Papież do dziennikarzy: ufam, że pomożecie rzucić dalsze światło na plagę nadużyć, aby wykorzenić to głębokie zło

Źródło:
Agencja SIR

Franciszek wyraził wdzięczność dziennikarzom "za nieustanne wysiłki na rzecz promowania przejrzystości, przywrócenia godności i nadziei ofiarom nadużyć". Przesłanie zawarte zostało w liście napisanym w jego imieniu przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina na spotkanie z okazji 20. rocznicy przyznania Pulitzera dla zespołu "Spotlight" za ujawnienie skandalu pedofilskiego w bostońskim kościele.

Papież Franciszek skierował przesłanie do dziennikarzy zebranych we wtorek w Rzymie na spotkaniu zatytułowanym "Od ciemności do światła: dogłębna dyskusja na temat dziennikarstwa i jego roli w związku z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele". Zostało ono zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy akredytowanych w Watykanie (AIGAV) we współpracy z Instytutem Antropologii przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

W wiadomości napisanej przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina - nieformalnie drugą po papieżu osobę w hierarchii Stolicy Apostolskiej - i skierowanej do dyrektora Instytutu księdza Hansa Zillnera, czytamy, że Franciszek "ufa, że wasze dyskusje i wspólne doświadczenia obejmujące dziennikarzy, ofiary i ekspertów pomogą rzucić dalsze światło na plagę nadużyć i promować bardziej skuteczną współpracę w Kościele i w społeczeństwie w ogóle, aby wykorzenić to głębokie zło".

Papież - jak podano w liście - wyraził też "wdzięczność za nieustanne wysiłki na rzecz promowania przejrzystości, przywrócenia godności i nadziei ofiarom nadużyć oraz zagwarantowania pomyślności wszystkim dzieciom Bożym".

Ojciec Święty zachęcił do "kontynuowania pracy z otwartością i uczciwością w służbie prawdzie".

"Spotlight" ujawnił skandal bostoński. Spotkanie z okazji rocznicy Pulitzera

We wtorkowym spotkaniu brał udział ksiądz Charles J. Scicluna, arcybiskup Malty i asystent sekretarza Dykasterii ds. Nauki Wiary Kurii Rzymskiej oraz jedna z ofiar Brian Devlin, międzynarodowa konsultant ds. ochrony Tina Campbell i ojciec Davide Cito, ekspert w dziedzinie kanonicznego prawa karnego.

Spotkanie zorganizowano z okazji 20. rocznicy przyznania nagrody Pulitzera dziennikarzom z zespołu śledczego "Spotlight" magazynu "Boston Globe" za odkrycie sprawy tuszowania licznych przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez księży archidiecezji bostońskiej. Pierwsza informacja o tym skandalu ukazała się zimą 2002 roku.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Spotlight - dwadzieścia lat po

Ponad dwie dekady po tej wstrząsającej sprawie, podczas spotkania próbowano zastanowić się, na jakim etapie znajduje się Kościół katolicki w kontekście zaangażowania w ochronę dzieci i osób bezbronnych oraz jaki wkład wnieśli dziennikarze w pociąganie sprawców do odpowiedzialności.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: Agencja SIR