Minister finansów USA w Korei Południowej. Ma pogłębiać relacje handlowe, aby uniezależnić się od Chin

Źródło:
PAP
Janet Yellen odwiedziła siedzibę World Central Kitchen w Warszawie
Janet Yellen odwiedziła siedzibę World Central Kitchen w WarszawieTVN24
wideo 2/3
Janet Yellen odwiedziła siedzibę World Central Kitchen w WarszawieTVN24

Janet Yellen, minister finansów Stanów Zjednoczonych, jest z wizytą w Korei Południowej. Jak zapowiedziała, USA chcą zerwać z "nadmierną zależnością" od importu z Chin, więc ma zabiegać o pogłębienie relacji handlowych z Koreą.

Stany Zjednoczone chcą zerwać z "nadmierną zależnością" od importu metali ziem rzadkich, paneli słonecznych i innych kluczowych towarów z Chin, aby nie dopuścić do sytuacji, w której Pekin wstrzymuje dostawy, tak jak to robił w przypadku innych odbiorców – powiedziała Janet Yellen, minister finansów Stanów Zjednoczonych, która przybyła do Seulu w poniedziałek wieczorem.

Minister finansów USA dodała w rozmowie z agencją Reutera, że zabiega o pogłębienie więzi handlowych z Koreą Południową i innymi sojusznikami, by zwiększyć odporność łańcuchów dostaw i zapobiec możliwym manipulacjom ze strony geopolitycznych rywali.

Według zapowiedzi resortu finansów USA Yellen wygłosi w Seulu przemówienie, w którym będzie apelowała o pogłębienie relacji handlowych z sojusznikami, wzmocnienie łańcuchów dostaw, walkę z inflacją oraz udaremnienie "niesprawiedliwych praktyk handlowych" Chin i ich wysiłków na rzecz osiągnięcia dominacji na rynkach surowców i technologii.

Warszawa. Wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen w World Central Kitchen
Warszawa. Wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen w World Central Kitchen16.05.TVN 24

"Nie możemy pozwolić krajom, takim jak Chiny, aby używały swojej pozycji rynkowej w dziedzinie kluczowych surowców, technologii lub produktów do zakłócania naszej gospodarki i wywierania niechcianego nacisku geopolitycznego" – miała powiedzieć Yellen. Fragmenty przemówienia opublikował z wyprzedzeniem jej resort.

Zamiast pozwalać Chinom na dominację – napisano w przemówieniu - USA i ich sojusznicy, tacy jak Korea Południowa, powinni stosować "friend-shoring", czyli współpracę z krajami podzielającymi te same wartości i normy oraz dywersyfikować łańcuchy dostaw, by polegać w większym stopniu na zaufanych partnerach handlowych i zmniejszać ryzyko.

Wpływ pandemii i inwazji Rosji

Pandemia COVID-19 i rosyjska inwazja na Ukrainę wyraźnie pokazały, że trzeba się zmierzyć ze słabymi punktami w łańcuchach dostaw oraz uporać z zatorami i niedoborami, które wywindowały ceny na całym świecie – powiedziała Yellen, która w Korei Południowej kończy swoją 11-dniową podróż po krajach Indo-Pacyfiku.

Reuters podkreśla, że kraje zachodnie starają się ograniczyć nadmierne uzależnienie od Chin jako głównego dostawcy towarów i surowców od początku pandemii COVID-19, która ukazała kruchość globalnych łańcuchów dostaw oraz niedostatek mocy produkcyjnych w kluczowych sektorach w poszczególnych krajach.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP