18 dni wojny na Ukrainie. Analiza OSW: Rosjanie prowadzą ofensywę na wszystkich kierunkach, bez znaczących sukcesów

Źródło:
PAP
Zniszczony Mariupol. Nagranie z drona (14 marca)
Zniszczony Mariupol. Nagranie z drona (14 marca)Twitter @ukrpravda_news
wideo 2/23
Zniszczony Mariupol. Nagranie z drona (14 marca)Twitter @ukrpravda_news

Wojna na Ukrainie trwa już 19. dobę. Analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich przygotowali raport, w którym podsumowali 18 dni rosyjskiej inwazji. Jak oceniają, sytuacja militarna nadal nie uległa znaczącym zmianom. Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne na wszystkich kierunkach, jednakże "nie osiągnęły znaczących sukcesów". Według ekspertów, Rosjanie skupiają się obecnie głównie na przegrupowaniu i utrzymaniu wcześniej zajętych rubieży.

Jak wskazują autorzy raportu Andrzej Wilk i Piotr Żochowski, eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, siły rosyjskie kontynuują uderzenia rakietowo-powietrzne i ostrzał miast oraz zgrupowań armii ukraińskiej. Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu niszczących uderzeń na bazy i magazyny wroga na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 19. dzień inwazji

OSW: Rosjanie odtwarzają zdolność bojową

W analizie OSW czytamy, że strona ukraińska po raz kolejny szczególną uwagę poświęciła demoralizacji w szeregach przeciwnika. W Rosji ma dochodzić do masowych odmów wyjazdu do Ukrainy. Mimo to Rosjanie mają podciągać rezerwy, a zgrupowanie agresora odtwarza zdolność bojową i udoskonala zabezpieczenie logistyczne.

Jak wskazują eksperci, na terytorium Ukrainy ma być przemieszczanych 1500 żołnierzy z 40. Brygady Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego i 800 żołnierzy z rosyjskiej 102. Bazy Wojskowej z Giumri w Armenii, a także część kontyngentu tzw. sił pokojowych z Górskiego Karabachu. Rosja ma też gromadzić najemników z Syrii i Serbii. Ukraiński wywiad wojskowy pozyskał informacje o utworzeniu w Syrii 14 rosyjskich punktów rekrutacyjnych werbujących najemników do walk w Ukrainie.

Zniszczony rosyjski czołg (14.03.2022)twitter.com/GeneralStaffUA

Przygotowania do oblężenia stolicy

Analitycy OSW wskazują, że do oblężenia przygotowuje się Kijów. Władze miasta informują, że pozostało w nim około dwa miliony mieszkańców, dla których przygotowano dwutygodniowy zapas żywności. Do stolicy dotarło 12 terminali Starlink, które umożliwią dostęp do internetu satelitarnego.

Na obrzeżach ukraińskiej stolicy kolejną dobę trwały walki. Do najostrzejszych starć dochodziło w okolicach Irpienia i Makarowa, a także na północ od Kijowa, gdzie siły rosyjskie próbują przeprawiać się przez rzekę Irpień. Do wymiany ognia dochodziło w rejonie browarskim, gdzie agresor ma gromadzić wojska i przygotowywać wznowienie działań na kierunku Browar i lewobrzeżnej części Kijowa. Rosjanie mieli całkowicie zablokować główną trasę ze stolicy w kierunku północno-wschodnim (E95). Jak wskazują eksperci OSW, wzrosła również intensywność ostrzału i bombardowań miasta (celem stały się m.in. rejon obołoński i zakłady lotnicze Antonowa).

Czytaj też: Odłamki rakiety spadły na zabytkową dzielnicę Kijowa. Moment uderzenia na nagraniu

OSW: ukraińskie miasta pod ostrzałem

Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich piszą, że kontynuowane są bombardowania i ostrzał - Czernihów i Sumy mają się znajdować na krawędzi katastrofy humanitarnej. Siły agresora działające na kierunku słobodzkim ześrodkowywały jednostki w zachodniej i południowej części obwodu sumskiego, a także na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego. Najcięższe walki trwają w rejonie Iziumu, Siewierodoniecka i graniczącej z nim m. Rubiżne. Oblężony Charków jest ostrzeliwany i bombardowany.

Czytaj też: Relacja ze zniszczonego Charkowa. "Widać dym, słychać kanonady pocisków"

Na kierunku donieckim siły tzw. separatystów miały zostać powstrzymane w okolicach Marjinki (na zachód od Doniecka), posuwają się jednak w kierunku północnym i zachodnim, gdzie opanowują miejscowości w okolicach Gorłówki i Wołnowachy. W zasięgu ostrzału znalazł się Kramatorsk, ogniem rakietowym ostrzeliwany jest także największy w Europie kombinat koksochemiczny w Awdijiwce. Trwają walki o Wuhłedar i w Mariupolu, którego część kontrolowana przez obrońców jest systematycznie niszczona przez wrogą artylerię i lotnictwo.

Czytaj też: Ukraina, Mariupol. Wiceburmistrz Siergiej Orłow o sytuacji w mieście

Oblężony Mikołajów ma być systematycznie bombardowany i ostrzeliwany ogniem artylerii, a sytuacja w mieście gwałtownie się pogarsza. Władze Odessy po kilkudniowej przerwie ponownie poinformowały o możliwości przeprowadzenia przez siły rosyjskie desantu morskiego. W gotowości do niego w akwenie Morza Czarnego ma pozostawać grupa okrętów desantowych, z których jedna kotwiczy nieopodal Wyspy Wężowej.

Zniszczenia w Mikołajowie (13.03)Getty Images / Anadolu Agency

Czytaj też: "Całkowita destrukcja" w Wołnowasze. "Dlaczego to nam się przytrafia?"

Sukcesy strony ukraińskiej

Z analizy OSW wynika, że do taktycznego sukcesu wojsk ukraińskich na kierunku taurydzkim miało dojść pod Wasylkowem w obwodzie zaporoskim, gdzie zniszczona została część zgrupowania ześrodkowanego wcześniej pod Melitopolem i liczącego około 200 wozów bojowych i innych pojazdów wojskowych. Siły rosyjskie mają umacniać się w środkowej części obwodu zaporoskiego, na południe i południowy wschód od Zaporoża.

Na kierunku południowobużańskim siły rosyjskie poza umacnianiem się na zajętych rubieżach mają prowadzić działania rajdowe w kierunku północnym. Natarcie rosyjskie prowadzone dwiema drogami od strony Nowej Kachowki miało zostać powstrzymane 50–60 km na południe od Krzywego Rogu.

19. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analiza generała Skrzypczaka z 14 marca
19. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analiza generała Skrzypczaka z 14 marcaTVN24

Dowódca rosyjskiej Gwardii Narodowej Wiktor Zołotow przyznał, że przebieg rosyjskiej operacji specjalnej uległ spowolnieniu, a powodem niepowodzeń jest opór stawiany przez "nacjonalistów" zasłaniających się rzekomo ludnością cywilną.

Jak wskazuje OSW Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuuje operację kontrwywiadowczą na zapleczu sił ukraińskich. Zatrzymywane są kolejne osoby utrzymujące łączność z rosyjskimi wojskowymi. Działania SBU wskazują, że przed rozpoczęciem konfliktu rosyjski wywiad wojskowy zbudował sieć agenturalną, wyposażoną w środki łączności, której zadaniem jest zbieranie danych o rozmieszczeniu i ruchu jednostek ukraińskich oraz przekazywanie współrzędnych ułatwiających ataki rakietowe, a także sondowanie nastrojów wśród ludności cywilnej.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:momo/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/GeneralStaffUA

Tagi:
Raporty: