TVN24 | Świat

Szef duńskiego wywiadu zatrzymany. Chodzi o wyciek ściśle tajnych informacji

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Lars Findsen jest szefem duńskiego wywiadu wojskowego
GRAHAM STUART/PAP/EPALars Findsen jest szefem duńskiego wywiadu wojskowego

Lars Findsen, szef wywiadu wojskowego Danii, został zatrzymany i przebywa w areszcie w związku ze sprawą wycieku ściśle tajnych informacji - poinformowały w poniedziałek duńskie media. 

W grudniu za ujawnianie ściśle tajnych informacji zatrzymano czwórkę byłych i obecnych pracowników dwóch duńskich agencji wywiadu - pisze Reuters. Troje z nich zwolniono, ale są nadal przedmiotem toczącego się śledztwa. Zatrzymany pozostał Findsen, o czym dopiero w poniedziałek mogły poinformować media, gdy zgodził się na to sąd. Nie jest jasne, jak długo Lars Findsen pozostanie w areszcie - uzupełnia agencja Reutera. Jak dodaje, prokuratura odmówiła komentarza w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE TVN24 GO

Jak podał publiczny nadawca DR, cytując anonimowe źródła, sprawa dotyczy wycieku tajnych informacji do duńskich mediów. Agencja Reutera przypomniała, że w 2020 roku DR ujawnił, że wywiad wojskowy Danii udostępnił amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) poufne informacje, co – jak zaznaczyła agencja – oznaczało, iż Amerykanie mieli dostęp do prywatnych danych obywateli Danii. W ubiegłym roku duńskie media obiegły też inne doniesienia oparte na tajnych informacjach.

Lars FindsenGRAHAM STUART/PAP/EPA

W oddzielnej sprawie z sierpnia 2020 roku Lars Findsen oraz czterech innych urzędników wywiadu zostało zawieszonych po tym, jak niezależna rada kontrolująca duńskie służby wysunęła wobec nich oskarżenia o poważnie nadużycia. W zeszłym miesiącu zarzuty te zostały oddalone przez komisję śledczą, a zawieszenia urzędników zniesiono. 

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: GRAHAM STUART/PAP/EPA