Ukraina. Prawy Sektor

Ukraina. Prawy Sektor

Z przemytnikami i Prawym Sektorem. Zachód Ukrainy toczy swoją wojnę

Koniec z lokalnymi klanami i czas na wielkie porządki. Za polsko-ukraińską granicą trwa walka z przemytnikami i, patrząc na uzbrojonych żołnierzy, to walka na całego. Walczą zarówno ukraińskie władze, jak i słynny Prawy Sektor. Ten drugi robi to jednak po swojemu i ponad prawem. Materiał "Faktów" TVN.

Prawy Sektor protestuje na Majdanie. Chce referendum

Około 3 tys. osób uczestniczyło wieczorem w wiecu na Majdanie Niepodległości w Kijowie, zwołanym przez nacjonalistyczną organizację Prawy Sektor (PS) pod hasłem „Precz z władzą zdrajców”. PS chce referendum ws. wotum nieufności wobec władz.

Prawy Sektor zwołuje zjazd nadzwyczajny. „Amnestia za strzelaninę w Mukaczewie"

Po strzelaninie w Mukaczewie, gdzie zginęło dwóch ochotników batalionu Prawy Sektor, przywódca tej radykalnej organizacji Dmytro Jarosz zapowiedział zmianę strategii. W najbliższym czasie zwoła zjazd nadzwyczajny i zorganizuje wiec na Majdanie Niepodległości w Kijowie. - Nasze postulaty pozostają bez zmian: dymisja rządu i prezydenta Petra Poroszenki - oświadczył Jarosz. Proponuje władzom w Kijowie układ: amnestię dla ukrywających się w zakarpackim lesie jego ludzi w zamian za włączenie oddziałów Prawego Sektora w struktury sił zbrojnych Ukrainy.

Członkowie UPA uznani za bojowników o wolność Ukrainy

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Projekt ustawy wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz.

Ochotnicy mają dość generałów? Lider Prawego Sektora: tworzymy "sztab równoległy"

Prawy Sektor tworzy sztab koordynacji formacji ochotniczych w strefie operacji antyterrorystycznej (ATO) - poinformował w telewizji 1+1 lider organizacji, deputowany Dmytro Jarosz. To kolejny przejaw zaostrzającego się konfliktu na linii bataliony ochotnicze - regularne wojsko. Tzw. dobrowolcy ostro krytykują nieudolność prowadzących działania wojenne w Donbasie generałów.

Lider Prawego Sektora: zabiorę granat na posiedzenie parlamentu

Lider radykalnej nacjonalistycznej organizacji Prawy Sektor "zagroził", że na najbliższe posiedzenie ukraińskiego parlamentu przyjdzie z granatem. - Uzbrojony będę się czuł spokojniej wśród niektórych deputowanych - oświadczył Dmytro Jarosz w Hromadske TV.

Prawy Sektor mówi "nie" prezydentowi i armii

Doradca prezydenta Ukrainy oświadczył, że osobiście zaproponował radykalnej organizacji pełną legalizację jej paramilitarnej aktywności, ale Prawy Sektor odmówił przejścia na służbę kontraktową w regularnym wojsku.

Z pochodniami ku czci Bandery. Marsze na Ukrainie

W Kijowie, a także w innych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie i w Odessie, nacjonaliście zorganizowali kilkutysięczne marsze z pochodniami. Święcili w ten sposób 106. rocznicę urodzin swojego historycznego przywódcy Stepana Bandery. Domagali się między innymi uznania go za "bohatera narodowego".