TVN24 | Świat

Szef francuskiego MSZ: grupa Wagnera zastępuje władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian stwierdził, że w Republice Środkowoafrykańskiej władze państwowe "zastępuje" rosyjska prywatna firma wojskowa, zwaną grupą Wagnera. I oskarżył ją o rozszerzanie wpływów Kremla w Afryce.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Le Drian w wywiadzie dla stacji France 5 uznał, że władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej "zastępuje" grupa Wagnera. - Kiedy przyjeżdżają do kraju, stosują brutalną przemoc, dokonują grabieży i wymuszeń, nawet przejmują władzę - dodał.

Le Drian: obecność grupy Wagnera w Mali jest dla nas nie do przyjęcia

Le Drian odniósł się też do obecności najemników z grupy Wagnera w innym afrykańskim kraju - Mali - w którym Francja angażowała się militarnie w walkę z terroryzmem. Powiedział, że Paryż jest przeciwny obecności najemników z grupy Wagnera w tym kraju oraz innych państwach Afryki.

Szef francuskiego MSZ ostrzegł malijskie władze, że obecność najemników podważa wojskowe zaangażowanie Francji w tym kraju. - Jest to dla nas nie do przyjęcia. To całkowicie niezgodne ze sposobem, w jaki postrzegamy walkę z terroryzmem - powtórzył Le Drian.

Wagnerowcy podejrzewani o działania w imieniu Kremla

Grupę Wagnera podejrzewa się o działania w imieniu Kremla. - To przede wszystkim kompania rosyjskich najemników, którzy prowadzą wojnę w imieniu Rosji, nawet jeśli Moskwa temu zaprzecza (…) Nikogo to nie zwiedzie - stwierdził minister.

Le Drian rozmawiał we wrześniu na temat Grupy Wagnera z szefem rosyjskiej dyplomacji - Siergiejem Ławrowem. Do spotkania doszło w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

W lipcu francuski wywiad wojskowy zwrócił uwagę na ''groźbę rosyjskiego przenikania". Nie tylko w Mali, ale w regionie Sahelu, czyli obszaru wzdłuż południowych obrzeży Sahary, który rozciąga się od Senegalu po Sudan.

Francuski portal Jeune Afrique informował o "wielu prorosyjskich i antyfrancuskich manifestacjach", organizowanych w stolicy Mali - Bamako i drugim pod względem wielkości mieście - Sikaso.

Według doniesień rosyjskich mediów "Wagner" to pseudonim Dmitrija Utkina, byłego oficera GRU, który służył w misjach podczas konfliktów po rozpadzie ZSRR. Wcześniej "ludzie Wagnera" walczyli w Syrii i prowadzili działania na wschodzie Ukrainy. Według petersburskiego portalu Fontanka formacja ta brała także udział w aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Autor:mjz

Źródło: PAP