Co Polacy myślą o działaniach Trumpa wobec Europy? Sondaż

Donald Trump
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Źródło: TVN24; Opinia24

Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Z sondażu Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że zdecydowana większość badanych, ocenia je źle.

Pracownia Opinia24 przeprowadziła dla "Faktów" TVN i TVN24 sondaż, w którym zapytała Polaków, co sądzą o działaniach prezydenta USA Donalda Trumpa podjęte wobec Europy.

66 procent ankietowanych odpowiedziało, że "źle". Na opcję "dobrze" wskazało 27 procent. Natomiast 7 procent respondentów wybrało odpowiedź "nie mam zdania".

W tym tygodniu mija sto pierwszych dni drugiej kadencji Trumpa. W tym czasie amerykański lider podejmował wiele decyzji, które miały wpływ na międzynarodową sytuację.

Było to między innymi wprowadzenie ceł wzajemnych, również wobec europejskich krajów. Później Trump zdecydował jednak o zawieszeniu stosowania dodatkowych taryf na 90 dni. W przypadku towarów sprowadzanych z Unii wynoszą one 20 procent.

W sprawie ceł toczą się negocjacje między Waszyngtonem a innymi stolicami. Komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz udał się w tym tygodniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie powtórzył swoją ofertę dotyczącą wprowadzenia wzajemnych zerowych stawek na produkty przemysłowe. Jak ogłosił po rozmowach, Unia Europejska jest też gotowa szukać wspólnie z USA rozwiązań dotyczących światowej nadwyżki w sektorach stali i aluminium oraz wzmocnienia łańcuchów dostaw w zakresie leków i półprzewodników. Komisarz podkreślił jednak, że Komisja Europejska dalej pracuje nad cłami odwetowymi na wypadek, jeśli rozmowy nie zakończą się sukcesem.

Kilka dni wcześniej Trump, cytowany przez portal The Hill, twierdził, że negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ostre słowa von der Leyen. Wskazała winnego

Stany Zjednoczone są zaangażowanie także w szukanie drogi do pokoju w Ukrainie, którą brutalnie i na pełną skalę zaatakowała w 2022 roku Rosja.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce powiedziała we wtorek, że Rosja i Ukraina muszą złożyć konkretne propozycje, by zakończyć konflikt. - Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatora w tym procesie - dodała.

>> Koniec wojny w 24 godziny? Trump obiecywał to 53 razy <<

Trump nie raz w ostrych słowach wypowiadał się na temat prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podczas wizyty ukraińskiego przywódcy w Biały Domu doszło nawet do ich kłótni. Media i komentatorzy polityczni zwracali uwagę na różnice w ostrości podejścia Trumpa do Zełenskiego i Władimira Putina.

Niedawno prezydent USA zaatakował Zełenskiego za słowa, że Ukraina nie uzna okupacji Krymu. Jednocześnie prezydent USA ocenił, że "jest bardzo blisko" porozumienia pokojowego.

W niedzielę zaś Trump ocenił, że Zełenski może być gotowy oddać Krym w zamian za trwały pokój.

Inne ruchy administracji Trumpa

Wśród jego decyzji była też ta o likwidacji Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, które od dekad były alternatywą dla mediów kontrolowanych przez autorytarne reżimy. Działania w tym kierunku zatrzymał jednak sąd, tymczasowo zawieszając pod koniec marca odebranie dotacji dla rozgłośni.

We wtorek natomiast sędzia okręgowy USA Royce Lamberth nakazał administracji Donalda Trumpa przywrócenie 12 milionów dolarów dotacji, które Kongres przeznaczył na finansowanie działalności tego radia.

Donald Trump
Donald Trump
Źródło: PAP/EPA/SHAWN THEW

Nie bez echa przeszła też sprawa ujawnionych wiadomości, jakie wysyłali sobie na czacie najważniejsi amerykańscy urzędnicy.

Dotyczyły one planu ataku na rebeliantów Huti w Jemenie, ale - jak pisał brytyjski dziennik "Guardian" - obnażają one prawdę o tym, co najbliższe otoczenie Donalda Trumpa myśli o europejskich sojusznikach.

"Nie podoba mi się, że znowu wyciągamy Europę z kłopotów" - napisał na przykład wiceprezydent J.D. Vance. "W pełni podzielam twoją pogardę dla europejskiego pasożytnictwa" - odpisał szef Pentagonu Pete Hegseth.

Amerykanie zafrasowani o gospodarkę

Agencja Reutera zwróciła we wtorek uwagę, że Amerykanie zaczynają coraz bardziej dystansować się wobec działań Trumpa w ostatnich tygodniach - ludzie w szczególności martwią się o sposób, w jaki prezydent zarządza gospodarką.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: