USA zabiegają, by głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej odbyło się w sobotę. Waszyngton sygnalizuje, że Chiny skłonne są poprzeć taką rezolucję - poinformował w piątek Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Kolejna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma być odpowiedzią na niedawną próbę północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Ma też zwiększyć presję na reżim w Pjongjangu.
Embargo
Agencja Reutera dotarła do dyplomaty z Rady Bezpieczeństwa, który widział projekt rezolucji. Przewiduje on ograniczenie dochodu Korei Północnej z eksportu (trzy miliardy dolarów rocznie) o jedną trzecią.
Embargo na eksport z Korei Północnej miałoby objąć węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza - powiedział rozmówca Reutera.
Dodał też, że w Radzie panuje "zdecydowane przekonanie", iż Rosja i Chiny poprą projekt rezolucji.
Przewiduje on również zakazy zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych spółek joint venture z udziałem podmiotów północnokoreańskich oraz inwestowania w istniejące już joint ventures - wyjaśnił dyplomata.
Aby rezolucja przeszła, musi ją poprzeć dziewięć spośród 15 państw wchodzących w skład Rady przy jednoczesnym braku weta ze strony stałych państw członkowskich RB, czyli USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin.
Sprzymierzone z północnokoreańskim reżimem Chiny wyraziły wprawdzie sprzeciw wobec działań Pjongjangu natychmiast po teście rakiety, określając je jako "sprzeczne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa (ONZ) i życzeniami społeczności międzynarodowej", ale jak dotąd nie było jasne, czy skłonne są poprzeć zaostrzenie sankcji.
Reżim: całe USA w naszym zasięgu
Waszyngton wysyłał więc sygnały, że rozważa wywarcie presji ekonomicznej na Pekin, by skłonić go do większego zaangażowania w rozwiązywanie problemów, które stwarza Pjongjang. Biały Dom dawał też wcześniej do zrozumienia, że byłby gotów na pewne ustępstwa w kwestiach gospodarczych będących przedmiotem sporów z Chinami, jeśli zechcą one realnie wpłynąć na politykę Korei Północnej.
Korea Północna 28 lipca przeprowadziła drugą już próbę ICBM. - Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un.
Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego USA.
Autor: mm//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KCNA