Urodziny królowej. Duńczycy śpiewali, a ambasada opublikowała zdjęcie z Lechem Wałęsą

Źródło:
PAP
Duńczycy śpiewają urodzinowe piosenki dla królowej Małgorzaty II
Duńczycy śpiewają urodzinowe piosenki dla królowej Małgorzaty IIENEX
wideo 2/21
Duńczycy śpiewają urodzinowe piosenki dla królowej Małgorzaty IIENEX

Tysiące Duńczyków uczciło w czwartek 80. urodziny królowej Małgorzaty II, śpiewając monarchini z balkonów piosenki. Z okazji urodzin wyjątkowe zdjęcie w mediach społecznościowych opublikowała też duńska ambasada w Polsce. Zaplanowane na cały kwiecień oficjalne obchody jubileuszu zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Urodzinowe piosenki dla Małgorzaty II, nazywanej Daisy, zostały wybrane w plebiscycie spośród blisko półtora tysiąca propozycji i przygotowane przez ochotników za pomocą profilu w mediach społecznościowych. Wokalne popisy poddanych dzięki transmisji internetowej królowa obejrzała na zamku Frederiksborg, gdzie przebywa w izolacji. Nie kryła wzruszenia.

Z powodu obostrzeń, w dniu swoich 80. urodzin królowa nie spotkała się nawet z najbliższą rodziną. Życzenia od dzieci i wnuków zostały jej przesłane w postaci krótkich filmów.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Wcześniej jubilatka wezwała do rezygnacji z tradycyjnych obchodów swoich urodzin i zaapelowała o wysyłanie kwiatów osobom starszym, przebywającym w samotności z powodu koronawirusa. W czwartek zgodnie z wolą monarchini zamknięte dla odwiedzających domy spokojnej starości wypełniły się kwiatami.

Ambasada Danii w Polsce publikuje wyjątkową fotografię

Królowa Małgorzata II, która wstąpiła na tron 14 stycznia 1972 roku, cieszy się poparciem 80 procent Duńczyków. W ramach urodzinowego prezentu duński rząd oraz parlament przekazały 420 tys. koron (56 tysięcy euro) na renowację zabytkowych sztućców deserowych z 1870 roku, które służą rodzinie królewskiej oraz gościom podczas uroczystych przyjęć.

Słabością królowej jest nałogowe palenie papierosów. Z okazji jubileuszu ambasada Królestwa Danii w Warszawie opublikowała na Facebooku zdjęcie z 1993 roku, na którym królowa pali z ówczesnym prezydentem Polski Lechem Wałęsą.

Władczyni Danii jest tłumaczką, ilustratorką oraz projektantką kostiumów. Ten ostatni zawód wykonuje z powodzeniem do dziś.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Embassy of Denmark in Poland

Tagi:
Raporty: