Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwem
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24
wideo 2/7
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Okręgowe komisje wyborcze przyjmowały zgłoszenia list komitetów wyborczych do godziny 16. Komisje te mają trzy dni na badanie prawidłowości zgłoszeń, w tym weryfikację podpisów poparcia. Informacje na temat list kandydatów w wyborach do PE są na bieżąco aktualizowane na stronie PKW, jednak ich ostateczna liczba będzie znana dopiero w najbliższych dniach.

CZYTAJ TEŻ: Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Przedstawiciele komitetów KO, PiS, Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji w ostatnich dniach prezentowali swoich kandydatów na europosłów i zapowiadali wystawienie list we wszystkich okręgach wyborczych; okręgowe komisje wyborcze nie zakończyły jeszcze procesu rejestracji list tych komitetów.

Doktor habilitowany Szymon Ossowski, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uiniwersytetu Adama Mickiewicza, komentując w TVN24 kształt wyborczych list, wskazywał, że dwie główne strony politycznego sporu - PiS oraz Koalicja Obywatelska - biorą na listy "znane, sprawdzone nazwiska".

Poniżej prezentujemy najciekawsze rywalizacje w każdym z 13 okręgów wyborczych.

Okręg numer 1 - Lewandowski, Fotyga, Wipler

W okręgu obejmującym województwo pomorskie dojdzie do wyborczego starcia znanych "jedynek" z KO, PiS i Konfederacji.

Listę KO otwiera Janusz Lewandowski, w latach 2010-2014 unijny komisarz do spraw budżetu, a na początku lat 90. minister przekształceń własnościowych.

Na czele listy PiS-u jest tutaj europosłanka Anna Fotyga, w przeszłości między innymi szefowa polskiej dyplomacji. Drugie miejsce ma były wiceminister kultury Jarosław Sellin, a trzecie - poseł Kazimierz Smoliński.

Listę Konfederacji otwiera tu poseł Przemysław Wipler, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków tego ugrupowania.

Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego
Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego TVN24

Okręg numer 2 - starcie Krzysztofa Brejzy i Kosmy Złotowskiego

W tym okręgu, obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, czeka nas między innymi pojedynek Krzysztofa Brejzy ("jedynka" Koalicji Obywatelskiej) z Kosmą Złotowskim ("jedynka" PiS-u). Brejza obecnie jest europosłem, ale mandat objął niedawno, a wcześniej był między innymi posłem i senatorem. Brejza stał się twarzą ofiar inwigilowania Pegasusem. To właśnie jego nazwisko było jednym z pierwszych, które pojawiło się w przestrzeni publicznej w kontekście osób, wobec których zastosowano to narzędzie, sam też wielokrotnie wypowiadał się na ten temat w mediach.

Złotowski to jeden z najbardziej doświadczonych europosłów PiS-u. W Parlamencie Europejskim zasiada nieprzerwanie od 2014 roku. Polityk będzie walczył o trzecią już kadencję.

Okręg numer 3 - Wąsik, Karski, Zalewski, Protas

W tym okręgu, obejmującym województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, listę PiS otworzy Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA. Na drugim miejscu jest Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu.

"Jedynką" Trzeciej Drogi będzie tu Paweł Zalewski, przedstawiciel Polski 2050, obecnie wiceszef MON, wieloletni poseł, który w przeszłości zasiadał już także w Parlamencie Europejskim. Było to w latach 2009-2014.

Listę KO otwiera tu Jacek Protas, poseł kilku kadencji, obecnie także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo to nasz największy cel i największe wyzwanie (wideo z 30 kwietnia)
Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo to nasz największy cel i największe wyzwanieTVN24

Okręg numer 4 - szereg znanych nazwisk

Okręg numer 4 obejmuje Warszawę i okoliczne powiaty.

Silną reprezentację wystawia tu Koalicja Obywatelska. Listy otwiera szef MSWiA Marcin Kierwiński, a numerem dwa jest tutaj Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy i była prezes Narodowego Banku Polskiego, która w "Faktach po Faktach" w TVN24 przyznała, że decyzję o starcie musiała podjąć "w ciągu właściwie jednego dnia". Trzecią pozycję na liście zajmuje Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka kojarzona przede wszystkim z kwestiami dotyczącymi praworządności, obecnie zajmująca stanowisko szefowej sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, z ramienia Sejmu także członkini KRS. Na liście KO znalazł się też między innymi poseł Michał Szczerba, obecnie przewodniczący sejmowej komisji śledczej do zbadania afery wizowej. Szczerba wspólnie z innym kandydatem w tych wyborach, posłem Dariuszem Jońskim, zasłynęli w poprzedniej kadencji Sejmu licznymi kontrolami poselskimi w rządowych instytucjach, ujawniając wiele kontrowersyjnych spraw, związanych między innymi z tzw. aferą respiratorową i kupnem tych urządzeń od handlarza bronią.

Listę PiS-u otwiera w tym okręgu Małgorzata Gosiewska, w przeszłości między innymi wicemarszałek Sejmu. "Jedynką" Trzeciej Drogi jest Michał Kobosko, jeden z najbliższych współpracowników marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Na czele listy Lewicy jest natomiast Robert Biedroń,współprzewodniczący Nowej Lewicy, który będzie ubiegał się o reelekcję, bo po raz pierwszy mandat europosła zdobył w 2019 roku.

Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie samej zaskoczeniem
Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie samej zaskoczeniemTVN24

Okęg numer 5 - Halicki, Bielan, Kurski, Żukowska

Okręg numer 5 obejmuje pozostałe powiaty województwa mazowieckiego. Dojdzie tu między innymi do wyborczego starcia "jedynki" Koalicji Obywatelskiej, ubiegającego się o reelekcję europosła Andrzeja Halickiego z "jedynką" PiS-u, którą jest Adam Bielan, w przeszłości między innymi wicemarszałek Senatu i autor kampanii wyborczych tej partii.

Na listach PiS-u znalazł się tu też Jacek Kurski, wieloletni polityk tej partii, w przeszłości odpowiadający za kampanie wyborcze tego ugrupowania, a przez większość rządów PiS w latach 2015-2023 prezes Telewizji Polskiej, słynącej wówczas ze skrajnego upolitycznienia. Dlatego też Kurski jest jednym z kandydatów do PE ze strony partii Kaczyńskiego, wokół którego pojawia się najwięcej kontrowersji.

O głosy w tym okręgu będą rywalizować między innymi z posłanką Anną Marią Żukowską, przewodniczącą klubu Lewicy w obecnej kadencji Sejmu, która walczy o swój pierwszy mandat europosłanki.

Okręg numer 6 - Joński, Waszczykowski, Belka

W okręgu wyborczym obejmującym województwo łódzkie dojdzie do pojedynku Dariusza Jońskiego z KO, obecnie przewodniczącego sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych, z europosłem, a w przeszłości między innymi szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim z PiS.

O głosy powalczą też między innymi z otwierającym listę Lewicy Markiem Belką, europosłem od 2019 roku, a w przeszłości między innymi premierem, ministrem finansów i prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Znane nazwiska na listach do Parlamentu Europejskiego. "W drużynie potrzebni są mocni zawodnicy"
Znane nazwiska na listach do Parlamentu Europejskiego. "W drużynie potrzebni są mocni zawodnicy"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Okręg numer 7 - Kopacz, Kolarski, Hetman, Scheuring-Wielgus

W tym okręgu, obejmującym województwo wielkopolskie, dojdzie do wyborczego starcia między innymi otwierającej listę KO byłej premier, marszałek Sejmu i minister zdrowia Ewy Kopacz z "jedynką" PiS-u, którą jest Wojciech Kolarski, obecnie prezydencki minister.

Listy Trzeciej Drogi otwiera tu obecny minister rozwoju Krzysztof Hetman, a Lewicy - wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus.

Okręg numer 8 - Mariusz Kamiński kontra Marta Wcisło

W tym okręgu, obejmującym województwo lubelskie, zmierzą się między innymi "jedynka KO", posłanka Marta Wcisło z do niedawna posłem, wieloletnim szefem MSWiA i ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, który jest "jedynką" PiS-u. Kandydatura Kamińskiego jest jedną z najszerzej komentowanych w związku z tym, że polityk ten, wspólnie ze swoim wieloletnim zastępcą Maciejem Wąsikiem zostali prawomocnie skazani przez sąd za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. "aferą gruntową" i na mocy tej decyzji przestali być posłami. Oni sami utrzymują, że dalej są posłami, a pozbawienie ich mandatów posłów było bezprawne i miało charakter polityczny.

Okręg numer 9 - Obajtek zmierzy się z Łukacijewską

Ciekawie zapowiada się starcie na Podkarpaciu. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej jest tutaj wieloletnia europosłanka Elżbieta Łukacijewska, a listę PiS-u otwiera Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen, nad którym w ostatnim czasie pojawiło się wiele ciemnych chmur związanych ze śledztwami, jakie w sprawie spółki toczą się w prokuraturze. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że w sprawie Orlenu prowadzone są "trzy główne postępowania". Wskazał na fuzję Orlenu z Lotosem, zaniżone ceny paliw jesienią 2023 roku i przekazanie ponad 1,5 miliarda złotych bez nadzoru spółce Orlen Trading Switzerland (OTS).

Okręg numer 10 - Szydło, Sienkiewicz, Szejna, Jarubas

Do ciekawych starć dojdzie w okręgu obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie.

"Jedynką" Koalicji Obywatelskiej jest tu Bartłomiej Sienkiewicz, do niedawna minister kultury i dziedzictwa narodowego, a w przeszłości między innymi szef MSW. Zmierzy się on z otwierającą listy PiS-u byłą premier Beatą Szydło.

"Jedynką" Trzeciej Drogi będzie tu europoseł PSL, w 2015 roku kandydat tej partii na prezydenta Adam Jarubas. Natomiast listę Lewicy otwiera w tym okręgu wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoAdrianna Otręba/Fakty TVN

Okręg numer 11 - Budka, Wiśniewska, Gramatyka, Konieczny, Korwin-Mikke

Na Śląsku listę KO otwiera minister aktywów państwowych, w przeszłości także przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Na czele listy PiS-u znalazła się natomiast doświadczona europarlmentarzystka Jadwiga Wiśniewska. "Jedynką" Trzeciej Drogi będzie poseł Michał Gramatyka, a Lewicy - poseł Maciej Konieczny.

Do Parlamentu Europejskiego z tego okręgu wystartuje też Janusz Korwin-Mikke, polityk obecny na polskiej scenie politycznej od ponad 30 lat, założyciel i wieloletni lider kilku partii, ostatnio poseł Konfederacji, chociaż w wyborach w 2023 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji. Korwin-Mikke był już europosłem w latach 2014-2018. Korwin-Mikke będzie liderem listy komitetu Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie. - Startuję z tego miejsca, bo walczę o polskie paliwa, a także, aby polskie dzieci uczyły się w normalnej szkole - powiedział polityk.

Okręg numer 12 - Zalewska, Kempa, Dworczyk, Zdrojewski, Śmiszek, Thun, Tyszka

Lista PiS-u w okręgu nr 12, obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie, otwiera eurodeputowana Anna Zalewska, na drugim miejscu jest europosłanka Beata Kempa, a na kolejnych miejscach między innymi były szef KPRM Michał Dworczyk oraz były minister sportu Kamil Bortniczuk.

Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera tu były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, "jedynką" Trzeciej Drogi jest europosłanka Róża Thun, a Lewicy - poseł i wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Listę Konfederacji otwiera tu Stanisław Tyszka, w przeszłości między innymi wicemarszałek Sejmu.

Okręg numer 13 - Brudziński, Ałukowicz, Kamiński, Cimoszewicz

W okręgu nr 13, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, liderem listy PiS-u jest poseł do PE Joachim Brudziński, na drugim miejscu - eurodeputowana Elżbieta Rafalska.

Liderem listy Koalicji Obywatelskiej jest tutaj Bartosz Arłukowicz, w przeszłości między innymi minister zdrowia, Trzeciej Drogi - wicemarszałek Sejmu Michał Kamiński, a Lewicy - Włodzimierz Cimoszewicz, który w przeszłości piastował między innymi funkcję premiera, marszałka Sejmu i szefa MSZ.

Autorka/Autor:mjz/tok

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl