Amerykański wahadłowiec Discovery wystartował we wtorek o godzinie 17.38 polskiego czasu z dwutygodniową misją w kosmosie. Jego zadaniem jest dostarczenie modułu łącznikowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Potrzeba obrony przeciwrakietowej w Europie jest rzeczywista i moim zdaniem pilna - powiedział George Bush. Tymczasem szef Pentagonu Robert Gates jeszcze dziś zapewnał, że USA opóźnią uruchomienie tarczy, o ile Rosja będzie współpracować.

Po tym jak jeden więzień zginął w proteście w więzieniu, tysiące innych rozpoczęły strajk głodowy. Według palestyńskiej organizacji "Klub Skazańców", większość z pośród 10 tysięcy przetrzymywanych Palestyńczyków rozpoczęło głodówkę.

Jedenastu cywilów, cała kilkupokoleniowa afgańska rodzina zginęła w natowskim nalocie na zachodzie kraju - podały lokalne źródła. NATO informacje sprawdza.

Ekipy techniczne rozpoczęły tankowanie promu Discovery, który po południu wystartuje z kalifornijskiego Przylądka Canaveral. Prom zabierze na orbitę nowy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ponad półtora tysiąca osób trzeba było ewakuować z tuneli metra w Tokio. Powód? Awaria prądu w czasie godzin szczytu. Pechowcy spędzili prawie godzinę w całkowitej ciemności, 12 metrów pod ziemią i bez klimatyzacji.

Południowych Koreańczyków jest w Iraku o trzystu więcej niż Polaków - 1,2 tys. Pod koniec przyszłego roku ma być ich jednak o połowę mniej - tak zapowiedział prezydent Ro Mu Hiun.

Paulo Sergio Pinheiro, specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw człowieka, może wjechać do Birmy. Zgodę wyraziły władze w Rangunie, które kilka lat temu zabroniły Pinheirze wjazdu do kraju.

Wygrali walkę z rakiem,teraz chcą pomóc innym. Kilkadziesiąt osób, w tym muzycy zespołów The Alarm, Squeeze i Stray Cats zagrają koncert na Mount Evereście.

Turecki prezydent ogłasza, że zwalczy Kurdów "za wszelką cenę", nawet w Iraku. Kilka godzin później dostaje telefon od George'a W. Busha - Amerykanin zapewnia go, że premier Iraku chce współpracy.

Co najmniej 655 domów mieszkalnych i 168 przedsiębiorstw poszło do tej pory z dymem w ogarniętej szalejącymi pożarami Kalifornii.

Polacy za granicą wykazali pewną rozbieżność preferencji wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Stanach Zjednoczonych, natomiast na Wyspach Brytyjskich - zdecydowanie Platforma. Zaskakująco dobry rezultat uzyskała Partia Kobiet w... Belgii.

Z poparciem 29% zwyciężyła skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) w wyborach parlamentarnych w Szwajcarii. To oficjalne wyniki, podane przez Federalne Biuro Statystyczne.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia w Berlinie losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II Wojnie Światowej z Europy Środkowej i Wschodnie. Według jej zapowiedzi, wkrótce znany będzie dokładny projekt takiej placówki.

Armatki wodne i gaz łzawiący powstrzymały kilka tysięcy skrajnie prawicowych demonstrantów, którzy chcieli szturmem zdobyć gmach budapesztańskiej opery, w której przemawiał znienawidzony przez nich socjalistyczny premier Ferencs Gyurcsany.

- Strzeżcie się podziałów... Świat muzułmański czeka na wasze zjednoczenie pod jednym sztandarem - powiedział w wyemitowanym przez Al-Dżazirę nagraniu Osama bin Laden. Autentyczność nagrań nie została jeszcze potwierdzona.

Amerykańscy eksperci uważają, że Waszyngton powinien być spokojny o współpracę polsko-amerykańską. Uważają tak mimo, że przyszły rząd Donalda Tuska zapowiada twardsze stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w oficjalnym oświadczeniu bardzo pozytywnie oceniła przebieg wyborów w Polsce. Jedyne zastrzeżenia dotyczą kontroli nad telewizją publiczną.