Pierwszy pułk, uzbrojony w najnowszy, hipersoniczny system rakiet Awangard, osiągnął gotowość bojową - oznajmił w piątek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Wcześniej prezydent Władimir Putin mówił, że "ta broń przyszłości jest w stanie pokonać zarówno obecną, jak i przyszłą obronę przeciwrakietową".
- Chciałbym pogratulować nam wszystkim i osobno strategicznym siłom rakietowym. Dzisiaj, od godziny 10 rano (godzina 12 w Polsce - red.), system Awangard został wprowadzony w stan gotowości bojowej. Gratuluję nam wszystkim tego znaczącego wydarzenia - powiedział w piątek minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję RIA Nowosti.
W komunikacie resortu podano, że pułk rakietowy, uzbrojony w system strategiczny Awangard, trafił do jednostki stacjonującej w obwodzie orenburskim na Uralu.
Broń hipersoniczna w Rosji
RIA Nowosti przypomniała, że prezydent Władimir Putin po raz pierwszy zaprezentował awangardy, wraz z innymi najnowszymi rosyjskimi systemami uzbrojenia, w czasie zeszłorocznego orędzia wygłoszonego do Zgromadzenia Federalnego (połączonych izb rosyjskiego parlamentu).
"Tym sposobem Rosja stała się jedynym krajem na świecie, który oficjalnie poinformował, że ma broń hipersoniczną" - przekazała agencja.
Dziennik "Kommiersant" przypomniał, że 24 grudnia na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony prezydent Putin ogłosił, iż udział najnowszej broni w rosyjskiej triadzie nuklearnej w 2019 roku przekroczył 82 procent. Chodziło także o system Awangard. - Ta broń przyszłości jest w stanie pokonać zarówno obecną, jak i przyszłą obronę przeciwrakietową - oceniał prezydent.
Putin wcześniej przekonywał, że awangardy to "odpowiednia i symetryczna odpowiedź" na amerykański system obrony przeciwrakietowej.
Czym są awangardy?
"Pociski Awangard mogą wykonywać loty w gęstych warstwach atmosfery z prędkością 20 razy większą od prędkości dźwięku. Zbliżając się do celu, rakieta wykonuje tak zwane głębokie manewrowanie - zarówno boczne, przez kilka tysięcy kilometrów, jak i wysokościowe. Dzięki temu jest absolutnie odporna na wszelkie systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej" - oceniła RIA Nowosti.
Głowice te montuje się na międzykontynentalnych pociskach balistycznych UR-100N (oznaczenie zachodnie Stiletto).
Pomysłodawcą hiperdźwiękowych statków powietrznych przedłużających swój lot kolejnymi odbiciami od gęstych warstw atmosfery był jeszcze w latach II wojny światowej niemiecki inżynier Eugen Saenger. Nad konstrukcjami tego rodzaju pracuje się obecnie również w USA, ale w odróżnieniu od Rosji mają one tam służyć jako instrument konwencjonalnych Natychmiastowych Uderzeń Globalnych (Prompt Global Strikes) w dowolnych punktach kuli ziemskiej.
Rosyjskie agencje podają, że w listopadzie Rosjanie zaprezentowali awangardy inspektorom z USA.
Autor: tas//rzw / Źródło: RIA Nowosti, Kommiersant, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji