Pomysł blokady wizowej dla Rosjan w całej Unii. PiS chce budować "międzynarodową koalicję"

Autor:
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Przejście graniczne w Bezledach
Przejście graniczne w Bezledachtvn24.pl
wideo 2/3
tvn24.plPrzejście graniczne w Bezledach

Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że powinna powstać koalicja państw, które będą domagać się wprowadzenia unijnego zakazu wydawania wiz dla Rosjan. - Liczymy, że kraje, które to dziś blokują, jednak zmienią nastawienie - podkreślił polityk. Wcześniej gotowość wprowadzenia zakazu deklarowały między innymi Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Zdaniem przedstawicieli czeskiego rządu, ewentualne wprowadzenie zakazu wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mogłoby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Pomysł, który został przedstawiony dwa tygodnie temu przez Czechów spotkał się z akceptacją rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Radosław Fogiel zaznaczył, że "Polska opowiada się za jak najostrzejszymi ograniczeniami wizowymi”:

- Nasze stanowisko jest konsekwentne. Jesteśmy za tym, by wprowadzać na poziomie europejskim jak najostrzejsze ograniczenia dotyczące wydawania wiz Rosjanom - podkreślił Fogiel.

Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE

Potrzeba "tworzenia koalicji państw"

- Jednak, aby te ograniczenia przyniosły wymierny efekt, powinny zostać wprowadzone na poziomie unijnym (…) Dlatego też będziemy chcieli budować koalicję państw, które będą się domagać wprowadzenia tego na poziomie Unii - zaznaczył Radosław Fogiel.

Dodał, że przeciwko wprowadzeniu blokady wizowej są między innymi obecne władze Niemiec. Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza inwazja na Ukrainę "nie jest wojną narodu rosyjskiego, to wojna Putina." Odmiennego zdania są politycy niemieckiej opozycji. 

- Mam nadzieję, że kraje, które dzisiaj blokują tę decyzję w Unii Europejskiej jednak zmienią nastawienie, a niektóre z nich, jak np. Niemcy, w końcu postanowią zerwać z niechlubną tradycją specjalnych relacji niemiecko-rosyjskich - zaznaczył Fogiel.

Piotr Wawrzyk, wiceszef polskiej dyplomacji przekazał 14 sierpnia, że Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Podobną decyzję w kontekście zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan podjęły Finlandia, Estonia, Łotwa i Dania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: tvn24.pl/PAP

Pozostałe wiadomości