Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwem
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24
wideo 2/7
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Okręgowe komisje wyborcze przyjmowały zgłoszenia list komitetów wyborczych do godziny 16. Komisje te mają trzy dni na badanie prawidłowości zgłoszeń, w tym weryfikację podpisów poparcia. Informacje na temat list kandydatów w wyborach do PE są na bieżąco aktualizowane na stronie PKW, jednak ich ostateczna liczba będzie znana dopiero w najbliższych dniach.

CZYTAJ TEŻ: Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Przedstawiciele komitetów KO, PiS, Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji w ostatnich dniach prezentowali swoich kandydatów na europosłów i zapowiadali wystawienie list we wszystkich okręgach wyborczych; okręgowe komisje wyborcze nie zakończyły jeszcze procesu rejestracji list tych komitetów.

Doktor habilitowany Szymon Ossowski, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uiniwersytetu Adama Mickiewicza, komentując w TVN24 kształt wyborczych list, wskazywał, że dwie główne strony politycznego sporu - PiS oraz Koalicja Obywatelska - biorą na listy "znane, sprawdzone nazwiska".

Poniżej prezentujemy najciekawsze rywalizacje w każdym z 13 okręgów wyborczych.

Okręg numer 1 - Lewandowski, Fotyga, Wipler

W okręgu obejmującym województwo pomorskie dojdzie do wyborczego starcia znanych "jedynek" z KO, PiS i Konfederacji.

Listę KO otwiera Janusz Lewandowski, w latach 2010-2014 unijny komisarz do spraw budżetu, a na początku lat 90. minister przekształceń własnościowych.

Na czele listy PiS-u jest tutaj europosłanka Anna Fotyga, w przeszłości między innymi szefowa polskiej dyplomacji. Drugie miejsce ma były wiceminister kultury Jarosław Sellin, a trzecie - poseł Kazimierz Smoliński.

Listę Konfederacji otwiera tu poseł Przemysław Wipler, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków tego ugrupowania.

Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego
Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego TVN24

Okręg numer 2 - starcie Krzysztofa Brejzy i Kosmy Złotowskiego

W tym okręgu, obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, czeka nas między innymi pojedynek Krzysztofa Brejzy ("jedynka" Koalicji Obywatelskiej) z Kosmą Złotowskim ("jedynka" PiS-u). Brejza obecnie jest europosłem, ale mandat objął niedawno, a wcześniej był między innymi posłem i senatorem. Brejza stał się twarzą ofiar inwigilowania Pegasusem. To właśnie jego nazwisko było jednym z pierwszych, które pojawiło się w przestrzeni publicznej w kontekście osób, wobec których zastosowano to narzędzie, sam też wielokrotnie wypowiadał się na ten temat w mediach.

Złotowski to jeden z najbardziej doświadczonych europosłów PiS-u. W Parlamencie Europejskim zasiada nieprzerwanie od 2014 roku. Polityk będzie walczył o trzecią już kadencję.

Okręg numer 3 - Wąsik, Karski, Zalewski, Protas

W tym okręgu, obejmującym województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, listę PiS otworzy Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA. Na drugim miejscu jest Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu.

"Jedynką" Trzeciej Drogi będzie tu Paweł Zalewski, przedstawiciel Polski 2050, obecnie wiceszef MON, wieloletni poseł, który w przeszłości zasiadał już także w Parlamencie Europejskim. Było to w latach 2009-2014.

Listę KO otwiera tu Jacek Protas, poseł kilku kadencji, obecnie także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo to nasz największy cel i największe wyzwanie (wideo z 30 kwietnia)
Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo to nasz największy cel i największe wyzwanieTVN24

Okręg numer 4 - szereg znanych nazwisk

Okręg numer 4 obejmuje Warszawę i okoliczne powiaty.

Silną reprezentację wystawia tu Koalicja Obywatelska. Listy otwiera szef MSWiA Marcin Kierwiński, a numerem dwa jest tutaj Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy i była prezes Narodowego Banku Polskiego, która w "Faktach po Faktach" w TVN24 przyznała, że decyzję o starcie musiała podjąć "w ciągu właściwie jednego dnia". Trzecią pozycję na liście zajmuje Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka kojarzona przede wszystkim z kwestiami dotyczącymi praworządności, obecnie zajmująca stanowisko szefowej sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, z ramienia Sejmu także członkini KRS. Na liście KO znalazł się też między innymi poseł Michał Szczerba, obecnie przewodniczący sejmowej komisji śledczej do zbadania afery wizowej. Szczerba wspólnie z innym kandydatem w tych wyborach, posłem Dariuszem Jońskim, zasłynęli w poprzedniej kadencji Sejmu licznymi kontrolami poselskimi w rządowych instytucjach, ujawniając wiele kontrowersyjnych spraw, związanych między innymi z tzw. aferą respiratorową i kupnem tych urządzeń od handlarza bronią.

Listę PiS-u otwiera w tym okręgu Małgorzata Gosiewska, w przeszłości między innymi wicemarszałek Sejmu. "Jedynką" Trzeciej Drogi jest Michał Kobosko, jeden z najbliższych współpracowników marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Na czele listy Lewicy jest natomiast Robert Biedroń,współprzewodniczący Nowej Lewicy, który będzie ubiegał się o reelekcję, bo po raz pierwszy mandat europosła zdobył w 2019 roku.

Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie samej zaskoczeniem
Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie samej zaskoczeniemTVN24

Okęg numer 5 - Halicki, Bielan, Kurski, Żukowska

Okręg numer 5 obejmuje pozostałe powiaty województwa mazowieckiego. Dojdzie tu między innymi do wyborczego starcia "jedynki" Koalicji Obywatelskiej, ubiegającego się o reelekcję europosła Andrzeja Halickiego z "jedynką" PiS-u, którą jest Adam Bielan, w przeszłości między innymi wicemarszałek Senatu i autor kampanii wyborczych tej partii.

Na listach PiS-u znalazł się tu też Jacek Kurski, wieloletni polityk tej partii, w przeszłości odpowiadający za kampanie wyborcze tego ugrupowania, a przez większość rządów PiS w latach 2015-2023 prezes Telewizji Polskiej, słynącej wówczas ze skrajnego upolitycznienia. Dlatego też Kurski jest jednym z kandydatów do PE ze strony partii Kaczyńskiego, wokół którego pojawia się najwięcej kontrowersji.

O głosy w tym okręgu będą rywalizować między innymi z posłanką Anną Marią Żukowską, przewodniczącą klubu Lewicy w obecnej kadencji Sejmu, która walczy o swój pierwszy mandat europosłanki.

Okręg numer 6 - Joński, Waszczykowski, Belka

W okręgu wyborczym obejmującym województwo łódzkie dojdzie do pojedynku Dariusza Jońskiego z KO, obecnie przewodniczącego sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych, z europosłem, a w przeszłości między innymi szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim z PiS.

O głosy powalczą też między innymi z otwierającym listę Lewicy Markiem Belką, europosłem od 2019 roku, a w przeszłości między innymi premierem, ministrem finansów i prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Znane nazwiska na listach do Parlamentu Europejskiego. "W drużynie potrzebni są mocni zawodnicy"
Znane nazwiska na listach do Parlamentu Europejskiego. "W drużynie potrzebni są mocni zawodnicy"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Okręg numer 7 - Kopacz, Kolarski, Hetman, Scheuring-Wielgus

W tym okręgu, obejmującym województwo wielkopolskie, dojdzie do wyborczego starcia między innymi otwierającej listę KO byłej premier, marszałek Sejmu i minister zdrowia Ewy Kopacz z "jedynką" PiS-u, którą jest Wojciech Kolarski, obecnie prezydencki minister.

Listy Trzeciej Drogi otwiera tu obecny minister rozwoju Krzysztof Hetman, a Lewicy - wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus.

Okręg numer 8 - Mariusz Kamiński kontra Marta Wcisło

W tym okręgu, obejmującym województwo lubelskie, zmierzą się między innymi "jedynka KO", posłanka Marta Wcisło z do niedawna posłem, wieloletnim szefem MSWiA i ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, który jest "jedynką" PiS-u. Kandydatura Kamińskiego jest jedną z najszerzej komentowanych w związku z tym, że polityk ten, wspólnie ze swoim wieloletnim zastępcą Maciejem Wąsikiem zostali prawomocnie skazani przez sąd za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. "aferą gruntową" i na mocy tej decyzji przestali być posłami. Oni sami utrzymują, że dalej są posłami, a pozbawienie ich mandatów posłów było bezprawne i miało charakter polityczny.

Okręg numer 9 - Obajtek zmierzy się z Łukacijewską

Ciekawie zapowiada się starcie na Podkarpaciu. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej jest tutaj wieloletnia europosłanka Elżbieta Łukacijewska, a listę PiS-u otwiera Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen, nad którym w ostatnim czasie pojawiło się wiele ciemnych chmur związanych ze śledztwami, jakie w sprawie spółki toczą się w prokuraturze. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że w sprawie Orlenu prowadzone są "trzy główne postępowania". Wskazał na fuzję Orlenu z Lotosem, zaniżone ceny paliw jesienią 2023 roku i przekazanie ponad 1,5 miliarda złotych bez nadzoru spółce Orlen Trading Switzerland (OTS).

Okręg numer 10 - Szydło, Sienkiewicz, Szejna, Jarubas

Do ciekawych starć dojdzie w okręgu obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie.

"Jedynką" Koalicji Obywatelskiej jest tu Bartłomiej Sienkiewicz, do niedawna minister kultury i dziedzictwa narodowego, a w przeszłości między innymi szef MSW. Zmierzy się on z otwierającą listy PiS-u byłą premier Beatą Szydło.

"Jedynką" Trzeciej Drogi będzie tu europoseł PSL, w 2015 roku kandydat tej partii na prezydenta Adam Jarubas. Natomiast listę Lewicy otwiera w tym okręgu wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoAdrianna Otręba/Fakty TVN

Okręg numer 11 - Budka, Wiśniewska, Gramatyka, Konieczny, Korwin-Mikke

Na Śląsku listę KO otwiera minister aktywów państwowych, w przeszłości także przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Na czele listy PiS-u znalazła się natomiast doświadczona europarlmentarzystka Jadwiga Wiśniewska. "Jedynką" Trzeciej Drogi będzie poseł Michał Gramatyka, a Lewicy - poseł Maciej Konieczny.

Do Parlamentu Europejskiego z tego okręgu wystartuje też Janusz Korwin-Mikke, polityk obecny na polskiej scenie politycznej od ponad 30 lat, założyciel i wieloletni lider kilku partii, ostatnio poseł Konfederacji, chociaż w wyborach w 2023 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji. Korwin-Mikke był już europosłem w latach 2014-2018. Korwin-Mikke będzie liderem listy komitetu Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie. - Startuję z tego miejsca, bo walczę o polskie paliwa, a także, aby polskie dzieci uczyły się w normalnej szkole - powiedział polityk.

Okręg numer 12 - Zalewska, Kempa, Dworczyk, Zdrojewski, Śmiszek, Thun, Tyszka

Lista PiS-u w okręgu nr 12, obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie, otwiera eurodeputowana Anna Zalewska, na drugim miejscu jest europosłanka Beata Kempa, a na kolejnych miejscach między innymi były szef KPRM Michał Dworczyk oraz były minister sportu Kamil Bortniczuk.

Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera tu były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, "jedynką" Trzeciej Drogi jest europosłanka Róża Thun, a Lewicy - poseł i wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Listę Konfederacji otwiera tu Stanisław Tyszka, w przeszłości między innymi wicemarszałek Sejmu.

Okręg numer 13 - Brudziński, Ałukowicz, Kamiński, Cimoszewicz

W okręgu nr 13, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, liderem listy PiS-u jest poseł do PE Joachim Brudziński, na drugim miejscu - eurodeputowana Elżbieta Rafalska.

Liderem listy Koalicji Obywatelskiej jest tutaj Bartosz Arłukowicz, w przeszłości między innymi minister zdrowia, Trzeciej Drogi - wicemarszałek Sejmu Michał Kamiński, a Lewicy - Włodzimierz Cimoszewicz, który w przeszłości piastował między innymi funkcję premiera, marszałka Sejmu i szefa MSZ.

Autorka/Autor:mjz/tok

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

Amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegły przed możliwymi operacjami "zagranicznych przeciwników". Mowa między innymi o próbach siania dezinformacji w mediach społecznościowych przez Rosję, szerzącą narrację o fikcyjnych fałszerstwach wyborczych w niektórych stanach. Według wywiadu, zagrożeniem pozostaje też Iran, który wciąż chce dokonać zemsty na Donaldzie Trumpie.

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24

Gęste mgły pojawią się we wtorek o poranku na dużym obszarze Polski. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widzialność spada do 100 metrów.

Ostrzeżenia w 10 województwach

Ostrzeżenia w 10 województwach

Źródło:
IMGW

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Prezydent Nigerii Bola Tinubu nakazał w poniedziałek natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, oskarżonych za udział w proteście przeciwko katastrofalnej sytuacji gospodarczej w kraju, za co groziła im kara śmierci.

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Źródło:
PAP

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Gruzińska opozycja ogłosiła, że będzie codziennie organizować protesty w związku z wynikami wyborów parlamentarnych, których nie uznaje. Na poniedziałkowej manifestacji w centrum Tbilisi była obecna szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

Źródło:
PAP

Izraelska armia poinformowała o ataku na cele wywiadowcze Hezbollahu w pobliżu Damaszku. W wyniku "operacji powietrznej" zginął szef wywiadu tej libańskiej organizacji terrorystycznej w Syrii Mahmud Mohammed Szahin. Strona syryjska twierdzi, że były to obiekty cywilne.

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN