W jaki sposób Rosja była w stanie przeprowadzić największy atak powietrzny na Ukrainę? Cztery możliwe wytłumaczenia

Źródło:
New York Times, PAP
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na Kijów
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na Kijów
Reuters
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na KijówReuters

Choć w ostatnich miesiącach zachodni i ukraińscy eksperci często powtarzali, że Rosja wyczerpuje swój arsenał pocisków rakietowych, w zeszłym tygodniu Moskwa była w stanie przeprowadzić najintensywniejszy od początku wojny atak na Ukrainę. Jak to możliwe? Cztery prawdopodobnie wyjaśnienia opisuje "New York Times".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

15 listopada rosyjskie siły zaatakowały rakietami cele w wielu regionach Ukrainy. Ucierpiała infrastruktura krytyczna, ale również cywile. Rakiety uderzyły między innymi w budynki mieszkalne w Kijowie. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat przekazał, że rosyjskie wojska wystrzeliły w sumie około 100 rakiet - najwięcej od czasu rozpoczęcia inwazji 24 lutego.

"Sytuacja jest krytyczna". Największy rosyjski atak rakietowy od 24 lutego, uderzenia w wielu miejscach Ukrainy

Zachodnie prognozy i znak zapytania. Cztery możliwe powody

W ostatnich miesiącach zachodni i ukraińscy eksperci oraz politycy często powtarzali, że Rosja wyczerpuje swój arsenał pocisków rakietowych. W październiku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ocenił, że Moskwa wykorzystała blisko 70 procent swojego arsenału rakietowego. W raporcie wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony z połowy października twierdzono, że w związku z przeprowadzonym kilka dni wcześniej na szeroką skalę atakiem na ukraińską infrastrukturę cywilną rosyjskie zapasy rakiet dalekiego zasięgu poważnie się skurczyły.

W jaki więc sposób Rosja była w stanie przeprowadzić największy atak powietrzny na Ukrainę od początku inwazji? "New York Times" przedstawia cztery możliwe wytłumaczenia.

1. Rosja korzysta z pomocy Iranu i Korei Północnej

Pierwsze z nich związane jest z doniesieniami o tym, że Rosja zwróciła się o dostarczenie broni do Iranu i Korei Północnej. Informował o tym na środowej konferencji prasowej szef Pentagonu Lloyd Austin.- Zdecydowanie uważam, że te kraje prawdopodobnie dostarczą jej pewien potencjał - mówił.

"New York Times" przypomina o irańskich dronach, które atakują Ukrainę, w szczególności dronach kamikadze Shahed-136. Ukraińskie Siły Powietrzne przekazały, że podczas wtorkowych ataków udało im się zestrzelić 10 dronów takiego typu.

Irańskie drony kamikadze atakują Ukrainę. Ekspert: Shahed-136 są tanie, ale proste i mało celne

Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy przekazał, że spodziewa się, że Iran jeszcze w tym miesiącu wyśle ​​rakiety balistyczne do Rosji. Stwierdził, że nie wiadomo, iloma pociskami Teheran może wspomóc Moskwę, ale dodał, że broń, która prawdopodobnie zostanie wysłana, została wyprodukowana "dość niedawno" i będzie miała zasięg od około 300 do 700 kilometrów.

2. Rosja zwiększa krajową produkcję

Innym wytłumaczeniem zaskakująco dużych rezerw rosyjskich rakiet jest krajowa produkcja. Według firmy Janes, specjalizującej się w wywiadzie obronnym, jest bardzo prawdopodobne, że przygotowując się do wojny Rosja od wielu lat gromadziła duże zapasy chipów i innych elementów technologicznych, koniecznych do produkcji pocisków rakietowych, a jej gospodarka przeszła w tryb wojenny i skoncentrowana jest na wytwarzaniu broni - relacjonuje "NYT".

W październiku prezydent Rosji Władimir Władimir Putin zapowiedział dodatkowe działania na rzecz zwiększenia produkcji sprzętu i systemów związanych ze wsparciem "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie, jak propagandowo określana jest agresja.

3. Rosja używa pocisków obrony powietrznej do przeprowadzania ataków

Według ukraińskich sił powietrznych, podczas innego, mniejszego nalotu, który miał miejsce w czwartek, Rosja wystrzeliła co najmniej 10 przeciwlotniczych pocisków kierowanych S-300 przeciwko miastom w pobliżu linii frontu.

Zbudowana przez Rosję i eksportowana do Azji i Europy Wschodniej — w tym do Iranu i Syrii oraz na Krym — rakieta ziemia-powietrze S-300 - została po raz pierwszy zaprojektowana w 1978 roku w celu ochrony przed atakami z powietrza. Nowsze generacje pocisków mogą uderzać w samoloty, drony i pociski balistyczne.

JAK DZIAŁA RAKIETA S-300

4. Rosja może przygotowywać rezerwy na wypadek konfliktu z NATO

Nie jest też wykluczone, że Moskwa utworzyła specjalne rezerwy broni na wypadek wojny z NATO - uważa Mark F. Cancian, były ekspert amerykańskiej piechoty morskiej i Białego Domu do spraw broni, obecnie analityk waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych (CSIS). Cancian podkreśla, że zachodni politycy nie mają pełnej i jasnej oceny rosyjskiego potencjału i nie wiadomo, jaką liczbą pocisków rakietowych dysponuje Moskwa. Jednak wojskowi analitycy uważają, że Rosja od dawna utrzymywała specjalne rezerwy broni, właśnie na wypadek konfliktu z NATO.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: New York Times, PAP

Tagi:
Raporty: