Rosyjska szczepionka przeciw COVID-19 oraz sprawa opozycjonisty Aleksieja Nawalnego były jednymi z tematów rozmowy, jaką we wtorek zdalnie przeprowadzili prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Rosji Władimir Putin. Przywódcy poruszyli także kwestię wspólnego zaangażowania w sprawy międzynarodowe. Rosyjski przywódca wyraził gotowość do "przywrócenia normalnych stosunków z Unią Europejską" – przekazał rzecznik Kremla.
Jak głosi komunikat opublikowany przez urząd prezydenta Francji, na konferencji mówiono o ewentualnej współpracy w kwestii szczepionek przeciwko COVID-19, a także o stanie prac nad oceną rosyjskiej szczepionki Sputnik V przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Zanim dostępne będą wszystkie dane wymagane do zatwierdzenia Sputnika V, stopniowo analizowane są wstępne wyniki badań naukowych i klinicznych. W przypadku zatwierdzonych wcześniej przez EMA szczepionek firm Biontech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson proces ten trwał od kilku tygodni do trzech miesięcy. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Lancet", Sputnik V ma 91,6 procent skuteczności przeciwko zakażeniom koronawirusem wywołującym COVID-19.
Prawa Nawalnego "powinny być respektowane"
Angela Merkel i Emmanuel Macron "zwrócili uwagę prezydenta Rosji na sytuację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego" skazanego na karę 2,5 roku pobytu w kolonii karnej. Podkreślili, że prawa Nawalnego, w tym prawo do ochrony zdrowia, "powinny być respektowane" zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Opozycjonista jest osadzony w kolonii karnej w miejscowości Pokrow w obwodzie włodzimierskim, około stu kilometrów od Moskwy. Nawalny ma silne bóle kręgosłupa i problemy z prawą nogą. O problemach ze zdrowiem, które zaczęły się u opozycjonisty w areszcie i kolonii karnej, poinformowali najpierw jego współpracownicy. Adwokaci, którzy widzieli się z nim w zeszłym tygodniu, ostrzegli, że jego stan jest "nadzwyczaj niekorzystny".
Wspólne działania na arenie międzynarodowej
Przywódcy Niemiec i Francji wezwali Rosję do "zdecydowanego zaangażowania na rzecz stabilizacji porozumienia o przerwaniu ognia" na wschodniej Ukrainie i domagali się "szerokiego dialogu" na Białorusi. Według Kremla podkreślono, że nie ma alternatywy dla porozumień z Mińska z 2015 roku, zawartych przy pośrednictwie Niemiec i Francji.
W kwestii Libii troje przywódców zadeklarowało "wspieranie wszelkimi środkami procesu przejściowego". Opowiedzieli się też za kontynuowaniem pomocy transgranicznej dla ludności ogarniętej wojną domową Syrii.
Merkel, Macron i Putin zapowiedzieli koordynowanie działań mających na celu ożywienie dialogu z Iranem i nakłonienie Teheranu do respektowania zobowiązań w dziedzinie nuklearnej.
Gotowość Rosji do "przywrócenia normalnych stosunków"
Rzecznik Kremla określił rozmowę jako "szczerą i konstruktywną" i podkreślił, że w kwestii rosyjskiej szczepionki mówiono o możliwości jej dostaw do UE, a nawet produkcji w krajach Unii. Według komunikatu Kremla, Putin wyraził gotowość strony rosyjskiej do "przywrócenia normalnych stosunków z Unią Europejską, jeśli wykaże ona takie zainteresowanie".
Źródło: PAP