Pentagon: kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem być może już nie istnieje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Lachowski: pod Kijowem Ukraińcom udało się zlikwidować konwój rosyjskich żołnierzy
Lachowski: pod Kijowem Ukraińcom udało się zlikwidować konwój rosyjskich żołnierzyTVN24
wideo 2/24
Lachowski: pod Kijowem Ukraińcom udało się zlikwidować konwój rosyjskich żołnierzyTVN24

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił w czwartek, że Kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem, rozciągająca się na około 60 km, być może już nie istnieje. - Nigdy nie udało jej się zrealizować zaplanowanej misji - dodał. Konwój, jak pisze Reuters, stał się symbolem niepowodzeń Rosji na Ukrainie w początkowej fazie inwazji. Co najmniej 24 ukraińskich urzędników państwowych i samorządowych przebywa w niewoli u rosyjskich okupantów. Wywiad wojskowy zwrócił się do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi i wezwał ich by odmówili udziału "w zbrodniczej agresji Rosji" przeciwko jego krajowi. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Jak przekazał mer podkijowskiego Irpienia, w wyniku walk zniszczeniu uległo około 50 procent zabudowy miasta. W Irpieniu nadal pozostaje od 3,5 do 4 tysięcy osób - poinformował Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukraińska Prawda.

> Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ataków rakietowych na Ukrainę - podał Ukrinform.

> Rosyjskie wojska częściowo wycofują się z obszarów obwodów kijowskiego i czernihowskiego - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow przekazał, że część pododdziałów została przerzucona w kierunku Charkowa i Doniecka.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:13

  Około trzystu żołnierzy z Osetii Południowej regionu zarządzanego przez Rosję po wojnie rosyjsko-gruzińskiej 2008 roku odmówiło udziału w walkach w Ukrainie i uciekło do domu - informuje Ukraińska Prawda opierając się na informacjach portalu Mediazona.

  Mediazona przytacza wypowiedź jednego z żołnierzy z czwartej bazy wojskowej na granicznym punkcie kontrolnym Niżny Zaramag, który postanowił wrócić do domu: " Zostaliśmy zabrani i chcieli żebyśmy zginęli, a nasi dowódcy dostali ordery".

  Rosyjskie wojsko w Osetii Południowej. Nagranie archiwalne

 • 3:07

  - Japonia będzie działać odpowiednio w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej, jednocześnie uważnie obserwując rozwój sytuacji na świecie - powiedział japoński minister przemysłu przed spotkaniem z krajami członkowskimi Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

 • 2:26

  Ambasador Jewhen Cymbaliuk podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu stwierdził, że rosyjskie wojsko zachowuje się na Ukrainie jak terroryści, ostrzeliwując placówki edukacyjne oraz dokonując gwałtów i morderstw.

  - W miarę trwania wojny Rosja popełnia coraz bardziej przerażające zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Jasne jest, że Rosja podważa wszystkie zasady, na których opiera się pokój i bezpieczeństwo w Europie. Sieje gwałt, przemoc i morderstwa, tak wygląda rosyjski świat – powiedział Cymbaliuk.

 • 1:28

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że sytuacja na południu i w regionie Donbasu pozostaje niezwykle trudna i powtórzył, że Rosja gromadzi siły w pobliżu oblężonego miasta Mariupol. - Nadchodzą bitwy. Nadal musimy iść bardzo trudną ścieżką, aby uzyskać wszystko, czego chcemy – powiedział w nocnym przemówieniu wideo nagranym w Kijowie przed budynkiem Administracji Prezydenta.

 • 1:27

  Żołnierze Pułku Azow nie poddadzą zablokowanego przez rosyjskich najeźdźców Mariupola i będą walczyć o miasto do końca - powiedział w wywiadzie telewizyjnym jego dowódca Denis Prokopenko. - Zrobimy wszystko, aby śmierć naszych braci i sióstr nie poszła na marne - dodał.

  Prokopenko zaznaczył, że żołnierze pułku mają kontakt ze swoimi rodzinami, ale jest on ograniczony, bo zniszczone są wieże telekomunikacyjne, w mieście nie ma internetu, prawie nigdzie nie ma prądu.

 • 1:07

  "Rosja przerzuca elementy swoich sił z Gruzji, aby wzmocnić inwazję na Ukrainę. Od 1200 do 2000 tych żołnierzy jest przegrupowywanych w trzy batalionowe grupy taktyczne" - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Jest wysoce mało prawdopodobne, że Rosja planowała prowadzenie wzmocnień w ten sposób i świadczy to o niespodziewanych stratach, jakie poniosła podczas inwazji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Rosyjski żołnierz (27.03.2022)

 • 0:27

  - Państwowa służba zaczęła przyjmować wnioski o odszkodowanie za zniszczone nieruchomości naszych obywateli. Państwo zwróci naszym ludziom wszystko, co zniszczyli okupanci: domy i mieszkania - powiedział Wołodymyr Zełenski.

  W ciągu kilku dni, powiedział prezydent złożono już 25 491 wniosków. Liczba mieszkańców domów i mieszkań, które uległy zniszczeniu, to według naszych szacunków - 63 tys. 471 osób. Ale wiemy, że trzeba odbudować więcej. Wiele więcej.

  - Powiedzcie więc wszystkim, którzy tego potrzebują o tym rządowym programie, ważnym programie - zaapelował Zełenski.

 • 0:03

  - Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów. Teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani – powiedział Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy dodał, że ci wysocy rangą żołnierze, którym nie wolno było wybierać, gdzie jest ich ojczyzna, którzy złamali wojskową przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu złożoną w celu ochrony naszego państwa, jego wolności, niepodległości, z pewnością zostaną pozbawieni wyższych stopni wojskowych.

 • 23:33

  Departament Stanu potwierdził, że rosyjskie służby wojskowe i specjalne przetrzymują obywateli USA w samej Rosji, a także na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Możliwe jest, że Amerykanie są prześladowani tylko ze względów narodowych, poinformował rzecznik Ned Price.

 • 23:13

  Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola udaje się do stolicy Ukrainy. "W drodze do Kijowa" - napisała w czwartek wieczorem na Twitterze.

 • 23:12

  "Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi" – czytamy w oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy.

  Narodowa Policja Ukrainy (NPU) poinformowała, że nawet przy braku potwierdzonych korytarzy ewakuację prowadzą przedstawiciele donieckiej administracji wojskowej, żołnierze Sił Zbrojnych, anyterroryści i policja. "Konwój był eskortowany przez policję. Cywile zostali zabrani w bezpieczne miejsce" – czytamy w oświadczeniu.

 • 22:44

  Ambasadorowie Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii we Włoszech w liście otwartym przestrzegli przed próbami rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji w europejskich mediach, także włoskich. W liście przekazanym w czwartek zaapelowali o szczególną uwagę w podejściu do źródeł informacji i ich weryfikowanie.

  List wystosowali ambasadorowie Polski Anna Maria Anders, Ukrainy Jarosław Melnyk, Litwy Riczardas Szlepaviczius, Łotwy Solvita Aboltina i Estonii Paul Teesalu.

 • 22:33

  Obrońcy Mariupola związali walką rosyjskie siły i uniemożliwiają im rozwinięcie ofensywy na innych kierunkach, m.in. na Krzywy Róg i Zaporoże - oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że mimo porażek Rosjanie nie rezygnują ze swoich celów.

  "Kiedy rozmawiamy o zmianach na froncie, takich jak domniemane wycofanie się rosyjskich wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego, powinniśmy pamiętać, że nie są to dobrowolne decyzje przeciwnika. Jest to rezultat skutecznych działań ukraińskiej armii" - powiedziała Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

  Rosyjskie wojska kontynuują ofensywę na Mariupol

 • 22:28

  Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.

  Jak poinformowała Bedingfield na konferencji prasowej, wpisane na czarną listę amerykańskiego resortu handlu podmioty, których liczba wyniesie wkrótce ponad 200, nie będą mogły importować kluczowych technologii bez specjalnej licencji. Dodała, że w rezultacie wprowadzenia kontroli eksport takich technologii zmalał o 99 proc.

  Komentując powrót kursu rubla niemal do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Bedingfield odrzuciła sugestie, że oznacza to, iż dotychczasowe sankcje nie były skuteczne. Stwierdziła, że rosyjska waluta jest "sztucznie podtrzymywana" przez bank centralny i nie jest to odzwierciedlenie dobrego stanu rosyjskiej gospodarki. - O ile w pierwszych dniach po rozpoczęciu konfliktu kurs rubla był dobrą miarą stanu rosyjskiej gospodarki, już tak nie jest, po części ze względu na te sztuczne kroki, które zostały podjęte - dodała.

 • 22:16

  Import gazu z Rosji i sankcje nałożone na ten kraj za inwazję na Ukrainę były tematami czwartkowej telefonicznej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie na Twitterze. Przywódcy zgodzili się, że sankcje są "bardzo skuteczne".

 • 22:05

  Rosja, która dokonała inwazji na Ukrainę, nie może być już uznawana za konstruktywnego partnera w ramach grupy G20, a rosyjskie działania zakłóciły wzrost gospodarczy w skali całego świata - ocenił w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.

 • 21:58

  Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina, by kontrahenci z "państw nieprzyjaznych" płacili za dostawy gazu w rublach, są przejawem desperacji Kremla. To desperacja w wymiarze gospodarczym i finansowym, wywołana sankcjami Zachodu - ocenił w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

 • 21:58

  Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE zasygnalizowały sytuacje kryzysowe w dostawach gazu, ale póki co, nie zgłosiły żadnych problemów z bezpieczeństwem dostaw - podał w czwartek Reuters.

 • 21:57

  W Charkowie rosyjskie wojska utworzyły stację walki elektronicznej. Wysłano stamtąd 5 tys. wiadomości do ukraińskich żołnierzy i pracowników administracji państwowej, wzywając do poddania się Rosjanom. Zlikwidowaliśmy tę instalację - przekazała w czwartek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

 • 21:56

  Ambicje Rosji, by szybko zająć Kijów i całą Ukrainę rozpadły się i pod wieloma względami rosyjski prezydent Władimir Putin już przegrał - ocenił w czwartek szef brytyjskich sił zbrojnych adm. Tony Radakin.

  Nazwał on Putina "zmniejszoną postacią" w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca i wskazał, że NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek za jego życia, które obejmowało większość okresu zimnej wojny.

 • 21:54

  W obecnej chwili na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie ma osób postronnych - poinformował personel obiektu, cytowany w czwartek wieczorem przez ukraiński koncern Enerhoatom.

 • 21:54

  Na Ukrainie trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w czwartek udało się ewakuować własnymi środkami transportu do Zaporoża 1458 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców okupowanego miasta.

 • 21:46

  Kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem, rozciągająca się na około 60 km, być może już nie istnieje, nigdy nie udało jej się zrealizować zaplanowanej misji - ocenił w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.

 • 21:27

  Prezydent USA Joe Biden ocenił, że Władimir Putin wydaje się odizolowany i są też wskazania, że niektórzy jego doradcy przebywają w areszcie domowym.

  Prezydent Biden zaznaczył, że istnieje na ten temat "wiele spekulacji" i nie chce przywiązywać do tego zbyt wielkiej wagi.

  Informacje o umieszczeniu w domowym areszcie wysokich rangą oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnych za przygotowanie wywiadowcze inwazji na Ukrainę podawały w marcu rosyjskie media niezależne, w tym dziennikarz śledczy Andriej Sołdatow.

  Biden: Putin wydaje się samoizolować, są pewne wskazania, że zwolnił lub aresztował niektórych doradców

 • 21:10

  Portal Ukrainska Prawda podał, że rosyjscy żołnierze, którzy opuścili Czarnobylską Elektrownię Atomową, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia 24 lutego.

  Mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew ocenił, że Ukraińcy powrócą, kiedy dojdzie do dużej wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją.

  Biuro prasowe Gwardii Narodowej potwierdziło portalowi doniesienia w sprawie wywiezienia przez Rosjan jej funkcjonariuszy.

  >> Czarnobyl. Rosjanie, którzy okupowali elektrownię, trafiają do centrum leczenia chorób popromiennych

 • 19:56

  Według szacunków ukraińskich władz, rosyjscy okupanci nielegalnie wywieźli do Rosji lub na tereny tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, 45 tysięcy mieszkańców Mariupola. Jak powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk, w Mariupolu pozostało około 100 tysięcy cywilów, których należy natychmiast ewakuować. Około 75 tysięcy mieszkańców miasto zdołało stamtąd wyjechać utworzonymi wcześniej "korytarzami humanitarnymi".

  Mariupol, Ukraina (30.03.2022)

  Mariupol. Zdjęcia satelitarne Maxar Technologies z 29 marca

 • 19:49

  Strona turecka, którą cytuje Reuters, informuje, że Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.

 • 19:46

 • 19:43

  Rosyjskie wojska chcą przejąć kontrolę nad częściami obwodów charkowskiego, ługańskiego i donieckiego, a także zablokować miasta Kramatorsk i Słowiańsk - poinformował sztab generalny w Kijowie.

  Ukraińskie siły zbrojne przekazały, że "obecnie okupanci tworzą nową grupę wojsk na kierunku słobożańskim". "Przeciwnik nadal atakuje miasto Popasna, przypuszczalnie w celu odwrócenia uwagi ukraińskich dowódców wojskowych od prób przejęcia kontroli nad miastami Izium i Mariupol" - dodał sztab.

 • 19:41

  W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.

  (Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)

 • 19:34

  Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło nałożenie sankcji na 21 firm i 13 osób z rosyjskiego sektora technologicznego, by zapobiec omijaniu wcześniejszych restrykcji i pozyskiwaniu zachodnich technologii.

  Głównym przedmiotem nałożonych w czwartek sankcji jest sieć podmiotów i osób związanych z moskiewską spółką Sernija, mającą związki z Kremlem. Firma za pomocą tej sieci starała się obejść ograniczenia nałożone przez Zachód na import kluczowej technologii.

  Wśród objętych sankcjami firm jest między innymi największy producent mikroelektroniki w Rosji, firma Mikron, która opracowała chipy dla rodzimego systemu kart płatniczych Mir.

  Dodatkowo restrykcjami objęty został Centralny Instytut Badań Naukowych Chemii i Mechaniki (CNIIChM), który - według USA - był odpowiedzialny za stworzenie złośliwego oprogramowania Triton, użytego do cyberataku na saudyjskie zakłady petrochemiczne, który miał doprowadzić do wybuchu. Wcześniej w marcu amerykańska prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie autorowi wirusa, pracującemu dla rosyjskich służb wojskowych.

 • 19:27

  Miasto Wyszogród w obwodzie kijowskim jest już pod kontrolą ukraińskich wojsk, a w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze lepszych doniesień z okolic Kijowa - powiedział zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz. - W ciągu jednego, dwóch dni sytuacja znacząco zmieni się na naszą korzyść - oświadczył Hruzewycz, cytowany przez agencję UNIAN.

 • 19:25

  Premier Morawiecki udzielił wywiadu stacji CNN. Powiedział w nim między innymi, że Rosja "niedługo" będzie się starać zająć jedną trzecią Ukrainy.

  - Widzę przegrupowanie, reorganizację wojsk rosyjskich. Myślę, że już niedługo spróbują otoczyć siły ukraińskie,zwłaszcza w rejonie Donbasu. A potem, zdobywszy jedną trzecią ziemi na Ukrainie, będą chcieli negocjować z tej… bardzo silnej pozycji - powiedział.

  Premier zaznaczył także potrzebę przyjęcia miażdżącego zestawu długoterminowych sankcji wobec Rosji.

 • 19:21

  Atak Rosji na Ukrainę [2022]

 • 19:18

  Wielka Brytania i jej sojusznicy zgodzili się wysłać więcej śmiercionośnej broni na Ukrainę, aby pomóc odpierać rosyjską inwazję - ogłosił brytyjski minister obrony Ben Wallace po konferencji z udziałem około 30 państw wspierających Ukrainę, która odbyła się w Londynie.

  - Wiele krajów zgłosiło się z nowymi pomysłami lub zadeklarowało więcej pieniędzy - ogłosił Wallace. Nie sprecyzował, kto i jaką broń przekaże, ale wyjaśnił, że pomoc ta obejmie pociski artyleryjskie o większym zasięgu, amunicję i więcej broni przeciwlotniczej.

 • 19:15

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w tym regionie, leżącym na wschodzie Ukrainy, sytuacja mocno się zaostrza, wojska rosyjskie sprowadzają znaczne ilości sprzętu i jednostki z Czeczenii na Kaukazie Północnym.

  Zdaniem Hajdaja Czeczeni są wykorzystywani jako oddziały zaporowe przeciwko zmobilizowanym ludziom, zabieranym z terytoriów okupowanych i kierowanym do walk przeciwko Ukrainie.

  Komentując gromadzenie sprzętu wojskowego, powiedział, że wojska rosyjskie mogą podjąć próbę przedarcia się w rejonie miejscowości Popasna i Rubiżne. Sprzęt w większości rozładowywany jest w Debalcewe - miejscowości w obwodzie donieckim kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów. Stamtąd przewożony jest do obwodu ługańskiego.

 • 19:01

  Wielka Brytania nie planuje płacić za rosyjski gaz w rublach - poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona. Dodał, że rząd monitoruje implikacje żądania prezydenta Rosji Władimira Putina dla rynku europejskiego.

 • 19:01

  Ponad 80,6 tysięcy Ukraińców złożyło od 17 marca wniosek wizowy w kanadyjskich placówkach. Rząd Kanady udostępnił ukraińskim uchodźcom wojennym pomoc taką samą, jak osobom, które mają prawo stałego pobytu.

 • 19:00

  Rosyjskie wojska najprawdopodobniej opuściły podkijowskie lotnisko w Hostomlu i w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, mimo skupienia się rosyjskich działań na Donbasie, jak dotąd Rosjanie nie poczynili tam znacznych postępów. Przedstawiciel resortu obrony USA ocenił podczas briefingu dla dziennikarzy, że odwrót rosyjskich sił z pozycji na północ od Kijowa, w tym lotniska Antonowa w Hostomlu, jest przyznaniem się do fiaska operacji zajęcia stolicy Ukrainy.

 • 18:54

  Mieszkańcy Charkowa, którzy wyjechali z miasta z powodu rosyjskiej inwazji, zaczęli powracać do swoich domów. Jeśli zastają je zrujnowane, oferujemy miejsca noclegowe w przedszkolach, szkołach lub mieszkaniach u innych osób - powiedział mer Charkowa Ihor Terechow.

  Szef władz miejskich, cytowany przez agencję UNIAN, wezwał mieszkańców do zachowania daleko idących środków ostrożności. - Nie mieliśmy jeszcze ani jednego spokojnego dnia, bez ostrzałów. Ataki nie są już wprawdzie prowadzone z powietrza, lecz wyłącznie ze stanowisk naziemnych, ale nadal wszystko jest możliwe - stwierdził Terechow. Mer przekazał, że w Charkowie normalnie funkcjonują m.in. sklepy spożywcze, apteki i piekarnie. Regularnie dostarczana jest też pomoc humanitarna.

 • 18:48

  Stoltenberg: NATO jest gotowe bronić wszystkich sojuszników

 • 18:47

  Stoltenberg: Polsce dajemy stuprocentowe gwarancje bezpieczeństwa - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

 • 18:45

  Stoltenberg: NATO zadziałało - zapewniając wsparcie Ukrainie i nakładając potężne sankcje na Rosję

 • 18:44

  Stoltenberg: chcę pochwalić Polskę za wysiłki w zakresie wprowadzania w życie dostarczania wsparcia Ukrainie i przyjmowania uchodźców

 • 18:43

  Stoltenberg: to jest skala wojny, której nie widzieliśmy w Europie od czasu II wojny światowej

 • 18:42

  Stoltenberg: wsparcie, które zapewnia NATO, jest rzeczą nie do przecenienia, mamy bezprecedensowy poziom wsparcia, ale musimy zapobiec rozwinięciu się tego konfliktu

 • 18:41

  Stoltenberg: NATO mówi bardzo jasno czym jesteśmy, co robimy i co popieramy. Zdecydowanie popieramy zwiększenie wsparcia dla Ukrainy

 • 18:40

  Stoltenberg: Ukraińcy udowodnili swoją wartość bojową i sądzę, że dzięki naszemu wsparciu będą w stanie osiągnąć bardzo dużo

 • 18:40

  Stoltenberg: ale NATO ma odpowiedzialność nie tylko, aby obronić Ukrainę, ale też aby zapobiegać eskalacji tego konfliktu poza Ukrainę i rozwinięciu go w pełnoskalową wojnę

 • 18:39

  Stoltenberg: NATO zapewnia znaczące wsparcie Ukrainie, sprzęt wojskowy, pomoc finansową, humanitarną. Sojusznicy zapewniają też zaawansowane systemy uzbrojenia

 • 18:39

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał w Brukseli z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim.

 • 18:31

  Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział, że w wielu miejscach obwodu kijowskiego widoczne jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich i że na razie główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów kraju. - Na Kijowszczyźnie rzeczywiście (Rosjanie) wycofują swoje siły - stwierdził Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że obserwowane jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich w wielu miejscach w obwodzie kijowskim. Wymienił Czarnobylską Elektrownię Atomową, którą Rosjanie zamierzają opuścić oraz miasto Sławutycz.

 • 18:05

  Pomnik ku czci żołnierzy sowieckich z II wojny światowej został zniszczony przez wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych opublikował zdjęcie pomnika, ale nie podał, gdzie się on znajduje.

 • 18:00

  Zapewniłem szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kulebę o wsparciu, jakiego Polska i polskie społeczeństwo udziela uchodźcom z Ukrainy - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

 • 17:54

  Prezydent USA Joe Biden ogłosi plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny. Plan Bidena ma polegać na uzgodnionym z sojusznikami uwalnianiu z rezerw strategicznych po milionie baryłek ropy dziennie przez najbliższe sześć miesięcy. Bedzie to największe tego typu działanie w historii. Drugim punktem planu ma być wezwanie Kongresu USA do nakładania dodatkowych opłat na koncerny, które nie korzystają z szybów naftowych i nie eksploatują pól roponośnych.

 • 17:54

  Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział kolejne sankcje wobec Rosji za rozpętanie przez nią wojny przeciwko Ukrainie. Ostatni pakiet sankcji nie powinien być ostatnim - oświadczył w Berlinie po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

 • 17:47

  Co najmniej 24 ukraińskich urzędników państwowych i samorządowych przebywa w niewoli u rosyjskich okupantów, weryfikujemy informacje dotyczące jeszcze dwóch osób - podały źródła w administracji prezydenta Ukrainy, cytowane przez ukraińskiego nadawcę Suspilne. "W tej grupie są zarówno kierownicy miejskich organów samorządowych, jak też lokalnych na wsiach, ich zastępcy oraz przedstawiciele innych urzędów państwowych" - poinformowano. Przekazano również doniesienia o zatrzymaniu przez siły rosyjskie trzech przedstawicieli urzędu miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - mera Iwana Stołbowego, jego zastępcy i naczelnika jednego z wydziałów. Według informatorów z administracji prezydenta Ukrainy, wszystkie te osoby miały zgodzić się na współpracę z rosyjskimi wojskami.

 • 17:33

  Ważnym gestem wsparcia byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia Bohaterów miasta Mariupola. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu każdego gdańszczanina - powiedział w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska mer Mariupola Wadym Bojczenko.

 • 17:14

  NATO zwróciło się do nas z prośbą o wysłanie na Łotwę liczącego 800 żołnierzy batalionu, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu - ogłosił duński resort obrony. Władze Danii już wcześniej informowały o gotowości wysłania takiej jednostki do jednego z krajów bałtyckich.

 • 17:13

  Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę wolontariuszy pod Czernihowem na północy Ukrainy - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ciężko ranne. Pięć autobusów znalazło się pod ostrzałem, kiedy próbowały wjechać do oblężonego miasta, aby ewakuować ludzi - przekazała Denisowa. Pojazdami jechały wyłącznie cywilni wolontariusze - dodała. Wskutek ostrzału jedna osoba zginęła, z cztery zostały ciężko ranne. Jeden z pojazdów zdołał odjechać, kierowca został ranny. Rosjanie nie dają możliwości wywiezienia mieszkańców z Czernihowa, faktycznie przetrzymując dziesiątki tysięcy ludzi w charakterze zakładników, bez jedzenia, wody, ciepła - zaalarmowała rzeczniczka. Osiedla mieszkaniowe są pod codziennym ostrzałem z ciężkiej artylerii.

 • 17:08

  Dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy: Łukasziwka i Słoboda zostały wyzwolone z rąk wojsk rosyjskich - poinformował szef obwodu Wiaczesław Czaus na komunikatorze Telegram. Przkazał, że "do tych wsi zdołano nareszcie przywieźć niezbędne" rzeczy. Dodał, że "mieszkańcy są zmęczeni, ale nie zachwiało to ich wiarą w Ukrainę". W obu wsiach trwa rozminowywanie i rozdawanie pomocy humanitarnej.Tymczasem ukraiński portal Hromadske podał, powołując się na własne źródła, że armia ukraińska wyzwoliła Buczę, 30-tysięczne miasto w obwodzie kijowskim. Jednak władze lokalne na razie tego nie potwierdziły.

 • 16:57

  Jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO, a to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz całe terytorium zarówno Polski, jak i Litwy - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

 • 16:54

  Widzimy częściowe wycofywanie się rosyjskich taktycznych grup batalionowych z obwodu kijowskiego, ostatniej nocy prawie 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią - przekazał zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz. - Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu - powiedział generał, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

  - Wojska, które pozostały nieopodal Kijowa, są jednak dosyć liczne. Nie ma się czego obawiać, ale te siły mogą jeszcze uczynić wiele złego, np. ostrzeliwać Kijów rakietami. Niemniej, mogę powiedzieć z całą pewnością, że wróg nie wejdzie do stolicy - dodał Hruzewycz. Generał odniósł się również do sytuacji w Irpieniu w obwodzie kijowskim. Zapewnił, że miasto znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich, lecz mieszkańcy, którzy stamtąd wyjechali, nie powinni jeszcze wracać do domów ze względu na ryzyko ostrzałów. Zwrócił także uwagę na duże zagrożenie z powodu min pozostawionych przez rosyjskie wojska.

 • 16:42

  Ukraińska wicepremier Irina Wereszczuk oświadczyła, że nie można się porozumieć z wojskami rosyjskimi w sprawie przerwania ognia w celu ewakuacji ludności z Mariupola, bo strzelają one do konwojów humanitarnych. Dodała, że nie można nawet wytyczyć korytarzy humanitarnych do tego miasta.

 • 16:37

  Polska będzie bronić Ukrainy przed byciem zmuszaną do zawierania porozumień sprzecznych z jej interesem, zawieszenie broni musi obejmować wycofanie rosyjskich wojsk z terenów zajętych po inwazji - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Prezydencki minister wziął udział w posiedzeniu senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. Dyskutowano o sytuacji Ukrainy oraz o ostatnich szczytach UE i NATO, a także o wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. W posiedzeniu komisji wzięli udział oprócz Kumocha także m.in. wiceszef MSZ Marcin Przydacz, minister ds. UE Konrad Szymański oraz eksperci od spraw międzynarodowych.

 • 16:08

  Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z środy na czwartek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych - przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). W poprzednim raporcie w środę informowano o 1189 ofiarach cywilnych i 1901 rannych.

 • 16:01

  Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach - pisze Bloomberg . W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana - oświadczył Putin w telewizyjnym wystąpieniu.

 • 16:01

  Poinformowano, że okupanci, którzy przejęli elektrownię atomową w Czarnobylu i inne obiekty w strefie wykluczenia, wyruszyli w dwóch kolumnach w kierunku ukraińsko-białoruskiej granicy. Stwierdzono, że siły rosyjskie wycofały się również z pobliskiego miasta Sławutycz, gdzie mieszkają ukraińscy robotnicy.

 • 15:59

  Ukraińska państwowa firma jądrowa Energoatom poinformowała, że wiele rosyjskich sił okupujących elektrownię atomową w Czarnobylu wycofało się z niej i kieruje się w stronę granicy białoruskiej, pozostawiając tylko część żołnierzy na terenie nieczynnej elektrowni.

 • 15:51

  Wiceszefowie MSWiA Paweł Szefernaker i Bartosz Grodecki spotkali się z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes. Ambasador przedstawiła program, jaki dla uchodźców z Ukrainy przygotował brytyjski rząd; oferta brytyjska jest bardzo konkretna - ocenili wiceministrowie.

 • 15:35
 • 15:33

  Oblężony Mariupol jest dziś najstraszniejszym miejscem w Europie, w mieście nie ma jedzenia i żywności, ale Mariupol się nie poddaje i nadal walczy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu online do parlamentu Belgii. - Wojskowi rosyjscy zamknęli wszystkie wjazdy do miasta i zablokowali wejście od strony morza. Nie ma tam niczego: wody, jedzenia, lekarstw. Nie ma życia. Nie ma tego wszystkiego, co potrzebne jest do podtrzymania jakiegokolwiek życia. Jednak Mariupol nie poddaje się i nadal walczy z okupantami - powiedział Zełenski.

 • 15:32

  Naszym celem jest doprowadzenie do jak najszybszych rozmów przywódców Ukrainy i Rosji. Zgłaszamy gotowość, by zorganizować takie spotkanie, o czym poinformuję Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - zadeklarował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez turecką agencję Anatolia.

 • 15:17

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret powołujący 134,5 tysiąca nowych poborowych, ale rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza, by mieli zostać wysłani na Ukrainę, która została pięć tygodni temu najechana przez Rosję - informuje agencja Reutera. To coroczny, wiosenny pobór, który zostanie przeprowadzony między 1 kwietnia a 15 lipca i obejmie mężczyzn w wieku 18-27 lat - wyjaśniono w prezydenckim dekrecie.

 • 15:13

  Pilnej ewakuacji z Mariupola na wschodzie Ukrainy wymaga ok. 100 tys. ludzi - zaalarmowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Jak dodała, do tej pory udało się wydostać z miasta ok. 75 tysiącom osób. - Udało się nam wywieźć i pomóc w uratowaniu się 75 tysiącom ludzi. (...) Tych, którzy zostali i wymagają pilnej ewakuacji, jest jeszcze ok. 100 tysięcy - powiedziała Wereszczuk, cytowana przez agencję UNIAN. Jak dodała, to kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. - Kiedy mówimy o tym, ile Rosja deportowała na siłę osób, ukraińskich obywateli, sierot, mieszkańców domów starców, to chodzi o około 45 tysięcy ludzi - przekazała wicepremier.

 • 14:51

  Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) zaapelował do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi, by odmawiali udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie. "Wywiad wojskowy Ukrainy zwraca się do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi i wzywa ich, by odmówili udziału w zbrodniczej agresji Rosji przeciwko naszemu krajowi" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez GUR MO na Facebooku.

 • 14:50

  Mieszkańcy miasta Hoła Prystań w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyszli na akcję protestu, by zażądać od Rosjan uwolnienia porwanego przez nich mera Ołeksandra Babycza i innych osób - podaje Suspilne. Manifestacja, w której wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, aktywiści, mieszkańcy, odbyła się na placu obok siedziby rady miejskiej.

 • 14:40

  Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - poinformowało Prawo i Sprawiedliwość.

 • 14:39

  Prokuratura generalna Ukrainy wszczęła 3,5 tysiąca postępowań karnych przeciwko wojskowym Rosji z powodu naruszenia zwyczajów praw i zwyczajów wojny - powiadomił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze. wyjaśnił, że najcięższe sprawy dotyczą "zabijania obywateli, masowej przemocy, nadużyć wobec dzieci, tortur". Zapewnił, że chodzi o udokumentowane fakty. Wyraził przekonanie, że "skutki dla Federacji Rosyjskiej będą katastrofalne". O pociągnięciu do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych izby niższej parlamentu Holandii.

 • 14:38

  Rosjanie zniszczyli niemal cały ukraiński przemysł zbrojeniowy - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksji Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Prezydencki doradca przekazał również, że ukraińska propozycja pokojowa złożona podczas wtorkowych rozmów z delegacją rosyjską w Stambule jest "idealnym porozumieniem, które kilkakrotnie, w sposób podstawowy wzmacnia naszą pozycję". Arestowycz zaznaczył, że według zaproponowanej umowy Ukraina byłaby chroniona przed przyszłymi zagrożeniami przez międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa, których Rosja nie byłaby w stanie zawetować. Podczas rozmów we wtorek władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, co oznacza, że Ukraina nie mogłaby dołączyć do żadnego sojuszu militarnego, a na jej terytorium nie zostałyby rozlokowane obce bazy wojskowe.

 • 14:37

  "Rosyjskie rakiety i bomby lotnicze uderzają w nasze miasta i cywilną infrastrukturę każdego dnia i każdej nocy" - napisał w komunikatorze Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i opublikował zdjęcia zniszczeń. "Dla rosyjskich wojsk nie ma zabronionych celów. Atakują wszystko - od szpitali do lotnisk, od sklepów spożywczych do osiedli mieszkaniowych" - dodał.

 • 14:24

  Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji - poinformował na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peterem Maurerem. "Zgodziliśmy się na organizację korytarzy humanitarnych. Z Ukrainy na Ukrainę! Rozmawialiśmy o wspólnym wsparciu finansowym Ukraińców poprzez (rządową aplikację) Diia. Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji" - napisał Szmyhal.

 • 14:23

  Premier Norwegii Jonas Gahr Store przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem, podczas której wezwał rosyjskiego przywódcę do przerwania wojny i wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat biura norweskiego premiera.

 • 14:16

  Szacujemy, że w ponad 100 miejskich przychodniach i 11 szpitalach ponad 100 osób z Ukrainy znalazło pracę. Zapraszamy kolejne osoby - powiedziała na konferencji przed Szpitalem Bielańskim wiceprezydent Renata Kaznowska.

 • 13:58

  Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy, 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratownicze na Facebooku.

 • 13:57

  Turcja jest, co do zasady, gotowa wystąpić w roli gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy, jednak szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Reutera. Erdogan dodał, że złagodzenie operacji militarnej Rosji w pobliżu Kijowa i położonego na północy Ukrainy Czernihowa jest "naprawdę ważnym krokiem". Zdaniem tureckiego prezydenta rozmowy pomiędzy delegacją ukraińską i rosyjską, do których doszło we wtorek w Stambule, "istotnie przyczyniły się" do postępu procesu pokojowego.

 • 13:52

  Premier Włoch Mario Draghi powiedział dziennikarzom, że podczas telefonicznej rozmowy z Putinem wyraził przekonanie, że po to, by rozwiązane zostały kluczowe kwestie potrzebne jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, o które prosi on od początku. Jak dodał, według Putina firmy z UE mogą nadal płacić za gaz w euro lub w dolarach.

 • 13:52

  Nierozwiązany, nierozebrany projekt Nord Stream 2 jest oficjalnie wstrzymany, a niektórzy w Niemczech wciąż mają nadzieję, że wykorzystają ten zakrwawiony rurociąg w przyszłości - pisze na portalu EurActiv ukraiński politolog i specjalista od polityki energetycznej Mychajło Gonczar.

 • 13:51

  Stoltenberg: nasze bezpieczeństwo jest niepodzielne

 • 13:46

  Stoltenberg: powinniśmy chronić szlaki morskie międy Europą a Ameryką Północną

 • 13:45

  Stoltenberg: nasze działania skupiają się przede wszystkim na tym, co się dzieje na flance wschodniej

 • 13:44

  Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - poinformował resort obrony. Głównym tematem spotkania była aktualna sytuacja na Ukrainie oraz współpraca polsko-ukraińska, w tym wsparcie dla wojska Ukrainy.

 • 13:42

  Stoltenberg: powinniśmy inwestować więcej w nasze bezpieczeństwo, dlatego pochwalam decyzje podjęte przez Rumunię, Polskę i Niemcy

 • 13:42

  Stoltenberg: wszyscy sojusznicy w trakcie szczytu uzgodnili, że będą zwiększać wydatki na obronę

 • 13:38

  Stoltenberg: nasi dowódcy rozpatrują kolejne opcje dalszego zwiększania obecności na flance wschodniej

 • 13:36

  Stoltenberg: powinniśmy pilnie zainwestować w nasze bezpieczeństwo

 • 13:35

  Stoltenberg: będziemy kontynuować dostawy broni na Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne

 • 13:31

  Stoltenberg: Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO

 • 13:27

  Stoltenberg: zastosowanie broni chemicznej jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną

 • 13:25

  Stoltenberg: temat zastosowania przez Rosje broni chemicznej traktowałbym ostrożnie, to byłoby niewątpliwie rażące naruszenie prawa międzynarodowego, to by też zmieniło charakter całego konfliktu

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

ŚRODA 30 marca WTOREK 29 marca PONIEDZIAŁEK 28 marca NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:akr, pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: