Bez nogi za sterami podniebnego giganta

 
C-17 to podstawowy strategiczny samolot transportowy USAFUSAF

Ryan McGuire zawsze chciał zostać pilotem wojskowym. Dostał się do szkoły lotniczej i był na dobrej drodze do spełnienia marzeń, gdy w wypadku stracił nogę. Mężczyzna był jednak na tyle zdeterminowany, aby zasiąść za sterami, że zdołał dopiąć swego. Właśnie został pierwszym człowiekiem z amputowaną nogą, który ukończył szkołę lotniczą w USA i został pilotem.

McGuire dostał się do szkoły lotniczej w 2009 roku. Był w trakcie szkolenia, kiedy wypadek drastycznie zmienił jego życie. Podczas przepustki pływał motorówką z znajomymi. Nieświadomie zaplątał stopę w linę leżącą na pokładzie. Gdy motorówka rozwinęła już znaczną prędkość, lina wyrwała go z pokładu. Siła szarpnięcia niemal wyrwała mu nogę z biodra, przy okazji poważnie uszkadzając męskie organy.

Pomimo starań lekarzy, kilka tygodni później konieczna stała się amputacja nogi poniżej kolana. Mężczyzna był załamany i nie liczył już na karierę w lotnictwie. Leżał jednak na oddziale z żołnierzami, którzy w Iraku i Afganistanie potracili kończyny w walkach. McGuire mówi, że to oni zainspirowali go do walki o spełnienie swoich marzeń. Wyczytał, że w historii były przypadki pilotów, którzy po utracie nogi bądź stopy w walce, wracali do latania. Jego sytuacja była jednak inna, ponieważ w ogóle nie ukończył jeszcze szkolenia.

 
Pilot McGuire (Fot. USAF) 
 
Przyszłe miejsce pracy McGuira, kokpit C-17 (Fot. USAF) 

Spełnienie marzeń

Przez miesiące po wypadku intensywnie trenował i uczył się posługiwać nowoczesną protezą. - Wiedziałem, że dam radę. Problemem było przekonanie do tego innych - mówi McGuire. Mając poparcie przełożonych w swojej szkole lotniczej w Laughlin, w sierpniu 2010 roku lekarze wojskowi zezwolili na jego powrót do aktywnej służby. W listopadzie ponownie skierowano go na szkolenie pilota.

Naukę ukończył 13 czerwca i wreszcie może nosić na mundurze swoje upragnione "skrzydełka" pilota USAF. Za tydzień ma zostać wysłany na dalsze szkolenie w lataniu na samolocie transportowym C-17. Po czterech miesiącach zapoznawania się z maszyną, zasiądzie za sterami tego giganta i zacznie wykonywać regularne misje.

Źródło: airforcetimes.com

Źródło zdjęcia głównego: USAF