"Mój Boże, światło". Więzień Asada uściskał dziennikarkę

Źródło:
PAP, CNN

Dziennikarka stacji CNN była świadkiem, jak syryjscy rebelianci otwierali cele jednego z reżimowych więzień, w których przetrzymywano przeciwników Baszara al-Asada. - Mój Boże, światło - powiedział jeden z więźniów, który po raz pierwszy od wielu dni zobaczył słońce. Główny dowódca bojowników, którzy przejęli władzę w Syrii, zapowiedział, że będzie ścigał każdą osobę zamieszaną w torturowanie lub zabijanie zatrzymanych.

CNN opublikowała poruszający materiał, w którym reporterka stacji Clarissa Ward towarzyszy syryjskim rebeliantom w przeszukiwaniu jednego z tajnych więzień, do którego trafiali krytycy reżimu. Dziennikarka uczestniczyła w uwolnieniu mężczyzny trzymanego w niewoli od miesięcy. Było to już trzecie więzienie, w którym został umieszczony.

Zszokowany i wstrząśnięty mężczyzna po raz pierwszy od wielu dni zobaczył słońce. - Mój Boże, światło, o Boże, jest światło - powtarzał poruszony. - Przez trzy miesiące nie wiedziałem nic o mojej rodzinie, nie słyszałem nic o moich dzieciach - wyznał.

Gdy mężczyzna dowiedział się o upadku reżimu Asada, ucałował i uściskał dziennikarkę oraz towarzyszącego jej rebelianta. 

Lider syryjskich rebeliantów: nie darujemy tym, którzy torturowali i zabijali więźniów

Główny dowódca bojowników, którzy obalili reżim Baszara al-Asada, powiedział, że rozwiąże siły bezpieczeństwa, zamknie ich więzienia i będzie ścigał każdą osobę zamieszaną w torturowanie lub zabijanie zatrzymanych.

Bojownicy HTS zdołali w kilka tygodni obalić reżim Baszara al-AsadaHASAN BELAL/PAP/EPA

- Nie darujemy tym, którzy torturowali i zabijali więźniów, będziemy ich śledzić w Syrii i domagać się od innych krajów przekazania nam uciekinierów - zadeklarował Abu Muhamad al-Dżaulani.

Syryjscy rebelianci, głównie ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), zdołali w kilka tygodni obalić reżim Baszara al-Asada.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Syryjczycy chcieli przekroczyć granicę, żołnierze oddali strzały ostrzegawcze

Rebelianci przekazali w środę, że godzina policyjna, która obowiązywała w Damaszku, została zniesiona, a mieszkańcy są proszeni, by powrócili do codziennych obowiązków.

Wiele ofiar reżimu Asada

Według szacunków Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH), opublikowanych w 2022 roku, od rozpoczęcia w 2011 roku wojny domowej w Syrii, wywołanej brutalnym stłumieniem demonstracji prodemokratycznych, w więzieniach w tym kraju zginęło ponad 100 tysięcy osób.

Jednocześnie OSDH podała, że w cieszącym się złą sławą więzieniu Sednaja przetrzymywano około 30 tysięcy osób, z których zwolniono jedynie sześć tysięcy. Więzienie określane mianem "ludzkiej rzeźni" zostało przejęte przez siły rebelianckie w pierwszych dniach ofensywy na Damaszek.

Więzienie Sednaja, SyriaEmin Sansar/Abaca/PAP

Autorka/Autor:asty, momo/kab

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: CNN