Biden zakończył wizytę w Polsce

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads,js,
akw\mtom,rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Prezydent Joe Biden w przemówieniu zacytował Jana Pawła II: nie lękajcie się
Prezydent Joe Biden w przemówieniu zacytował Jana Pawła II: nie lękajcie sięTVP
wideo 2/28
TVPPrezydent Joe Biden w przemówieniu zacytował Jana Pawła II: nie lękajcie się

Prezydent USA Joe Biden zakończył dwudniową wizytą w Polsce. W sobotę rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Odwiedził potem Stadion Narodowy, gdzie obserwował, jak udzielana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wieczorem Biden wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Dzień wcześniej, w podrzeszowskiej Jasionce, odwiedził stacjonujących na Podkarpaciu żołnierzy 82. dywizji powietrznodesantowej. Rozmawiał także z polskim prezydentem i spotkał się z przedstawicielami organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Amerykański przywódca w sobotę rano w Warszawie wziął udział w spotkaniu sekretarzy stanu i obrony USA z ich ukraińskimi odpowiednikami. Przed godziną 13 spotkał się z Andrzejem Dudą. Powitanie prezydenta USA rozpoczęło się z prawie 40-minutowym opóźnieniem, około godziny 12.40. Spotkanie zakończyło się około godziny 14.30.

Biały Dom zapowiadał, że Biden poruszy to, w jaki sposób USA wraz z sojusznikami i partnerami odpowiadają na kryzys humanitarny i praw człowieka, który wywołała nieuzasadniona i niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę.

Antony Blinken, Joe Biden, Andrzej Duda i Paweł SolochTwitter/BBN

Przed godziną 15 amerykański prezydent przyjechał na Stadion Narodowy, gdzie zapoznał się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Spotkał się przy tym z przedstawicielami organizacji World Central Kitchen założonej przez szefa kuchni José Andrésa, która dostarcza jedzenie w rejonach objętych kryzysami humanitarnymi, klimatycznymi i społecznymi.

Podczas wizyty na Stadionie Narodowym Bidenowi towarzyszyli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Mateusz Morawiecki. Biden przed godziną 16 wrócił do hotelu Marriott.

Joe Biden przy Stadionie Narodowym rozmawiał z wolontariuszami
Joe Biden przy Stadionie Narodowym rozmawiał z wolontariuszamiTVN24

Po godzinie 18 na dziedzińcu Zamku Królewskiego Biden wygłosił przemówienie. Zwrócił się do Ukraińców i Rosjan. Mówił o Janie Pawle II, a także o Władimirze Putinie.

Nawiązanie do Jana Pawła II i twarde słowa wobec Putina. Przemówienie Joe Bidena w Warszawie

Biden w przesłaniu do Ukraińców: My stoimy z wami. Kropka
Biden w przesłaniu do Ukraińców: my stoimy z wami, kropkaTVP

Około godziny 20 prezydent USA odleciał z Warszawy.

Pierwszy dzień wizyty Joe Bidena w Polsce

W piątek tuż po godzinie 14 Biden wylądował w podrzeszowskiej Jasionce. W Rzeszowie prezydenta Bidena miał przywitać prezydent Andrzej Duda. Jednak samolot z polskim przywódcą "po usterce" zawrócił do Warszawy. W związku z tym plan wizyty w Rzeszowie został "nieznacznie zmieniony". Przed godziną 15 prezydent Joe Biden opuścił Air Force One. Na płycie lotniska przywitał go szef MON Mariusz Błaszczak. Niedługo później w Jasionce wylądowała maszyna z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie.

Joe Biden w Polsce. Relacja

Joe Biden powitany na lotniskuTVN24

Joe Biden prosto z lotniska udał się na spotkanie ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Prezydent Biden spotkał się z żołnierzami USACNN

Amerykański prezydent po wizycie u żołnierzy pojechał na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Następnie obaj przywódcy udali się na spotkanie z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uchodźców z Ukrainy.

Wystąpienie Joe Bidena na spotkaniu z przedstawicielami NGO.

Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas spotkania z przedstawicielami NGO.

Przed godz. 18 prezydent Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej.

- Gdyby była konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, polscy żołnierze walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami.

Prezydent Duda zapowiedział, że poważne rozmowy polityczne z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem "będziemy mieli jutro". - Chcielibyśmy, żeby w Polsce było dużo amerykańskich żołnierzy, jesteśmy w stanie przyjąć ich kilkadziesiąt tysięcy na naszym terenie - mówił.

Z Rzeszowa do Warszawy

Z Rzeszowa Joe Biden poleciał do Warszawy. Wylądował w polskiej stolicy około 18.40. Z Lotniska Chopina prezydent pojechał do hotelu Marriott w Alejach Jerozolimskich, gdzie spędził noc. Na trasie z portu lotniczego do hotelu były utrudnienia w ruchu.

Duda o wizycie Bidena

Prezydent Andrzej Duda, pytany o wizytę Joe Bidena w Polsce, podkreślił, że "widać, jaki jest dzisiaj poziom relacji polsko-amerykańskich, jak dzisiaj Polska jest istotnym miejscem na mapie dla Stanów Zjednoczonych, jak bardzo miejscem strategicznym, jak silne więzi także łączą nas ze Stanami Zjednoczonymi". - Władze się zmieniają, a strategiczne interesy pozostają - dodał Andrzej Duda. Prezydent ocenił, że absolutnie w naszym interesie jest budowanie jak najsilniejszych więzi euroatlantyckich, więzi polsko-amerykańskich. - I to właśnie czynimy - powiedział.

- To będą dwa dni spotkań, rozmów, wizyt w różnych miejscach. Ma ogromne znaczenie i wierzę w to, że przyniesie, już przynosi, a dodatkowo jeszcze przyniesie w jej efekcie bardzo poważne wzmocnienie naszego kraju - dodał.

Prezydent Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena: to pokazuje, jakie jest dzisiaj znaczenie Polski
Prezydent Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena: to pokazuje, jakie jest dzisiaj znaczenie PolskiTVN24

Prezydent USA w Europie

Joe Biden przybył do Europy w środę wieczorem. Amerykański przywódca Joe Biden przemawiał w czwartek na konferencji w Brukseli po nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W czwartek wieczorem prezydent USA wziął udział w szczycie Rady Europejskiej. Ze wspólnego oświadczenia wydanego z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen wynika, że podczas posiedzenia omówiono kwestie sankcji, pomocy humanitarnej, energetyki, partnerstwa wschodniego i współpracy UE-NATO.

Oglądaj na żywo w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads,js, akw\mtom,rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Jakub Szymczuk

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości