BBC opublikowało tegoroczną edycję swojego zestawienia Kobiet Roku. Na liście znalazły się zarówno osoby, które ze względu na swoje dokonania trafiły na pierwsze strony gazet, jak i te, które choć osiągnęły coś znaczącego, pozostały z dala od uwagi mediów. Obok siebie figurują więc m.in. aktorka Sharon Stone, astronautka Sunita Williams, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Nadia Murad i rolniczka Olga Olefirenko.
Jak wskazuje brytyjski nadawca, przygotowane przez niego zestawienie ma na celu docenienie "inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata" oraz zwrócenie uwagi na wyzwania, jakie dobiegający końca rok im przyniósł. Wśród Kobiet Roku 2024 znalazły się zarówno osoby, które ze względu na swoją działalność "trafiły na pierwsze strony gazet" w ostatnich 12 miesiącach, jak i kobiety, które niekoniecznie zwróciły na siebie uwagę mediów, ale "mają inspirujące historie do opowiedzenia, osiągnęły coś znaczącego i wywarły wpływ na społeczeństwo".
Kolejność listy jest losowa. Nie wartościuje ona dokonań umieszczonych na niej kobiet. Wśród wyróżnionych na niej osób znalazły się m.in. Sharon Stone, Sunita Williams czy Nadia Murad. Pierwszą doceniono nie tylko za liczne dokonania aktorskie, lecz także bogatą działalność filantropijną na rzecz rozmaitych spraw. Stone jest laureatką Złotego Globu. Była też nominowana do Oscara. Za działania na rzecz osób z wirusem HIV została doceniona Nagrodą Pokoju, przyznawaną przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.
ZOBACZ TEŻ: Sharon Stone rozpłakała się podczas wywiadu. "Leżałam na podłodze i nie mogłam wezwać karetki"
Kobiety Roku 2024 BBC
Sunitę Williams BBC opisało jako osobę, która z wytrwałością i optymizmem mierzy się z napotykającymi ją trudnościami. W czerwcu 59-latka rozpoczęła zaplanowaną na osiem dni misję kosmiczną. Z uwagi na problemy techniczne na orbicie pozostanie ona co najmniej do lutego przyszłego roku. Stara się jednak dalej postrzegać statek kosmiczny jako swoje "szczęśliwe miejsce". W 2007 roku Williams została pierwszą osobą, która przebiegła maraton w kosmosie. Amerykanka dzierży też rekord pod względem największej liczby spacerów kosmicznych wykonanych przez kobietę.
Wśród Kobiet Roku BBC znalazła się też Nadia Murad. Od czasu ludobójstwa jazydów, którego w 2014 roku dokonało Państwo Islamskie, Murad angażuje się w walkę na rzecz praw człowieka. W 2018 roku Irakijka otrzymała Pokojową Nagrodą Nobla za swoje wysiłki na rzecz zaprzestania stosowania przemocy seksualnej jako broni w konfliktach zbrojnych.
Wśród wyróżnionych pojawiła się również Gisèle Pelicot, bohaterka jednego z najgłośniejszych procesów sądowych ostatnich lat. Francuzka przez lata była odurzana przez męża i gwałcona przez niego oraz innych, zapraszanych do tego przez małżonka mężczyzn. Zarzuty w sprawie usłyszało 51 osób. Gisèle Pelicot miała możliwość zachowania anonimowości i skorzystania z procesu za zamkniętymi drzwiami, ale zrezygnowała z tego, by pokazać, że to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili. Wyraziła nadzieję, że w ten sposób pomoże też innym kobietom. Jej przypadek sprowokował szeroką debatę na temat kwestii zgody i konieczności zmiany definicji gwałtu we francuskim prawie.
W gronie 100 Kobiet Roku 2024 znalazła się także Amanda Zurawski - aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych kobiet, której w sierpniu 2022 roku odmówiono aborcji, choć wiadomym było, że jej ciąża nie zakończy się żywym urodzeniem. Zabieg przeprowadzono dopiero, gdy u Amerykanki rozwinął się wstrząs septyczny. W marcu ubiegłego roku, wraz z 19 innymi kobietami o podobnych historiach, Zurawski pozwała stan Teksas. W maju tego roku ich roszczenia zostały odrzucone.
ZOBACZ TEŻ: Prawo aborcyjne w Polsce "jest wymierzone w kobiety, może być równoznaczne z torturami". Opinia komitetu ONZ
Na listę trafiła też Yumi Suzuki, która wraz z 38 innymi osobami pozwała rząd Japonii w związku z przeprowadzonymi w kraju przymusowymi sterylizacjami. Te, jak przyznały władze, objęły swoim zasięgiem tysiące osób. Suzuki była jedną z nich. Kobieta urodziła się z porażeniem mózgowym. W wieku 12 lat poddano ją histerektomii, tj. zabiegowi chirurgicznego usunięcia macicy. Sąd Najwyższy Japonii uznał tę praktykę za niezgodną z konstytucją i nakazał rządowi wypłatę odszkodowań.
BBC doceniło też niezłomność dwóch dotkniętych wojną Ukrainek - Olgi Olefirenko i Olgi Rudniewy. Pierwsza z nich dzięki środkom pozyskanym z Ukraińskiego Funduszu Weteranów otworzyła własne gospodarstwo rolne, gdzie zatrudnia członków lokalnej społeczności. Druga postanowiła pomagać tym, którzy na polu bitwy stracili kończyny. Poprzez założony przez nią ośrodek Superhumans we Lwowie oferuje im protezy oraz dostęp do rehabilitacji.
Wśród wymienionych w zestawieniu znalazła się również Lilia Czanyszewa, była współpracownica Aleksieja Nawalnego. W 2021 roku Rosjanka została aresztowana pod zarzutem ekstremizmu i skazana na dziewięć i pół roku więzienia. Wolność odzyskała w sierpniu tego roku, w ramach przeprowadzonej między państwami Zachodu a Rosją wymiany więźniów.
Redakcja BBC doceniła też działalność Hamidy Aman i Lindy Drofn Gunnarsdottir. Pierwsza z nich jest inicjatorką Begum Academy, internetowej platformy oferującej bezpłatne kursy multimedialne dla uczniów, którzy zostali pozbawieni dostępu do edukacji. Druga kieruje schroniskiem dla kobiet doświadczających przemocy domowej.
Na liście 100 Kobiet Roku brytyjskiego nadawcy znalazła się też Naomi Watanabe, przełamująca stereotypy i wspierająca ruch ciałopozytywności komiczka z Japonii. Umieszczono tam też walczącą ze stereotypami na temat osób z zespołem Downa kanadyjską prezenterkę telewizyjną, Madison Tevlin oraz uznawaną za najbardziej wyluzowaną zawodniczkę igrzysk mistrzynię strzelectwa Kim Ye-ji. Wyróżniono również Katalin Kariko - naukowczynię, której prace wykorzystano do stworzenia opartych o mRNA szczepionek przeciwko COVID-19.
ZOBACZ TEŻ: "Jeśli twoje ciało nie jest zgodne ze standardem, zostanie upokorzone". Mistrzynie ofiarami body shamingu
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Getty Images/PAP/EPA