Wiktor Janukowycz

Wiktor Janukowycz

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skazany na 13 lat pozbawienia wolności w procesie o zdradę stanu – ogłosił w czwartek sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie. Prokurator generalny określił sprawę byłego prezydenta jako "jedną z najbardziej zasadniczych dla przyszłości Ukrainy".

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest unieruchomiony po ciężkiej kontuzji kręgosłupa i nie wygłosi mowy końcowej w trwającym w Kijowie procesie, w którym oskarżony jest o zdradę stanu - poinformowały rosyjskie i ukraińskie media.

Proces oskarżonego o zdradę stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza został odłożony do czwartku. Powodem tej decyzji było to, że ukrywający się w Rosji polityk nie pojawił się na poniedziałkowe posiedzenie sądu w Kijowie.

Strzelanina na Majdanie Niepodległości była częścią operacji specjalnej w celu obalenia rządu na Ukrainie - oznajmił Wiktor Janukowycz. Były prezydent Ukrainy, z siedziby sądu w Rostowie nad Donem w Rosji, za pomocą łącza wideo złożył zeznania przed kijowskim sądem. Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę państwa.

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu częściowo unieważnił w czwartek sankcje finansowe nałożone przez UE w 2014 roku na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, a także jednego z jego synów i byłego szefa administracji prezydenta Andrija Klujewa.

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przekazał ukraińskim władzom pisemne zeznania w sprawie zabójstw na Majdanie, nie jest jednak gotów przyjechać na Ukrainę obawiając się o swoje życie – oświadczył w środę jego prawnik.