MSZ Finlandii: fińscy dyplomaci padli ofiarą Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwaTVN24
wideo 2/21
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwaTVN24

Fińscy dyplomaci byli podsłuchiwani za pomocą oprogramowania Pegasus - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii. To wynik śledztwa, jakie resort prowadził od kilku miesięcy. "Ministerstwo reaguje na zagrożenia różnymi środkami, jednak całkowite zabezpieczenie przed bezprawnymi działaniami wywiadowczymi nie jest możliwe" - podkreślono w komunikacie.

"Fińskie MSZ wraz z innymi organami władz publicznych prowadziło od jesieni ubiegłego roku dochodzenie w sprawie podsłuchu dyplomatów za pomocą Pegasusa" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie resortu. W komunikacie nie wskazano, kto może odpowiadać za inwigilację.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak zaznaczono, śledztwo skupiało się na doniesieniach o szpiegowaniu pracowników fińskich misji zagranicznych. "Wysoce zaawansowane złośliwe oprogramowanie zainfekowało telefony użytkowników systemów Apple i Android bez ich powiadomienia i bez żadnych działań ze strony użytkowników. Za pomocą oprogramowania szpiegowskiego sprawcy byli w stanie przechwycić dane z urządzenia i wykorzystywać jego funkcje" - poinformowało fińskie MSZ.

"Dochodzenie umożliwiło ministerstwu ustalenie chronologii tych działań" - przekazano. Jak dodano, inwigilacja została wstrzymana.

Fińskie MSZ: pełna ochrona nie jest możliwa

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych stale monitoruje zdarzenia i działania w swoim otoczeniu operacyjnym i ocenia związane z nimi ryzyka" - podkreślono w oświadczeniu.

"Przygotowanie i decyzje dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa są obszarami szczególnego zainteresowania, co może również przejawiać się w postaci bezprawnych działań wywiadowczych. Ministerstwo reaguje na te zagrożenia różnymi środkami, jednak całkowite zabezpieczenie przed bezprawnymi działaniami wywiadowczymi nie jest możliwe" - stwierdza w komunikacie MSZ Finlandii.

Ekspert Citizen Lab komentuje

"Kolejny rząd zabiera głos i wskazuje palcem na NSO" - skomentował oświadczenie fińskiego resortu John Scott-Railton, ekspert Citizen Lab. Izraelska spółka NSO Group to producent programu szpiegowskiego Pegasus.

W tym tygodniu badacze z Citizen Lab potwierdzili dwa kolejne przypadki użycia systemu inwigilacji Pegasus w Polsce. Na liście jest między innymi lider AGROunii Michał Kołodziejczak, który był szpiegowany kilkukrotnie w maju 2019, kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi, gdy zapowiadał rejestrację partii politycznej.

Wcześniej grupa informowała, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza.

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus

Pegasus umożliwia zdalny dostęp do zainfekowanych telefonów komórkowych. Sprzedawane organom wywiadowczym i organom ścigania na całym świecie oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Android i iPhone, by uzyskać dostęp do zawartości urządzenia – od wiadomości po zdjęcia. Program pozwala również na zdalną aktywację kamery i mikrofonu w telefonie bez wiedzy ofiary.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock