest znaleźć przestrzeń, w której człowiek może być zadowolony z własnego wyglądu – tłumaczy seksuolożka Patrycja Wonatowska. Jak dodaje, obcowanie z wyretuszowanymi wizerunkami cudzych ciał wymaga od nas bardzo wiele wysiłku. Musimy stale przypominać sobie, że te obrazy nie są realistyczne.

Wonatowska nie zgadza się też ze stwierdzeniem, że kobietom pozwalamy na więcej. Według niej jest dokładnie odwrotnie – a dodatkowo narażone na ostracyzm związany z wyglądem są starsze kobiety. – Myślę, że ten kontekst ageizmu i tego, jak postrzegamy starość (czy raczej dojrzałość, bo samo to określenie jest bardzo mocno oceniające) to bardzo istotna kwestia. Jest też element tego, że wśród osób kobiecych wygląd i to, jak je postrzegamy będzie dużo mocniej interesowało media. Wygląd jest wówczas używany do tego, żeby kogoś zawstydzić, zdeprecjonować. U osób męskich dzieje się to dużo rzadziej – zauważa nasza rozmówczyni.

Obserwując reakcje internautów na zdjęcia polityczek poddane intensywnej obróbce, można dojść do wniosku, że krytyka przekłamanego wizerunku jest tylko pretekstem do dehumanizujących i umniejszających komentarzy. – Zdecydowanie jest to poniżanie, element wykorzystywania wyglądu, żeby ranić osobę. I wówczas odchodzimy od meritum, czyli na przykład od tego, jakie dana osoba ma poglądy i czy rzeczywiście realizuje program polityczny – wyjaśnia Wonatowska.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, idealną sytuacją byłoby, gdyby przykład szedł "z góry" i osoby zaangażowane w politykę bardziej zwracały uwagę na merytorykę niż na wygląd. – To dawałoby jasną informację dla ogółu społeczeństwa: interesujmy się tym, jak ludzie postępują i co robią, a nie tym, jak wyglądają.

Temat groźnych skutków mody na retuszowanie zdjęć podejmują też celebryci – fotograf Peter DeVito publikuje selfie z widocznymi zmianami trądzikowymi i hasłem "real people, real skin" ("prawdziwi ludzie, prawdziwa skóra"), a Zendaya, niezadowolona z tego, jak poprawiono jej zdjęcia z sesji dla magazynu "Modeliste" (retusz obejmował m.in. zmniejszenie ud i powiększenie piersi 19-letniej wówczas aktorki), zamieściła na Instagramie oryginalną wersję fotografii.

Czym się różni poseł od gładzi szpachlowej

Jako społeczeństwo coraz lepiej rozumiemy (lub godzimy się z myślą), że komunikaty polityków to jeszcze jedna odmiana reklamy. I chociaż konsekwencje tego, że uwierzymy nieodpowiedniemu kandydatowi na posła lub prezydenta mogą być znacznie poważniejsze niż pokładanie zaufania w nieuczciwym producencie wędlin lub artykułów budowlanych, to mechanizmy rządzące się ich reklamami są podobne. Dlatego zdaniem dra Żurawskiego zazwyczaj nie warto roztrząsać przypadków retuszu na wyborczych zdjęciach w kategoriach oszukiwania wyborców.

- Na tej samej zasadzie możemy powiedzieć, że każda reklama przedstawiająca wyidealizowany obraz produktu nas oszukuje. Albo inaczej: nie ma takiej reklamy komercyjnej, która pokazywałaby całą prawdę o produkcie. I nie ma takiej reklamy politycznej. Uważam, że większość kandydatów nie przekracza dopuszczalnego poziomu poprawek swego wyglądu i tego bym za oszustwo nie uznawał. A ewentualne "ekstremalne przypadki" zostaną bardzo szybko przez publiczność wyłapane i skrytykowane, jako oszustwo właśnie – przekonuje ekspert.

Przemysław Wipler na plakacie i w rzeczywistościLeszek Szymański/PAP

Jednocześnie nasz rozmówca przyznaje, że wygląd kandydata jest bardzo istotnym elementem oferty wyborczej. Politycy, jak tłumaczy naukowiec, są "nośnikami" idei, programów partyjnych, światopoglądu, który chcieliby zaszczepić wyborcom.

- Nie sądzę jednak, że sama "atrakcyjność" ma tu kluczowe znaczenie i że w polityce łatwiej ufamy osobom atrakcyjnym. Atrakcyjny wygląd traktowałbym bardziej jako swoisty zasób kandydatki, kandydata. Zasób ten, jeśli dobrze wykorzystany, może być atutem, np. pomagać przyciągać uwagę mediów – tłumaczy dr Żurawski, przypominając przypadek Magdaleny Ogórek podczas wyborów w 2015 toku. Wówczas kandydatka na prezydentkę wzbudziła duże zainteresowanie mediów między innymi za sprawą swojej urody. Choć przecież na wyborczy wynik specjalnie się to później nie przełożyło.

Magdalena Ogórek JACEK DOMINSKI/REPORTER

Kiedy zostaniesz memem

Ci, którzy nadużywają wsparcia nowoczesnych technologii, by poprawić swój wizerunek, ryzykują wiele. Jeśli odkryjemy, że polityk nieudolnie próbował nas okłamać co do swojego wyglądu, nasze zaufanie gwałtownie się kurczy. - W kampaniach wyborczych nowych, nieznanych wcześniej i szerzej kandydatów szczególnie istotne jest to początkowe wizualne wrażenie. Jeśli ono wypadnie negatywnie, na przykład z powodu porównania wyglądu prezentowanego z faktycznym, a dodatkowo takie oszustwo zostanie nagłośnione, to może spowodować niepowodzenie całej kampanii – ostrzega politolog i medioznawca. I dodaje: - Retusz ekstremalny po prostu się nie opłaca, bo może zaszkodzić bardziej niż zdjęcie bez retuszu. 

Internauci nie mieli litości na przykład dla Beaty Kempy, która na plakacie zamieściła znacznie odmłodzoną wersję siebie. "Dwójka" PiS w okręgu dolnośląsko-opolskim stała się bohaterką niewybrednych memów, sugerujących, że za jej cyfrową transformację odpowiadał sam Jarosław Kaczyński.

Beata Kempa - na plakacie i w rzeczywistościPiotr Polak/PAP

Zakreślając krzyżyk na karcie wyborczej, moglibyśmy kierować się wyłącznie tym, czego kandydaci dokonali w przeszłości, z jakich obietnic się wywiązali lub nie i co proponują. W teorii moglibyśmy kierować się tylko merytoryką i procentowym wynikiem z Latarnika Wyborczego, ale to utopia. - Wyborcy nigdy nie będą brali pod uwagę tylko kwestii programowych, dokonań, ocen ekspertów. Istotne jest jednak to, aby wygląd zewnętrzny kandydatki, kandydata nie był dominującym determinantem naszej decyzji. Kwestie powierzchowności nie powinny przesłaniać nam tego, co kandydat oferuje oprócz samej swej postaci - mówi dr Żurawski. Nie znaczy to, że wygląd – również ten drastycznie poprawiony na potrzeby plakatu – nie dostarcza nam żadnych cennych informacji. - Jak ktoś przesadzi z Photoshopem, to to jest jakiś sygnał o jego szczerości, uczciwości. Jeśli ktoś kreuje się w swych materiałach na promiennie uśmiechniętego, wysportowanego młodzieńca, a "czar" ten pryska na spotkaniach wyborczych, to jest to istotna wskazówka co do metod, jakimi osoba ta chce posługiwać się w życiu publicznym – zaznacza nasz rozmówca.

Autorka/Autor:Anna Winiarska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium