Świat

Libia jeszcze bardziej podzielona? Dymisja premiera rebelianckiego rządu

Świat

domena publiczna | VOALibia jest pogrążona w chaosie od 2011 roku

Szef nieuznawanego przez społeczność międzynarodową rebelianckiego rządu w Trypolisie Omar al-Hasi został odwołany przez Powszechny Kongres Narodowy, parlament zdominowany przez ugrupowania islamistyczne i sprawujący władzę w libijskiej stolicy.

Ministrowie w rządzie Hasiego jednak pozostali - zastrzegł jeden z członków parlamentu, na którego powołuje się agencja AFP.

Ten 55-letni profesor politologii na uniwersytecie w Bengazi został mianowany premierem we wrześniu 2014 r. Jednak - jak pisze AFP - sposób kierowania w kwestiach polityki i bezpieczeństwa nie podobał się członkom Kongresu, którzy zażądali jego odejścia. Zarzucano mu m.in., że nie zwolnił ministrów oskarżanych o korupcję.

Według rzecznika parlamentu, cytowanego przez Reutera, Kongres zdecydował się "odwołać Hasiego ze względu na brak wyników (pracy) i skargi kilku ministrów rządu ocalenia narodowego".

Dwuwładza w Libii

Kontrolujący Trypolis rebelianci nie uznają wybranej w czerwcu 2014 r. Izby Reprezentantów, jedynego libijskiego parlamentu uznawanego przez wspólnotę międzynarodową. Większość członków Izby, która zbiera się w Tobruku na wschodzie kraju, z dala od stołecznego Trypolisu, stanowią liberałowie i zwolennicy federacji. Zdominowany przez islamistów Powszechny Kongres Narodowy odmawia uznania nieislamistycznego parlamentu, twierdząc, że oficjalnie nie przekazał mu władzy.

Na rzecz rozwiązania politycznego w Libii i zjednoczenia walczących frakcji działa Zachód. Od kilku dni w Maroku pod egidą ONZ toczą się rozmowy między przedstawicielami dwóch rywalizujących ze sobą libijskich parlamentów. Mediatorem jest specjalny wysłannik ONZ Bernardino Leon.

Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kaddafiego. Osią konfliktu jest rywalizacja o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.

Libia od 2011 roku jest podzielonaRafy | Wikipedia (CC BY 3.0)

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna | VOA