Szefowie MSW Polski, Niemiec i Francji i nieformalny sztab do spraw pomocy uchodźcom z Ukrainy

Źródło:
PAP
Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy
Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z UkrainyTVN24
wideo 2/35
Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z UkrainyTVN24

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wraz z ministrami Francji i Niemiec - Geraldem Darmaninem i Nancy Feaser - zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy, w który - zgodnie z zapowiedziami - włączą ministrów innych państw Unii Europejskiej. - Podejmujemy działania, aby uchodźcy mogli swobodnie przemieszczać się po Europie - podkreślił Kamiński. Przekazał, że w czwartek w Polsce zostanie przekroczona liczba 1,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy.

W czwartek minister Kamiński w formacie Trójkąta Weimarskiego spotkał się w Rzeszowie ze swoimi odpowiednikami we Francji i w Niemczech. Po spotkaniu ministrowie udali się na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej.

Kamiński podkreślił na wspólnej konferencji, że Unia Europejska otworzyła swoje granice dla wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy. - Cała Strefa Schengen, wszystkie państwa otwierają granicę dla ludzi potrzebujących pomocy, dla ludzi uciekających przed bombami i rosyjskimi rakietami, dla ofiar brutalnej agresji reżimu Putina - powiedział.

- Podejmujemy działania już teraz, aby w sposób godny, szybki i jak najmniej uciążliwy uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli przemieszczać się swobodnie po Europie - wyjaśnił szef MSWiA.

Jak zaznaczył, jest deklaracja konkretnej pomocy dla tych, którzy szukają schronienia poza Polską. - Zorganizujemy jako ministrowie spraw wewnętrznych sprawną, szybką logistykę, jak najmniej uciążliwą dla ofiar wojny na Ukrainie - podkreślił Kamiński.

Czytaj relację tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Kamiński: nieformalny sztab między MSW Polski, Niemiec i Francji

- Takie słowa dziś padły. Zawiązaliśmy już nieformalny sztab między MSW Polski, Niemiec i Francji, w który włączymy ministrów spraw wewnętrznych innych państw Unii Europejskiej, żeby zmierzyć się z tym wielkim, europejskim problemem, jakim jest fala uchodźców wojennych w Europie - oświadczył Kamiński.

Szef MSWiA zaznaczył, że w czwartek, piętnastego dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę, liczba uchodźców, którzy do tej pory przekroczyli polsko-ukraińską granicę, wzrośnie do 1,5 miliona. Dodał, że wiele z tych osób pozostanie w Polsce. - Polska udziela im pełnego wsparcia i udziela pomocy doraźnej - zapewnił. Przypomniał, że w środę Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która będzie dawała bazę do tego, aby mogli w Polsce legalnie przebywać, pracować i korzystać z pomocy edukacyjnej i oferty służby zdrowia.

Szef MSW Francji: jesteśmy solidarni i gotowi pomóc

Szef MSW Francji Gerald Darmanin podkreślił po spotkaniu, że chce pokazać solidarność z mieszkańcami Ukrainy, ale także z Polską i polskim rządem oraz MSWiA, które "dokonało niesamowitych działań", żeby przyjąć uchodźców z Ukrainy. Wyraził również solidarność z rządami Słowacji, Rumunii i pozostałych krajów, które przyjmują uchodźców.

- Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć na własne oczy, ale także powtórzyć raz jeszcze ministrowi spraw wewnętrznych w Polsce, że jesteśmy solidarni i gotowi pomóc - zaznaczył. Dodał, że bardzo szybko wprowadzone zostały mechanizmy pomocy humanitarnej, w tym europejska platforma, która pozwoliła do tej pory przekazać 100 tysięcy ton produktów, w tym leków i ubrań.

Zapewnił, że Unia Europejska będzie planowała "przyjęcie dziesiątek, a nawet setek tysięcy mieszkańców Ukrainy w Europie Zachodniej". - Pomożemy im z transportem, zakwaterowaniem oraz zorganizowaniem szkół dla ich dzieci - powiedział.

Dodał, że wkrótce porozmawia z ministrami spraw wewnętrznych z innych krajów, żeby zapewnić odpowiednią pomoc i liczbę miejsc, aby odciążyć Polskę oraz odpowiedzieć na wyzwanie szefa polskiego MSWiA dotyczące pomocy finansowej.

Czytaj też: W Wersalu o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szefowa KE: to moment definiujący dla całej Europy

Szefowa niemieckiego MSW: chcemy w dalszym ciągu wspierać Polskę

Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser mówiła o potrzebie udostępnienia pieniędzy europejskich na rzecz Polski, Rumunii i Mołdawii tak, aby otrzymały one niezbędne wsparcie.

- Chcemy wspierać w dalszym ciągu Polskę jeśli chodzi o pomoc na rzecz uchodźców, ale także pod względem logistycznym - powiedziała. Dodała, że na spotkaniu ustalono, że ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Francji i Niemiec pozostaną w ścisłym kontakcie. Chodzi m.in. o kwestię ewentualnego przemieszczenia uchodźców z Polski do innych państw europejskich. - Nad tym będziemy w ciągu najbliższych dni pracować - powiedziała i podkreśliła, że kwestia przyjęcia uchodźców nie jest sprawą, którą ma rozwiązać wyłącznie Polska. - Mamy nasze zobowiązania wobec ludzi, którzy tak cierpią - powiedziała.

Czytaj też: "Wszystkie cywilizowane narody czują wściekłość". Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiada 50 milionów dolarów dla Ukrainy

Faeser mówiła, że świadczenie pomocy uchodźcom jest wspólnym europejskim zadaniem. - To musi wyjść teraz na pierwszy plan. Powinniśmy również udostępnić pieniądze europejskie na rzecz Polski, na rzecz Rumunii, Mołdawii po to, aby te kraje otrzymały niezbędne wsparcie - mówiła.

Atak Rosji na Ukrainę. Oglądaj TVN24 w internecie w TVN24 GO

Autorka/Autor:mjz/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: