Ukraińskie władze: okupacyjny "rząd" zamierza przenieść się na Krym

Aktualizacja:

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 537 dni. Lojalny wobec władz w Kijowie chersoński radny Serhij Chłań przekazał, że miejscowi kolaboranci planują przenieść swój okupacyjny "rząd" z Mierzei Arabackiej, łączącej obwód chersoński z zaanektowanym Krymem, na okupowany półwysep.  Jak stwierdził Chłań, "pozostawanie w obwodzie chersońskim dla Rosjan i zdrajców staje się zbyt niebezpieczne". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:41

  Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował o uderzeniu w bloki mieszkalne. Przekazał, że trwa ewakuacja mieszkańców.

 • 5:38

  ISW poinformował również o "niewielkich postępach" Ukraińców na kierunku bachmuckim.

 • 5:27

  ISW, powołując się na powiązany z wagnerowcami kanał na Telegramie, podał, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn spotkał się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką w zeszłym tygodniu.

  Amerykański think tank podkreślił, że nie może potwierdzić tego doniesienia.

 • 5:22

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował o działaniach sił ukraińskich na co najmniej dwóch odcinkach frontu.

 • 4:51

  Alerty lotnicze przestały obowiązywać w zdecydowanej większości ukraińskich obwodów.

 • 4:39

  Eksplozje były słyszane we wtorek rano w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim.

  "Znowu eksplozje we Lwowie" - podał mer Lwowa Andrij Sadowy na Telegramie.

 • 4:20

  Co najmniej 25 osób, w tym troje dzieci zginęło, a ponad 60 zostało rannych w wyniku pożaru stacji benzynowej w Machaczkale, stolicy Dagestanu w Rosji - podał Reuters, powołując się na komunikat lokalnych urzędników.

  Pożar rozpoczął się w warsztacie samochodowym, w którym doszło do wybuchu. Następnie ogień zajął pobliską stację paliw.

  Pożar stacji benzynowej w Machaczkale

 • 3:48

  W nocy z poniedziałku na wtorek na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku z wystrzeleniem pocisków manewrujących z bombowców strategicznych Tu-95MS z regionu Morza Kaspijskiego - poinformowały lokalne media.

  Siły powietrzne podały, że "prawdopodobnie dwie grupy pocisków manewrujących zostały skierowane na terytorium Ukrainy".

 • 3:33

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin wymienili się we wtorek listami, w których zobowiązali się do pogłębienia współpracy - podała rządowa agencja KCNA.

  "Jestem głęboko przekonany, że przyjaźń i solidarność (...) będą dalej rozwijane w długotrwałą strategiczną relację" - napisał Kim Dzong Un w liście.

  "Jestem pewien, że wzmocnimy dwustronną współpracę we wszystkich dziedzinach dla dobra obu narodów oraz stabilności i bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego i całej Azji Północno-Wschodniej" - miał według KCNA napisać Putin.

 • 1:45

  Po deokupacji obwodu kijowskiego 32-letnia Jarosława – nauczycielka fizyki w jednej ze szkół w stolicy Ukrainy, zgłosiła się do rozbiórki zburzonych przez wojska rosyjskie budynków. Przez kolejne pół roku kobieta w każdy weekend jeździła pomagać w pracach w obwodach kijowskim i czernihowskim.

  Następnie rozpoczęła szkolenie saperskie, ponieważ jak sama przyznała, "sprawa oczyszczenia ziemi ojczystej ze zła ma duże znaczenie i najwyższą wartość".

 • 23:13

  Najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera amputowali mi obie ręce i nie założyli szwów - powiedział Ilia Mychalczuk, ukraiński wojskowy, który trafił do niewoli pod Bachmutem. Jego relację zacytował amerykański "Washington Post", publikując też zdjęcia ciężko okaleczonego żołnierza.

  ​​

  ​​

 • 19:49

  Ukraińskie siły w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zniszczyły rosyjską kolumnę składającą się z trzech nowoczesnych czołgów T-90 M - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo obrony.

  Ukraińcy zniszczyli trzy czołgi T-90M "Proryw", transporter opancerzony i bojowy wóz piechoty. Sprzęt został porzucony przez Rosjan w okolicy miejscowości Andrijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

  Resort obrony do wpisu w mediach społecznościowych dołączył nagranie, na którym widać uszkodzone pojazdy.

 • 17:33

  Administracja USA ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. W transzy znalazły się m.in. dodatkowe rakiety do systemów Patriot i HIMARS oraz sprzęt do rozminowywania.

 • 16:58

  Ukraińskie władze są zaniepokojone tym, że Izrael może przekazywać Rosji informacje pozyskane podczas spotkań w formacie Ramstein, koordynującym pomoc zbrojeniową dla Kijowa - powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

  "Podzielam zaniepokojenie naszych najwyższych władz. To prawda. I mogę potwierdzić, że ta sprawa była omawiana zarówno na konferencji ambasadorów (3 sierpnia w Użhorodzie), jak i w kuluarach" - przyznał ambasador, cytowany w poniedziałek przez Radio Swoboda.

  "Rzeczywiście są czynniki, które warto przeanalizować. Ale zwracam uwagę, że jeśli Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony niczego nie potwierdziły, to ja jako ambasador również nie mogę niczego potwierdzić. Ale zwracam uwagę, że nikt też nie sprostował tych informacji" - podkreślił Kornijczuk.

 • 14:57

  Rumunia zwiększy swój tranzytowy limit dla ukraińskiego zboża z dwóch do czterech milionów ton miesięcznie – zapowiedział minister transportu Rumunii Sorin Grindeanu, cytowany przez ukraińskie i rumuńskie media.

  - Zgodziliśmy się, że eksport ukraińskiego zboża powinien zostać przyśpieszony w kontekście ataków na ukraińskie porty Reni i Izmaił, do których doszło w ostatnich tygodniach – oznajmił Grindeanu po spotkaniu z przedstawicielami USA, UE, Mołdawii, Ukrainy i Rumunii poświęconym alternatywnym szlakom transportu zboża z Ukrainy.

  Skutki rosyjskiego ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem

 • 14:38

  Według ukraińskiego wywiadu wojskowego władze na Kremlu planują zmobilizować kilkaset tysięcy ludzi na wojnę z Ukrainą.

  Jak stwierdził przedstawiciel wywiadu Wadym Skibicki, "agresor zamierza przywrócić zdolności bojowe i potencjał ofensywny swojej armii".

  - Dowództwo armii państwa agresora deklaruje zamiar utworzenia szeregu nowych formacji wojskowych: pułków desantowych, dywizji, brygad zmechanizowanych – powiedział Skibicki.

  - Masowa mobilizacja to niepopularna decyzja, ale reżim Władimira Putina nie ma innego wyjścia. Przygotowywali się do niej od dawna – dodał Skibicki.

  Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne

 • 14:06

  Lojalny wobec władz w Kijowie chersoński radny Serhij Chłań przekazał, że miejscowi kolaboranci planują przenieść swój okupacyjny "rząd" z Mierzei Arabackiej, łączącej obwód chersoński z zaanektowanym Krymem, na półwysep.

  Jak stwierdził Chłań, "pozostawanie w obwodzie chersońskim dla Rosjan i zdrajców staje się zbyt niebezpieczne".

  Mierzeja Arabacka

 • 13:16

  Białoruś instaluje na granicy z Ukrainą stacje walki elektronicznej, aby neutralizować drony – poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Instalowane są m.in. systemy nadzoru Murom-P i Murom-M.

  Centrum Narodowego Sprzeciwu pisze, powołując się na doniesienia niezależnych białoruskich kanałów na Telegramie, że w celu przeprowadzania ćwiczeń i instruktażu na Białoruś przybyli fachowcy z rosyjskich sił zbrojnych oraz przedstawiciele producenta.

 • 13:05

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła tożsamość 15 kolaborantów, przygotowujących pseudowybory do lokalnych organów okupacyjnych Rosji w zajętej części obwodu ługańskiego - podała ukraińska agencja UNIAN.

  "Według jednego ze scenariuszy rosyjscy najeźdźcy planują sfałszowane wybory we wrześniu tego roku" - poinformowała agencja.

 • 12:26

  Siły ukraińskie wyzwoliły w ciągu ostatniego tygodnia kolejne trzy kilometry kwadratowe terytorium na kierunku bachmuckim na wschodnim froncie – poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar.

  Malar podkreśliła, że na południowej flance kierunku bachmuckiego wyzwolono już w sumie 40 kilometrów kwadratowych terytorium, ale sytuacja w tym rejonie pozostaje "skrajnie trudna".

  Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona

 • 12:22

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym.

  "Rosja powinna zostać pozbawiona możliwości blokowania międzynarodowych szlaków na Morzu Czarnym, w tym tych prowadzących do ukraińskich portów. W związku z tym Ukraina apeluje do partnerów o wzmożenie wysiłków w celu utrzymania funkcjonowania 'czarnomorskiej inicjatywy zbożowej', która odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa spożywczego" – napisał resort w oświadczeniu.

 • 11:24

  Mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow poinformował, że w pobliżu jego miasta została najprawdopodobniej zniszczona baza wojskowa Rosjan.

  Urzędnik napisał na kanale Telegram, że "niedzielna eksplozja była na tyle potężna, że słyszeli ją zarówno mieszkańcy Melitopola, jak i oddalonej o 70 kilometrów Kyryliwki".

  "Według wstępnych danych zostały wysadzone pozycje okupantów w okolicach Radywoniwki, gdzie rok temu została utworzona rosyjska baza wojskowa" - napisał Fedorow.

 • 10:36

  Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 w pobliżu Bachmutu - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Maszyna została zestrzelona w poniedziałek o godzinie 5. rano (godzina 4. w Polsce).

  Wcześniej w poniedziałek sztab generalny armii ukraińskiej przekazał informację o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca, nie podając dokładniejszych danych.

  Rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 Aligator

 • 10:24

  W ciągu ostatniego tygodnia doszło do nasilenia walk na małą skalę między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi wzdłuż brzegów dolnego biegu Dniepru; obie strony walczą też o kontrolę nad małymi wyspami w ujściu rzeki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, siły ukraińskie badały możliwość przeprowadzenia nalotów lub utworzeniem małych przyczółków w nowych miejscach na wschodnim brzegu rzeki, poza rozszerzeniem przyczółku, który od czerwca tego roku utrzymują w pobliżu zrujnowanego mostu Antonowskiego.

 • 9:33

  Zdjęcia, opublikowane po nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę, ukazują skalę zniszczeń. "Supermarket prawie przestał istnieć" - podał portal tsn.ua.

  Odessa po rosyjskim ataku

 • 9:01

  W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy w pobliżu Zaporoża - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

  "W wyniku ostrzału na terenach dwóch gospodarstw doszczętnie zniszczone zostały dwa budynki mieszkalne, dwa kolejne zostały uszkodzone, a w sąsiednich domach wyleciały szyby. Trzy osoby zostały uratowane, dwie, niestety, nie żyją" - przekazał resort w mediach społecznościowych.

  Rosyjski atak w pobliżu Zaporoża

  Rosyjski atak w pobliżu Zaporoża

  Rosyjski atak w pobliżu Zaporoża

 • 8:07

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 540 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

  Straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 254 380 żołnierzy.

  Minionej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie także osiem czołgów, 19 pojazdów opancerzonych, 27 systemów artyleryjskich i dziewięć dronów.


 • 7:54

  Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w stronę Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i umacniają się na zdobytych pozycjach – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

  Sztab podkreśla, że lotnictwo ukraińskich sił obrony wykonało w ciągu ostatniej doby 12 ataków na miejsca koncentracji żołnierzy i sprzętu wojskowego przeciwnika oraz sześć ataków na systemy rakietowe.

 • 7:17

  Siły rosyjskie w ciągu ostatniej doby przeprowadziły operacje ofensywne wzdłuż linii Kupiańsk-Swatowe, rzekomo posuwając się naprzód - podał w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Ośrodek powołuje się na wpisy rosyjskich blogerów, którzy relacjonowali, że siły rosyjskie "powoli posuwają się w kierunku Kupiańska, potrzebują jednak wsparcia, aby przebić się przez ukraińską obronę".

  Istytut Badań nad Wojną poinformował również, że siły rosyjskie kontynuowały ataki w rejonie Bachmutu. "Rosyjska 83 Brygada Desantowo-Szturmowa odbiła część południową pobliskiej wsi Kliszczijiwka podczas kontrataku, ale siły ukraińskie nadal utrzymują południowo-zachodnią część tej miejscowości" - czytamy w analizie ISW.

 • 7:10

  W poniedziałek rano ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły śmigłowiec rosyjskich najeźdźców w pobliżu Bachmutu - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

  Wojskowi potwierdzili również doniesienia o zestrzeleniu 15 irańskich dronów Shahed i ośmiu pocisków manewrujących Kalibr, które w nocy przypuściły atak na Odessę.

 • 6:52

  Ukraińska prokuratura podała liczbę dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiej agresji

 • 6:35

  W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.

  Poinformowano, że "fragmenty zestrzelonych pocisków, które wróg wystrzelił na centrum Odessy, uszkodziły dom studencki jednej z instytucji edukacyjnych i supermarket". Wybuchy uszkodziły okna i balkony kilku budynków i zaparkowane w pobliżu samochody. W dwóch obiektach wybuchły pożary, które gasi straż pożarna.

  "Według wstępnych informacji trzech pracowników supermarketu zostało rannych, udzielono im pomocy medycznej" - precyzuje komunikat.

 • 5:29

  Rosja jest w trakcie wyposażania swoich nowych atomowych okrętów podwodnych w hipersoniczne pociski Cyrcon - poinformował państwowej agencji informacyjnej RIA szef największego rosyjskiego stoczniowca Aleksiej Rachmanow.

  - Prace w tym kierunku już trwają - zapowiedział.

  Cyrkon wystrzelony z pokładu Admirała Gorszkowa

  Morskie pociski hipersoniczne mają zasięg 900 km i mogą szybować z prędkością kilka razy większą niż dźwięk, co utrudnia obronę.

 • 5:00

  W wyniku rakietowego ataku Rosjan w Odessie wybuchło kilka pożarów. Okna w budynkach zostały wysadzone przez falę uderzeniową. Zapalił się też jeden z hipermarketów.

  - Co najmniej trzy osoby zostały ranne w nocnym ataku Rosji na portowe miasto Odessa - poinformował w poniedziałek rano gubernator ukraińskiego obwodu nad Morzem Czarnym Ołeh Kiper.

 • 4:31

  Siły ukraińskie przeprowadziły w niedzielę operacje kontrofensywne na co najmniej dwóch odcinkach frontu, posuwając się naprzód.

  ​​​

  ​​​

 • 4:00

  W rosyjskim ostrzale obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, zginęło w niedzielę 7 osób, w tym 22-miesięczne dziecko a co najmniej 22 zostały ranne - poinformowały lokalne władze, które ogłosiły poniedziałek dniem żałoby. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział odwet.

  Jak poinformował prezydent Ukrainy w wieczornym nagraniu wideo, we wsi Szyroka Bałka zginęło 5 osób, w tym 22-miesięczna dziewczynka. Jej 12-letni brat zmarł w szpitalu z odniesionych ran. Zginęła też ich 39-letnia matka Ołesia.

  Ostrzelany dom w wiosce Szyroka Bałka w obwodzie chersońskim

Autorka/Autor:red.

Autorka/Autor:PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram

Tagi:
Raporty: