Przyjmą deportowanych z USA do megawięzienia. "Opłata byłaby stosunkowo niska dla Stanów, ale znacząca dla nas"

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl
Salwador. Megawięzienie, które może pomieścić 40 tys. osadzonych
Salwador. Megawięzienie, które może pomieścić 40 tys. osadzonychReuters Archive
wideo 2/3
Salwador. Megawięzienie, które może pomieścić 40 tys. osadzonychReuters Archive

"To najbardziej bezprecedensowe porozumienie migracyjne na świecie" - oświadczył nowy amerykański sekretarz stanu Marco Rubio po rozmowach z prezydentem Salwadoru Nayibem Bukele. Kraj ten przyjmie do swoich więzień "niebezpiecznych przestępców" deportowanych z USA, zaoferował też gotowość do przyjmowania skazanych obywateli amerykańskich.

Marco Rubio - sekretarz stanu USA w administracji Donalda Trumpa przebywa obecnie w swojej pierwszej podróży zagranicznej po objęciu urzędu i odwiedza kraje Ameryki Środkowej. W poniedziałek spotkał się z prezydentem Salwadoru Nayibem Bukele w jego rezydencji nad jeziorem Coatepeque. Po spotkaniu poinformował o "niezwykłych" ustaleniach, jakie zapadły.

ZOBACZ TEŻ: 43 migrantów deportowanych. Sekretarz stanu USA oglądał start samolotu

Porozumienie migracyjne Salwador - USA

- W akcie niezwykłej przyjaźni z naszym krajem Salwador zgodził się na najbardziej bezprecedensowe i niezwykłe porozumienie migracyjne na świecie - powiedział Rubio. Wyjaśnił, że kraj ten będzie przyjmować swoich obywateli deportowanych z USA, ale także każdego cudzoziemca bez legalnego statusu przebywającego w Stanach Zjednoczonych, "który jest przestępcą, bez względu na jego narodowość (...) i przyjmie ich do swoich więzień" - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Marco Rubio, Nayib BukelePAP/EPA/EDUARDO RIBAS

Marco Rubio przekazał też, że prezydent Bukele "zaoferował umieszczenie w swoich więzieniach niebezpiecznych amerykańskich przestępców przetrzymywanych w naszym kraju, w tym tych posiadających obywatelstwo USA i mieszkających tam legalnie".

Informacje te potwierdził w serwisie X sam Bukele. Zaznaczył, że skazani przestępcy, w tym obywatele USA, będą mogli trafić do salwadorskiego megawięzienia. Dodał, że umowa ma podlegać opłacie, która "będzie stosunkowo niska dla USA, ale znacząca dla nas".

Nie jest jasne, czy USA przyjmą ofertę dotyczącą wysyłania do Salwadoru własnych skazanych obywateli. Według prawa amerykańscy obywatele nie mogą być legalnie deportowani ze Stanów Zjednoczonych.

Megawięzienie w Salwadorze

Salwador na mocy porozumienia stałby się tzw. bezpiecznym krajem trzecim, ponieważ umożliwiłoby to wysłanie do niego z USA obywateli państw, które nie zgodziły się na ich przyjmowanie. Pomysł potępiło jednak wielu obrońców praw człowieka. Sam Departament Stanu USA informuje na swojej stronie internetowej o "trudnych i niebezpiecznych" warunkach panujących w przeludnionych salwadorskich więzieniach.

Megawięzienie, o którym napisał w mediach społecznościowych Bukele, otwarto w 2023 roku około 70 kilometrów od stolicy kraju San Salvador, w ramach prowadzonej przez niego "wojny z gangami". Może ono pomieścić nawet 40 tys. osób i jest największym takim zakładem obu Ameryk. Jak pisało BBC, składa się z ośmiu ogromnych budynków. Każdy z nich ma 32 cele o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. W każdej z nich ma się pomieścić ponad 100 więźniów. Cele mają tylko dwie umywalki i dwie toalety.

Masowe aresztowania w SalwadorzePresidency of El Salvador/Handout/Anadolu via Getty Images)

CNN zauważa, że choć Salwador ma obecnie najwyższy odsetek więźniów na świecie, to zdaniem organizacji pozarządowych wielu z osadzonych może być niewinnych. Krajowe prawo pozwala bowiem obecnie na uwięzienie kogoś nawet z powodu samych podejrzeń o przynależność do gangu. Organizacje praw człowieka już wcześniej informowały, że niektórzy z przetrzymywanych mieli być poddawani "okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu".

Tymczasem administracja Donalda Trumpa postrzega Bukele jako kluczowego sojusznika w sprawach migracji i bezpieczeństwa. Udało się mu bowiem znacząco zmniejszyć liczbę zabójstw w kraju, a aresztowanych zostało już ponad 80 tys. ludzi.

ZOBACZ TEŻ: Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Presidency of El Salvador/Handout/Anadolu via Getty Images