Wybory prezydenckie w Turcji. Światowi przywódcy gratulują Erdoganowi

Autor:
kz,
pp
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji - ogłosił przewodniczący tamtejszej państwowej komisji wyborczej. Sukcesu urzędującemu tureckiemu prezydentowi pogratulowali światowi liderzy, wśród nich prezydent Andrzej Duda. Gratulacje napłynęły także z Unii Europejskiej i NATO. "Z niecierpliwością czekam na dalszą współpracę jako sojusznicy NATO" - napisał prezydent USA Joe Biden.

Szef państwowej komisji wyborczej Ahmet Yener w niedzielę wieczorem przekazał w oficjalnym komunikacie, że Erdogan został prezydentem, wygrywając w drugiej turze wyborów z Kemalem Kilicdaroglu.

Urzędnik dodał, że zostały przeliczone "niemal wszystkie" głosy, dokładnie 99,43 procenta, a przewaga Erdogana - 52,14 proc. do 47,84 proc. zdobytych przez rywala - pozwalała jasno stwierdzić, że urzędujący prezydent dalej będzie rządził i nieprzeliczone jeszcze głosy nie mogą wpłynąć na zmianę wynik.

Joe Biden: czekam na dalszą współpracę jako sojusznicy NATO

Wyborczego zwycięstwa Erdoganowi pogratulowali światowi liderzy.

"Z niecierpliwością czekam na dalszą współpracę jako sojusznicy NATO w kwestiach dwustronnych i globalnych wyzwaniach" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

Zdaniem agencji Reutera położenie nacisku przez Bidena na sprawie NATO odzwierciedla priorytetowe traktowanie przez Waszyngton przyjęcia do Sojuszu Szwecji przed szczytem przywódców państw NATO w Wilnie w połowie lipca.

Wniosek Szwecji o przyjęcie do Sojuszu jest blokowany przez Turcję i Węgry. Ankara uważa, że Szwecja udziela schronienia organizacjom uważanym przez nią za terrorystyczne. Ankarę i Waszyngton dzieli również wiele innych kwestii, w tym polityka wobec Syrii i bliskie relacje Turcji z Rosją.

Duda: jesteśmy gotowi współpracować

Erdoganowi pogratulował także prezydent Andrzej Duda. "Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie" - napisał na Twitterze.

Prezydent przypomniał, że w tym roku obchodzimy stulecie powstania Republiki Turcji oraz stulecie podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską a Turcją.

Macron: będziemy iść do przodu

Prezydent Francji Emmanuel Macron, gratulując Erdoganowi reelekcji, podkreślił, że Francję i Turcję czekają "olbrzymie wyzwania".

Do tych wyzwań Macron zaliczył "przywrócenie pokoju w Europie, przyszłość naszego euro-atlantyckiego Sojuszu i sprawy Morza Śródziemnego". "Razem z prezydentem Erdoganem, któremu gratuluję, będziemy nadal iść do przodu" - napisał na Twitterze Macron.

Zełenski: liczymy na dalsze wzmacnianie partnerstwa

"Gratuluję prezydentowi Turcji zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Liczymy na dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego dla dobra naszych krajów oraz nasilenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie" - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

Sunak deklaruje "stałą solidarność"

Brytyjski premier Rishi Sunak najpierw przekazał gratulacje poprzez Twittera, a później zadzwonił to tureckiego prezydenta.

"Gratulacje dla Recepa Tayyipa Erdogana. Z niecierpliwością czekam na kontynuację silnej współpracy między naszymi krajami, od rozwoju handlu po zwalczanie zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa jako sojusznicy NATO" - napisał Sunak.

"Premier Rishi Sunak rozmawiał dziś wieczorem z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby pogratulować mu reelekcji. Premier podkreślił silne relacje między Wielką Brytanią a Turcją, jako partnerami gospodarczymi i bliskimi sojusznikami w NATO. Wspomniał o trwającej odbudowie Turcji po niszczycielskich trzęsieniach ziemi na początku tego roku i zadeklarował stałą solidarność Wielkiej Brytanii z narodem tureckim" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Downing Street po rozmowie obu polityków.

Scholz: Niemcy i Turcja są bliskimi sojusznikami

"Gratulacje dla prezydenta Erdogana z okazji ponownego wyboru. Razem możemy teraz pracować z nową energią na rzecz realizacji naszego wspólnego programu" - napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, podkreślając, że Niemcy i Turcja "są bliskimi sojusznikami a ich narody i gospodarki są ściśle ze sobą powiązane".

Kristersson o "priorytecie na przyszłość"

"Nasze wspólne bezpieczeństwo jest priorytetem na przyszłość" - oświadczył z kolei premier Szwecji Ulf Kristersson. Jak zauważyły szwedzkie media, Kristersson był jednym z pierwszych zachodnich przywódców, którzy złożyli gratulacje Erdoganowi.

Meloni: ważna odpowiedzialność Włoch i Turcji

Szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni, gratulując Erdoganowi, zwróciła uwagę na ważne obowiązki, jakie spoczywają na obu krajach. "Włochy i Turcja są sojusznikami i spoczywa na nich ważna odpowiedzialność w basenie Morza Śródziemnego i na świecie" - oświadczyła Meloni, cytowana przez Ansę.

"Razem możemy zrobić więcej dla naszych narodów i dla wzrostu oraz globalnej stabilności" - dodała.

Gratulacje z NATO, UE i ONZ. "Czekam na kontynuację naszej wspólnej pracy"

Szef NATO Jens Stoltenberg złożył gratulacje Erdoganowi z okazji reelekcji. "Z niecierpliwością czekam na kontynuację naszej wspólnej pracy i przygotowania do lipcowego szczytu NATO" - dodał.

"Z niecierpliwością czekam na dalsze budowanie relacji między Unią Europejską a Turcją" - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Praca nad rozwojem tych stosunków ma strategiczne znaczenie zarówno dla UE, jak i dla Turcji, z korzyścią dla naszych obywateli" - dodała.

"Z niecierpliwością czekam na ponowną współpracę w celu pogłębienia relacji między Unią Europejską a Turcją w nadchodzących latach" - stwierdził z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric przekazał gratulacje od sekretarza generalnego Antonio Guterresa. "Sekretarz generalny oczekuje dalszego wzmacniania współpracy między Turcją a ONZ" - brzmi wpis zamieszczony w imieniu Guterresa w mediach społecznościowych.

Herzog: ważna rola w zapewnianiu stabilności

Prezydent Izraela Izaak Herzog pogratulował Erdoganowi reelekcji, podkreślając chęć dalszej współpracy na rzecz wzmocnienia więzi między obu krajami. "Jestem przekonany, że będziemy nadal współpracować, aby wzmocnić i rozszerzyć dobre więzi między Turcją a Izraelem" - napisał na Twitterze.

Były minister obrony Izraela Beni Ganc również pogratulował Erdoganowi, tweetując, że oba kraje odgrywają "ważną rolę" w "zapewnianiu stabilności w regionie i zwiększaniu wspólnego dobrobytu gospodarczego".

Gratulacje od Abbasa

Również, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wydał oświadczenie, w którym wyraził przekonanie, że Erdogan "będzie kontynuował ścieżkę rozwoju i zapewni Turcji i jej mieszkańcom wielkie osiągnięcia".

W ubiegłym roku Izrael i Turcja ogłosiły pełne przywrócenie relacji międzypaństwowych, po tym, jak oba kraje obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych w 2018 roku.

ZOBACZ SYLWETKI KANDYDATÓW: > Recep Tayyip Erdogan > Kemal Kilicdaroglu

Turcja w liczbachtvn24.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, pp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości