USA: jeśli wybuchnie wojna, reżim w Pjongjangu zostanie całkowicie zniszczony


Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oświadczyła, że Stany Zjednoczone "całkowicie zniszczą" reżim w Pjongjangu, jeśli dojdzie do wojny. Zaapelowała do wszystkich krajów o zerwanie kontaktów dyplomatycznych i handlowych z Koreą Północną.

- Korea Północna wybrała agresję, a nie proces pokojowy - powiedziała Haley na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zebrała się w środę wieczorem czasu lokalnego w trybie pilnym po ostatniej próbie rakietowej Korei Płn.

- Nigdy nie szukaliśmy wojny z Koreą Północną i nie szukamy jej także teraz, ale jeśli wybuchnie, to reżim w Pjongjangu zostanie całkowicie zniszczony - zagroziła Nikki Haley.

Haley wezwała wszystkie kraje by zerwały wszelkie kontakty, także dyplomatyczne i handlowe, z Koreą Północną. Zaapelowała do Chin, jej największego sojusznika, o całkowite wstrzymanie dostaw ropy naftowej do Korei Płn.

O działaniach wobec reżimu w Pjongjangu telefonicznie rozmawiali w środę prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping.

"Epokowa" próba rakietowa

Korea Północna ogłosiła w środę, po przeprowadzeniu kolejnej próby rakiety balistycznej, że program budowy strategicznych sił jądrowych został zrealizowany i tym samym KRLD dołączyła do grona mocarstw jądrowych, a jej rakiety mogą uderzać w cele w USA.

Najnowsza próba balistyczna, którą nadzorował osobiście przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un, została nazwana "epokową". Władze zapewniły, że pocisk rakietowy testowany we wtorek był najpotężniejszym ze zbudowanych dotąd w KRLD.

Szef resortu obrony USA James Mattis powiedział, że pocisk ten osiągnął wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie rakiety. Dodał, że próba tej broni stanowi zagrożenie dla całego świata.

Nowe amerykańskie sankcje

Tymczasem Departament Stanu poinformował w środę, że USA i Kanada zorganizują spotkanie z przedstawicielami Japonii i Korei Płd. ws. kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson rozmawiał w środę z ministrami spraw zagranicznych Japonii i Kanady w związku z wtorkowym testem północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) i zapowiedział nowe amerykańskie sankcje wobec Pjongjangu.

- Wszystkie kraje muszą wykorzystać jak najsilniejsze ekonomiczne i dyplomatyczne (naciski) na Koreę Północną - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu. Podkreśliła, że państwa te powinny "wyrzucić" pracujących tam robotników z Korei Północnej, ponieważ ich zarobki "idą na programy rakietowe i nuklearne".

Nie wyjaśniła jednak, na czym mają polegać nowe sankcje USA wobec północnokoreańskiego reżimu. Jak powiedziała, wypracowywane są szczegóły dalszych restrykcji dotyczących handlu morskiego Korei Północnej.

Trump rozmawiał z Xi

Wcześniej w środę prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o wywarciu presji na Pjongjang. "Dodatkowe sankcje zostaną nałożone dzisiaj na Koreę Północną" - napisał prezydent.

Just spoke to President XI JINPING of China concerning the provocative actions of North Korea. Additional major sanctions will be imposed on North Korea today. This situation will be handled!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 29 listopada 2017

Xinhua podała jedynie, że Xi zapewnił Trumpa, że jego celem jest osiągnięcie pokoju i stabilizacji w Azji Północno-Wschodniej.

Jak pisze EFE, wkrótce potem Tillerson "zasugerował", że nowe restrykcje będą nałożone jednostronnie przez USA. Waszyngton "ma długą listę możliwych dodatkowych sankcji. Niektóre z nich dotyczą instytucji finansowych i ministerstwo finansów poinformuje o nich, gdy będzie gotowe je zastosować" - dodał.

Próby mimo sankcji

Pjongjang przeprowadził kolejną próbę ICBM we wtorek nad ranem czasu miejscowego. Dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Płn. przeprowadziła w lipcu.

Na początku września Korea Płn. przeprowadziła również szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: