Jak Rosjanie wjeżdżają do UE? Frontex przekazał dane od początku wojny w Ukrainie

Autor:
bp//now
Źródło:
PAP

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Unii Europejskiej legalnie wjechało już ponad milion Rosjan - wynika z informacji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), na którą powołuje się estoński portal ERR. Według danych przekazanych przez tę organizację w 60 procentach przypadków Rosjanie przekroczyli granicę z Estonią lub Finlandią. Większość z nich wróciła do kraju.

Jak informuje Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, od początku wojny Rosji z Ukrainą granicę Unii Europejskiej przekroczyło ponad milion Rosjan, z których większość wróciła do kraju. Najczęściej Rosjanie wjeżdżali na terytorium UE przez Estonię i Finlandię.

Czytaj też: "Nie do zniesienia, że Rosjanie spędzają wakacje w Europie". Co z wizami?

Z Kaliningradu do Polski i Litwy

Według statystyk unijnej agencji Frontex od 24 lutego granicę unijną w Estonii przekroczyły prawie 282 tysiące Rosjan, z kolei w Finlandii - prawie 330 tysięcy. Wjeżdżających do wspólnoty obywateli Rosji odnotowywali również strażnicy graniczni innych krajów, w tym graniczącej z obwodem kaliningradzkim Polski.

Również granicząca z nadbałtyckim rosyjskim obwodem Litwa zarejestrowała od początku wojny ponad 132 tysiące Rosjan wjeżdżających do Unii Europejskiej i ponad 142 tysiące Białorusinów. Do Polski wjechało w tym samym czasie około 26,5 tysiąca obywateli Rosji.

Rosjanie wjeżdżają do UE, zapowiedź restrykcji

Częściej niż polską Rosjanie przekraczali granicę łotewską. Do tego bałtyckiego państwa wjechało od początku inwazji na Ukrainę - jak podaje Frontex - około 35 tysięcy osób. Norwegia - niebędąca częścią Unii Europejskiej, ale należąca do strefy Schengen - wpuściła do kraju ponad 8 tysięcy osób rosyjskiego obywatelstwa.

Jak wynika z informacji przekazanych przez unijnych pograniczników, Rosjanie wykorzystują do wjazdu na teren UE również kraje trzecie, takie jak Gruzja, Turcja, Serbia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Estonia i Finlandia w sierpniu przestały wydawać wizy Schengen obywatelom rosyjskim i wprowadziły restrykcje dla Rosjan posiadających wizy Schengen wydane przez inne kraje. Wkrótce ograniczenia dla Rosjan może wprowadzić cała Unia Europejska, w kolejnym pakiecie sankcji.

"Koalicja państw", które będą domagać się zakazu wydawania wiz dla Rosjan

- Opowiadam się za wprowadzeniem zakazu podróżowania dla obywateli Rosji do Unii Europejskiej do czasu zakończenia rosyjskiej agresji - zadeklarowała premier Estonii Kaja Kallas. - Przede wszystkim jest to kwestia wiarygodności i moralnej jednoznaczności Unii Europejskiej w czasach, gdy masowe zbrodnie wojenne, prawdopodobnie ludobójstwo, ma miejsce w sąsiedztwie Unii - dodała szefowa estońskiego rządu.

W tej sprawie we wtorek wypowiedział się również rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Jak przekonywał, w UE powinna powstać "koalicja państw, które będą domagać się wprowadzenia unijnego zakazu wydawania wiz dla Rosjan". Liczymy, że kraje, które to dziś blokują, jednak zmienią nastawienie - podkreślił polityk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości