Unia Europejska nałoży sankcje na Grupę Wagnera

Źródło:
Reuters, PAP
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne TVN24
wideo 2/2
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne TVN24

Unia Europejska nałoży w poniedziałek sankcje na rosyjską firmę najemniczą znaną jako Grupa Wagnera, trzy osoby prawne i siedem lub osiem powiązanych z nią osób fizycznych - przekazała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela UE. Grupa Wagnera pojawia się jako uczestnik wielu konfliktów na świecie.

Parlament Europejski w przyjętej w listopadzie rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera i powiązanych z nią prywatnych jednostek wojskowych. Deputowani wezwali wszystkie kraje korzystające z usług grupy do zerwania wszelkich więzi z organizacją.  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell już wtedy zapowiedział przyjęcie ukierunkowanych sankcji Unii Europejskiej przeciwko "odpowiednim osobom i podmiotom powiązanym z Grupą Wagnera", a także przeciw osobom i podmiotom z nimi współpracującymi.

"Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami" - napisano w rezolucji, która podkreśla, że działalność Grupy Wagnera przyczynia się do rozprzestrzeniania się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

Parlament Europejski uznał, że Grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa, kierowanych przez Rosję, powinni być traktowani jako podmioty zależne państwa rosyjskiego. >> Szef francuskiego MSZ: grupa Wagnera zastępuje władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej

Mali, kolejny poligon grupy Wagnera

O objęcie restrykcjami rosyjskiej firmy najemniczej zwaną grupą Wagnera zabiegał o dłuższego czasu Paryż, który krytykuje udział najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w Mali.

Francuski dziennik "Le Figaro" zapowiedział, że 13 grudnia na posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Zagranicznych przyjęte zostaną stosowne sankcje, a przyznanie pomocy dla malijskiej armii w wysokości 24 milionów euro zostanie uzależnione od zerwania współpracy z rosyjskimi najemnikami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE W TVN24 GO

Oficjalnie Grupa Wagnera nie istnieje

Grupa Wagnera to nieoficjalna nazwa formacji, która - według mediów niezależnych - brała udział w walkach w Donbasie, Syrii, Mali, Sudanie, Mozambiku, Republice Środkowoafrykańskiej, Wenezueli i Libii. Media wiążą tę "prywatną firmę wojskową" ze zbliżonym do Kremla biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Zatrudnianie najemników jest zabronione przez rosyjskie i międzynarodowe prawo.

>> Najemnicy, żona "kucharza Putina" i "środkowy palec dla Zachodu", czyli rosyjski "Turysta" w sercu Afryki

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji