Izraelska armia ogłosiła, że rozszerza działania w Strefie Gazy. "Liczni terroryści zostali zabici"

Źródło:
PAP
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie Gazy
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie GazyIDF
wideo 2/2
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie GazyIDF

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły w sobotę, że rozszerzają działania operacyjne przeciwko Hamasowi na kolejne obszary Strefy Gazy. Poinformowano również, że trwa badanie doniesień o dziesiątkach ofiar śmiertelnych wybuchu w szkole ONZ w Gazie.

Siły Obronne Izraela przekazały, że prowadzą działania w dzielnicy Zejtun w mieście Gaza oraz w mieście Dżabalija, które również leży w północnej części strefy. Celem tych działań są "terroryści i infrastruktura Hamasu" - podkreślono.

Czytaj również: Roboty, bomby gąbkowe, wszystkowidzące czujniki. Izrael testuje w walkach z Hamasem nowe technologie

Podczas operacji w Zejtunie i Dżabaliji izraelskie wojska "napotkały terrorystów, którzy celowo prowadzili działania z obszarów cywilnych i atakowali żołnierzy, używając pocisków przeciwpancernych i materiałów wybuchowych" - ogłosiła armia Izraela "Podczas tych starć liczni terroryści zostali zabici, a żołnierze uderzyli w wiele obiektów infrastruktury terrorystycznej, w tym podziemnej" - napisano w komunikacie.

Doniesienia o wybuchu w szkole ONZ

Wcześniej w sobotę kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że w izraelskim bombardowaniu szkoły al-Fachura w Dżabaliji - prowadzonej przez agencję ONZ i służącej obecnie jako schronisko dla przesiedleńców - zginęło co najmniej 50 osób.

Stacja BBC opisuje nagranie, które - jak zweryfikowała - wykonano w szkole. Widać na nim ponad 20 ciężko rannych lub nieruchomych osób, w tym kobiety i dzieci, leżących na podłodze. Połowa z nich jest w pomieszczeniu, które nosi ślady znacznych zniszczeń.

Czytaj również: Zacięte walki w Strefie Gazy, apele polityków i wielotysięczny marsz w Jerozolimie

Rzecznik Sił Obronnych Izraela Peter Lerner powiedział BBC, że armia prowadzi dochodzenie w sprawie niepotwierdzonych doniesień o wybuchu w szkole. Podkreślił, że w Strefie Gazy terroryści ukrywają się w tunelach i atakują żołnierzy ze szpitali, szkół czy meczetów, wykorzystując obszary cywilne i humanitarne.

Jak przekazała w sobotę izraelska armia, łącznie 56 żołnierzy poległo dotąd w starciach z terrorystyczną organizacją Hamas w Strefie Gazy. W ostatnich dniach ośmiu żołnierzy zostało ciężko rannych - podał z kolei portal Times of Israel.

Strefa GazyPAP - Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: