Zbrojne ugrupowanie syryjskiej opozycji poinformowało, że trzej jego bojownicy zginęli w sobotę w ataku sił rządowych w prowincji Latakia na północnym zachodzie Syrii. Ich zdaniem jest to naruszenie obowiązującego od nocy zawieszenia broni.
Incydent miał miejsce ok. godz. 4 (3 czasu polskiego) w części prowincji położonej przy granicy z Turcją - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Fadi Ahmad, rzecznik Drugiej Dywizji Wybrzeża, która wchodzi w skład luźnego sojuszu opozycyjnych grup zbrojnych znanego jako Wolna Armia Syryjska. Zaznaczył, że siły rządowe przypuściły atak lądowy, bez wsparcia lotnictwa.
Atak wojsk Asada?
To naruszenie porozumienia o rozejmie - podkreślił, dodając, że "obecnie reżim wstrzymał atak".
Od godz. 23 czasu polskiego w piątek w Syrii obowiązuje uzgodniony przez Rosję i USA rozejm. Są z niego wyłączone tzw. Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra, przeciw którym mają być kontynuowane ataki syryjskiej armii rządowej, rosyjskiego lotnictwa i dowodzonej przez USA koalicji.
Front al-Nusra jest obecny w północno-zachodniej części Syrii, Ahmad podkreślił jednak, że obszar zaatakowany w sobotę przez siły rządowe znajduje się pod kontrolą jego ugrupowania.
Również w sobotę co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka odniosło obrażenia, gdy eksplodował samochód pułapka w mieście Salamijja, w graniczącej z Latakią prowincji Hama - poinformowała syryjska telewizja państwowa.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, opozycyjnej organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, ale dysponującej siatką informatorów w Syrii, zamach przeprowadziło IS. Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman podkreślił, że atak nie stanowi naruszenia rozejmu, ponieważ Salamijja znajduje się na linii walk między siłami reżimu w Damaszku a bojownikami IS.
Obserwatorium oceniło, że od wejścia rozejmu w życie w wielu częściach Syrii panuje spokój.
Spokój jednak nadejdzie?
W piątek grupujący syryjską opozycję Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) ogłosił, że prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować porozumienie. Także syryjski rząd oświadczył, że będzie go przestrzegał; zastrzegł sobie jednak prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki oraz poinformował, że Syria i jej rosyjski sojusznik nie zaprzestaną operacji bojowych przeciwko IS i al-Nusrze. Rebelianci uważani przez Zachód za siły umiarkowane obawiają się, że będzie to wykorzystywane, by usprawiedliwić ataki na nich samych - zwracał uwagę Reuters.
Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura zapowiedział, że na 7 marca zaplanowano wznowienie syryjskich rozmów pokojowych, zawieszonych na początku lutego, pod warunkiem, że wstrzymanie walk będzie respektowane, a strony konfliktu będą nadal umożliwiały dostęp pomocy humanitarnej dla ofiar.
Według oficjalnych danych od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób, a kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojną.
Autor: adso/tr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV