Angela Merkel

Angela Merkel

Kanclerz Angela Merkel oczekuje wyjaśnień od Moskwy w sprawie Aleksieja Nawalnego. Zapowiada również wspólną reakcję Unii. Rosyjskiego opozycjonistę próbowano otruć nowiczokiem, czyli środkiem wykorzystywanym przez wojsko. W obronie Rosji stanął Alaksandr Łukaszenka, który twierdzi, że Kreml nie ma nic wspólnego z próbą zabójstwa Nawalnego. Jakub Loska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiła premierom rządów krajowych w imieniu rządu federalnego wytyczne w sprawie dalszej walki z pandemią COVID-19. Agencja dpa informuje, że propozycje szefowej niemieckiego rządu przewidują raczej zaostrzanie niż osłabianie obowiązujących restrykcji. Jedną z nich ma być grzywna za brak maseczki, która ma wynieść co najmniej 50 euro.

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg spotkała się w czwartek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Podczas półtoragodzinnego spotkania Thunberg przekonywała Merkel do bycia odważnym w myśleniu długoterminowym. W trakcie spotkania rozmawiały również o środkach, jakie należy podjąć w walce z globalnym ocieplaniem się klimatu. 

W niedzielę w południe miały zostać wznowione rozmowy przywódców państw Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19, ale zostały przełożone na popołudnie. Korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, który obserwuje unijne negocjacje, zwraca uwagę na to, że w "27" panuje duży rozdźwięk między innymi w kwestii wysokości potrzebnego finansowania.