Kamienie milowe w KPO - czym są i dlaczego są takie ważne? Do czego zobowiązała się Polska?

Autor:
mm//mro
Źródło:
tvn24.pl, Komisja Europejska, gov.pl
W oczekiwaniu na pieniądze z KPO
W oczekiwaniu na pieniądze z KPOTVN24
wideo 2/6
TVN24W oczekiwaniu na pieniądze z KPO

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zakłada, że Polska dostanie z Unii Europejskiej miliardy euro wsparcia. Wypłata tych środków jest jednak ściśle uzależniona od spełnienia określonych wymagań, tak zwanych kamieni milowych. Ile i jakich kamieni milowych musi zrealizować Polska, aby otrzymać pieniądze? Jakie reformy i zmiany są zawarte w kamieniach milowych?

● Wypłata pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy uzależniona jest od realizacji tak zwanych kamieni milowych. ● Polska zobowiązała się do realizacji 115 kamieni milowych, a w sumie do spełnienia około 300 różnego rodzaju wymagań. ● Kamienie milowe określone zostały dla wszystkich sześciu komponentów KPO. ● W pierwszej kolejności konieczne jest zrealizowanie trzech kamieni milowych dotyczących niezależności sądownictwa. Bez tego Polska nie otrzyma żadnych środków w ramach KPO.

W środę 1 czerwca Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Jak dzień później informowała w Warszawie przewodnicząca KE Ursula van der Leyen "Komisja Europejska dała wczoraj zielone światło dla polskiego KPO, po bardzo dogłębnej ocenie". Nie oznacza to jednak automatycznej wypłaty Polsce środków z KPO.

Kamienie milowe - co to jest?

Wypłata będzie odbywać się w transzach, a jako warunek otrzymania każdej z nich określone zostały przez Unię konkretne wymagania, tak zwane kamienie milowe, które beneficjent musi wcześniej spełnić. Dopiero po weryfikacji, że zrealizowane zostały wskazane kamienie milowe, uruchamiane będą kolejne transze unijnych pieniędzy dla Polski. 

Każdy z kamieni milowych jest precyzyjnie określony w liczącym 238 stron Aneksie do decyzji implementacyjnej KE pozytywnie opiniującej polski KPO (robocze tłumaczenie w języku polskim). Jak podsumowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach KPO zobowiązani jesteśmy do wprowadzenia łącznie 48 reform, z którymi powiązanych zostało 115 kamieni milowych. W sumie Polska zobowiązana jest natomiast do spełnienia około 300 różnego rodzaju wymagań - oprócz kamieni milowych określanych również jako m.in. wskaźniki i cele. 

115 kamieni milowych

Kamienie milowe, do których realizacji zobowiązana jest Polska, dotyczą wszystkich sześciu części (komponentów) Krajowego Planu Odbudowy:  

● A - Odporność i konkurencyjność gospodarki,

● B - Zielona energia i zmniejszenie energochłonności,

● C - Transformacja cyfrowa, 

● D - Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, 

● E - Zielona i inteligentna mobilność, 

● F - Poprawa jakości instytucji i warunków do implementacji KPO.

Wymagania stojące przed Polską, określone jako kamienie milowe, są bardzo różne. W ramach komponentu A jest to na przykład reforma polskiego systemu podatkowego, w ramach której sformułowane zostały takie kamienie milowe jak m.in. opracowanie nowego systemu klasyfikacji i zarządzania budżetem państwa oraz dokonanie oceny funkcjonowania w latach 2019-2023 stabilizującej reguły wydatkowej. Inną ważną reformą w ramach komponentu A jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych i administracyjnych dla przedsiębiorców, w ramach której Polska zobowiązała się do wprowadzenia pakietów upraszczających i cyfryzujących szereg procedur i postępowań (tzw. Tarcza prawna) oraz rozwoju istniejących specjalnych stref ekonomicznych poprzez m.in. powiększenie ich powierzchni o 30 procent (tzw. Polska Strefa Inwestycji).

W ramach komponentu B znalazły się takie zobowiązania jak rozwój programu Czyste Powietrze, budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wśród przypisanych im kamieni milowych są m.in. wymóg wprowadzenia standardów jakości paliw stałych z biomasy, budowa instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru oraz modernizacja infrastruktury magazynowania energii.

Cyfrowa transformacja stanowiąca komponent C obejmuje m.in. digitalizację szkolnych systemów egzaminowania, upowszechnienie dostępności szybkiego internetu o przepustowości minimum 100Mb/s oraz eliminację barier we wdrażaniu technologii 5G. W ramach komponentu D zapewniona ma zostać natomiast m.in. opieka onkologiczna i kardiologiczna na tym samym poziomie dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Komponent E zawiera kamienie milowe m.in. wprowadzenia wymogu kupowania wyłącznie nisko- i bezemisyjnych autobusów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, nabycia 110 nowych tramwajów oraz nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ostatni komponent F obejmuje natomiast zmiany w polskim systemie sądownictwa oraz stworzenie ram prawnych do efektywnego realizowania całego KPO.

Realizacja kamieni milowych odbywać się ma stopniowo i zakończyć do 2026 roku. 

Trzy kamienie milowe dotyczące zapewnienia niezależności sądownictwa

Spośród 115 kamieni milowych przewodnicząca KE Ursula van der Leyen wyróżniła ponadto trzy szczególne kamienie, których realizacja w pierwszej kolejności stanowi warunek wypłaty jakichkolwiek środków w ramach KPO. Te trzy kamienie milowe dotyczą "zapewnienia niezależności sądownictwa" i znajdują się w komponencie F. Są to:

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej obowiązków przez nowy organ, ● Reforma systemu dyscyplinarnego dla sędziów i zakaz karania ich dyscyplinarnie za treść wydawanych orzeczeń sądowych, ● Powtórne rozpatrzenie spraw zbadanych dotąd przez Izbę Dyscyplinarną, w tym odsuwających niektórych sędziów od orzekania.

Czas na realizację tych trzech kamieni milowych jest do końca drugiego kwartału 2022 roku. Dopiero po ich wdrożeniu możliwe będzie złożenie pierwszego wniosku o wypłatę środków przez Komisję Europejską. Wypłaty te zależeć będą zarazem od terminowego realizowania pozostałych wymagań zawartych w KPO. Jeżeli wskazane kamienie milowe nie zostaną zrealizowane, to unijne pieniądze do Polski nie trafią pomimo, że KE formalnie zatwierdziła sam KPO.

Krajowy Plan Odbudowy

KPO jest programem, który ma wzmocnić polską gospodarkę i pomóc w przezwyciężaniu trudności spowodowanych m.in. pandemią COVID-19. W jego ramach Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w formie grantów oraz o 11,5 mld euro w formie pożyczek. W sumie to 35,4 mld euro czyli ok. 161 mld zł według ustalonego przez Europejski Bank Centralny kursu z 3 maja 2021 roku.

Podział środków w ramach Krajowego Planu OdbudowyPAP

Autor:mm//mro

Źródło: tvn24.pl, Komisja Europejska, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dwaj postrzeleni w piątek policjanci znajdują się w stanie krytycznym - przekazał młodszy aspirant Tomasz Nowak z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Obaj zostali ranni w głowę.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia postrzelonych policjantów

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia postrzelonych policjantów

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

Kierowca, który nie odśnieży odpowiednio swojego samochodu, może stworzyć zagrożenie dla innych. Przewidziana jest za to wysoka kara - mandat o wysokości 3000 złotych. Policja ostrzega i apeluje, by nie jeździć "na czołgistę".

Ogromny mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem. Policja ostrzega

Ogromny mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem. Policja ostrzega

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 20 centymetrów. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy przed obfitymi opadami śniegu. Uważajmy

Żółte alarmy przed obfitymi opadami śniegu. Uważajmy

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Trudne warunki pogodowe, szczególnie na Podkarpaciu, spowodowały duże utrudnienia na kolei. W nocy i wcześnie rano w niedzielę opóźnienia niektórych pociągów sięgnęły nawet ponad pięciu godzin.

Śnieżyce i utrudnienia na kolei w Polsce. Nawet sześć godzin opóźnień pociągów

Śnieżyce i utrudnienia na kolei w Polsce. Nawet sześć godzin opóźnień pociągów

Autor:
ads/adso
Źródło:
PKP, tvn24.pl

Węgierski rząd blokuje wypłatę refundacji dla krajów Unii Europejskiej, które wspierają Ukrainę dostawami broni. Polska w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) czeka na zwrot 800 milionów euro, ale Budapeszt na kolejny przelew nie pozwala.

Węgry blokują przelewy dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie

Węgry blokują przelewy dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

Uwięzionemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu rosyjska prokuratura postawiła nowe zarzuty, tym razem z artykułu o wandalizmie. Poinformował o tym on sam w mediach społecznościowych za pośrednictwem swoich współpracowników.

Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. 44-latek został zatrzymany w sobotę rano przez dolnośląskich funkcjonariuszy. W piątek późnym wieczorem mężczyzna zaatakował z bronią w ręku dwóch policjantów. Jak dowiedział się nasz reporter, obaj mają rany postrzałowe głowy.

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów

Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów

Autor:
mm,
pp,
bż/ft,
adso,
b
Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią" - pierwszy odcinek takiego podcastu wideo pojawił się w sieci. Internauci mogli zwiedzić salę plenarną wraz z Hołownią oraz Mikołajem Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej, czyli - jak wyjaśnił marszałek - działu w parlamencie, który zajmuje się wiedzą o Sejmie. Pokazali "ciemny salonik" i "miejsca na sali z dostępem do morza".

"Ciemny salonik", "miejsca z dostępem do morza". Hołownia oprowadza po Sejmie

"Ciemny salonik", "miejsca z dostępem do morza". Hołownia oprowadza po Sejmie

Autor:
mp/adso
Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Główną wygraną odnotowano także w losowaniu Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 2 grudnia 2023 roku.

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Noc z soboty na niedzielę przyniosła intensywne opady śniegu i marznący deszcz południowym regionom Polski. Pogoda dała się we znaki między innymi mieszkańcom Tarnowa. 

Atak zimy na południu kraju. Na drogi wyjechały pługi

Atak zimy na południu kraju. Na drogi wyjechały pługi

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Cztery lata temu Edoardo Santini został uznany za najpiękniejszego mężczyznę we Włoszech. Teraz przygotowuje się do kapłaństwa i studiuje teologię. Historię 21-latka z okolic Florencji opisuje agencja ANSA i włoska prasa.

Włochy. Zwycięzca konkursu na najpiękniejszego Włocha postanowił zostać księdzem

Włochy. Zwycięzca konkursu na najpiękniejszego Włocha postanowił zostać księdzem

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Zachód będzie musiał zdecydować, czy po marcowych wyborach prezydenckich w Rosji uzna Władimira Putina za legalnego prezydenta. Putin przecież będzie walczył w tych wyborach sam ze sobą – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

Wołodymyr Zełenski: Zachód w marcu może dokonać przełomu, decydując w sprawie Putina

Wołodymyr Zełenski: Zachód w marcu może dokonać przełomu, decydując w sprawie Putina

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 648 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co miało być wykorzystane przez Rosję w jej operacjach psychologicznych przeciwko Ukrainie. Ukraińscy partyzanci zaatakowali stację paliw sił rosyjskich w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy, niszcząc sprzęt wojskowy i zabijając kilku żołnierzy rosyjskich. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Koronawirus nie tylko atakuje nas w taki sposób, który wszyscy widzą, ale również oddziałuje na nasz układ odporności w dłuższym etapie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski. Dodał, że czas w chorobach zakaźnych biegnie na naszą niekorzyść. Profesor Joanna Zajkowska zwracała uwagę, że aby uzyskać realną liczbę zachorowań to liczbę zakażeń podaną przez resort zdrowia "trzeba przemnożyć przez wielokrotność".

Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Zatrzymany powinien być dokładnie przeszukany, jeszcze zanim trafi do radiowozu - mówił w studiu TVN24 były policjant Andrzej Mroczek, odnosząc się do piątkowego postrzelenia dwóch funkcjonariuszy we Wrocławiu. Ocenił, że kryminalni mogli zaufać kolegom z innego pionu, którzy wcześniej zatrzymali Maksymiliana F. - Jest dużo pytań dotyczących procedur - dodał ekspert.

Pytania po postrzeleniu policjantów. "Zostały złamane zasady konwojowania"

Pytania po postrzeleniu policjantów. "Zostały złamane zasady konwojowania"

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Prawdopodobnie ten człowiek miał broń tak zwaną czarnoprochową. (...) Moim zdaniem dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy, dlatego że broń czarnoprochową każdy sobie może kupić - stwierdził na antenie TVN24 Dariusz Nowak, były funkcjonariusz i rzecznik małopolskiej policji, który komentował sprawę zatrzymania 44-latka ściganego za ciężkie zranienie dwóch policjantów.

"Dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy"

"Dostęp do broni w Polsce jest bardzo łatwy"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.

10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent

10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent

Autor:
Anna
Zaleska
Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl