Ustawa o Sądzie Najwyższym a wypłata środków z KPO. Szefowa KE: Polska musi wywiązać się ze zobowiązań

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jourova: projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO
Jourova: projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPOParlament Europejski
wideo 2/7
Jourova: projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPOParlament Europejski

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji w Czechach została zapytana o reformy systemu dyscyplinarnego sędziów, od których między innymi uzależniona jest wypłata unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. - Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego - odpowiadała. - Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami - zaznaczyła.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej. Na konferencji w tym mieście mówiła, że "Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy".

- Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - zauważyła szefowa KE zapytana o tę kwestię przez dziennikarza niemieckiej agencji dpa.

- Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę. Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje - dodała von der Leyen.

Czytaj też: Kamienie milowe w KPO - czym są i dlaczego są takie ważne?

Wiceszefowa KE: nowelizacja nie wypełnia warunków

W czwartek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapytana została na Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) PE o to, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. 

- Nie, nie wypełnia. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała - odpowiedziała.

Jourova: projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO
Jourova: projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPOParlament Europejski

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym jest likwidacja nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym oczekuje Komisja Europejska, między innymi od nich uzależniając wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy w ramach polskiego KPO.

Czytaj też: Komorowski: słowa Jourovej to zapowiedź bardzo poważnych kłopotów

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat. Ostatecznie przeszło ich jednak tylko sześć. W połowie czerwca ustawa została podpisana przez prezydenta. Zdaniem opozycji, ustawa - w kształcie, w jakim trafiła do prezydenta - nie przywraca praworządności w polskim wymiarze sprawiedliwości i nie spełnia wymogów koniecznych do wypłacenia Polsce pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Rząd wnioskuje o 23,9 miliarda euro w ramach grantów i o 11,5 miliarda euro z części pożyczkowej.

Jourova: polska ustawa o SN nie wypełnia warunków KPO. Rzecznik Komisji Europejskiej komentuje. Relacja Macieja Sokołowskiego
Jourova: polska ustawa o SN nie wypełnia warunków KPO. Rzecznik Komisji Europejskiej komentuje. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Autorka/Autor:akw/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl