Czarnobyl. Rosjanie, którzy okupowali elektrownię, trafiają do centrum leczenia chorób popromiennych

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali teren elektrowni w Czarnobylu, trafiają do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi - poinformował Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy do spraw Zarządzania Strefą Wykluczenia.

"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - napisał Jemelianenko.

Dodał, że zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka "działa niezależnie od statusu czy pagonów". "Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp" - napisał Jemelianenko.

Z informacji, na które Jemelianenko powołuje się w swoim wpisie, wynika, że rosyjscy żołnierze są "regularnie przywożeni" do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi.

We wtorek Agencja Reutera - powołując się na dwóch pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała, że rosyjscy żołnierze zostali narażeni na chorobę popromienną, bo przemieszczali się przez skażony obszar ciężkim sprzętem i bez żadnych środków ochronnych. Chodzi o okolice Czerwonego Lasu w pobliżu czarnobylskiej elektrowni, uznawane za jeden z najbardziej skażonych obszarów na świecie.

Pentagon: część rosyjskich oddziałów wycofuje się z Czarnobyla

W środę wieczorem wojska rosyjskie zaczęły wycofywać część oddziałów okupujących Czarnobyl, o czym poinformowali przedstawiciele Pentagonu. Według amerykańskiego resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia składu osobowego.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości