Świat

Lider Prawego Sektora ścigany przez Interpol. "Ukraina go nie wyda"

Świat

Aktualizacja:
InterpolInterpol ściga Dmytro Jarosza na wniosek Rosji

Interpol na wniosek Rosji wydał list gończy za Dmytro Jaroszem - liderem radykalnej nacjonalistycznej partii ukraińskiej Prawy Sektor. Jarosz jest podejrzany o nawoływanie za pośrednictwem mediów do terroryzmu i ekstremizmu. Doradca szefa ukraińskiego MSW zapowiedział, że Ukraina nie wyda lidera Prawego Sektora.

"Nie wiadomo, gdzie znajduje się obecnie Jarosz" - napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

Po czym dodał: "Ukraina nie wydaje swoim obywateli innym państwom, a tym bardziej Rosji, która nie wydaje nam obywateli Ukrainy". Wyjaśnił, że chodzi m.in. o byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, członków jego rodziny oraz bliskich współpracowników, poszukiwanych przez ukraińskie władze listem gończym.

"W tej konkretnej sprawie Dmytro Jarosz nie ma się czego na Ukrainie obawiać" - napisał doradca Arsena Awakowa.

Poszukiwany przez Interpol

Interpol opublikował na swej stronie internetowej informację o poszukiwaniu na wniosek Rosji Jarosza wraz z jego zdjęciami. Zarzuty, jakie stawia liderowi Prawego Sektora Rosja, są ujęte w dwa punkty i mówią o "publicznym podżeganiu" do działań terrorystycznych i ekstremistycznych z użyciem środków masowego przekazu. Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że w kwietniu tego roku prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka informował o skierowaniu do Interpolu wniosku o wydanie listu gończego za liderem Prawego Sektora i o jego aresztowanie, a w marcu Sąd Basmanny w Moskwie "zaocznie aresztował" Jarosza za wezwania do działalności terrorystycznej i ekstremistycznej przeciwko Rosji. Dmytro Jarosza, który kandydował w majowych wyborach prezydenckich na Ukrainie, poparło zaledwie 0,9 proc. uprawnionych do głosowania.

Jarosz przebywa prawdopodobnie na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami. Lider Prawego Sektora miał dołączyć do ochotniczego batalionu Donbas, który został rozlokowany pod Donieckiem.

Legendarny "Prawy Sektor"

Prawy Sektor to organizacja, która powstała spontanicznie podczas protestów na Majdanie Niepodległości, skupia przedstawicieli kilku ugrupowań i organizacji, w tym nacjonalistycznych i narodowościowych. Podczas demonstracji na Majdanie stanowili część tzw. Samoobrony Majdanu, ale jej przywódcy, w tym Dmytro Jarosz, często sprzeciwiali się decyzjom tzw. Rady Majdanu.

Wywołali m.in. zamieszki i walki ze specjalnymi formacjami MSW Berkut na ul. Bankowej 1 grudnia 2013 r., aktywnie uczestniczyli w walkach na ul. Hruszewskiego i ul. Instytuckiej 20 lutego b.r.

22 marca powstała partia o nazwie Prawy Sektor, a jej liderem został Dmytro Jarosz. Prawy Sektor stał się elementem akcji propagandowych, prowadzonych w rosyjskich mediach przeciwko Ukrainie i symbolem, które niemal w każdej relacji informują, że nacjonalistyczny Prawy Sektor to ugrupowanie faszystowskie, słynące z okrucieństwa i zabijania przeciwników.

Autor: asz/mtom/kdj / Źródło: PAP, Interpol, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Interpol

Tagi:
Raporty: