"W te święta rozmawia się o sprawie Ziobry"

Źródło:
TVN24
Lubnauer: deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak Siemoniaka
Lubnauer: deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak SiemoniakaTVN24
wideo 2/13
Lubnauer: deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak SiemoniakaTVN24

Zdjęto parasol bezkarności z afer związanych z Funduszem Sprawiedliwości - powiedziała w "Kawie na ławę" Katarzyna Lubnauer (KO). Marcin Przydacz (PiS) mówił zaś, że w działaniach służb związanych z przeszukaniem domu Zbigniewa Ziobry widzi naruszenie przepisów.- Na tym właśnie polega państwo prawa, że prokuratura działa, reaguje wtedy, kiedy dochodzi do zawłaszczania pieniędzy publicznych - wskazywała Magdalena Biejat (Lewica).

W tym tygodniu na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzono przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Służby pojawiły się między innymi w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak poinformował, że łącznie postawiono zarzuty siedmiu osobom. W związku ze sprawą aresztowano trzy osoby, w tym wobec księdza Michała O., prezesa Fundacji Profeto.

CZYTAJ TEŻ: Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Przydacz: zauważam naruszenie przepisów 

O aferze Funduszu Sprawiedliwości i działaniach służb w związku z prowadzonym w tej sprawie śledztwem rozmawiali goście "Kawy na ławę" w TVN24.

Marcin Przydacz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że "trudno jest mu się wypowiadać", ponieważ nie zna akt sprawy. - To jest, jak rozumiem, postępowanie prokuratorskie, 99 tomów akt. Trudno, żebym autorytatywnie się wypowiadał - stwierdził.

Odniósł się jednak do przeszukania domu Zbigniewa Ziobry. - Ja zauważam tam naruszenie przepisów Kodeksu postępowania karnego. Fakt, że przez dwie godziny buszowali agenci ABW po mieszkaniu, domu pana Ziobry bez osoby przybranej, bez samego mieszkańca, jest naruszeniem konkretnego przepisu. Przepis mówi w sposób jasny: najpierw trzeba wezwać mieszkańca do wydania danych rzeczy i przy nim dokonywać przeszukania. Tego nie zrobiono, bo ministra Ziobry tam nie było - mówił poseł PiS. - W takiej sytuacji należałoby zawezwać domownik albo nawet sąsiada. Nikogo nie zawezwano - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Wójcik o tym, czemu dokumenty były w domu Ziobry. "Nie było możliwości przekazania"

Twierdzenia Przydacza stoją w sprzeczności z tym, co na temat przeszukania mówił w TVN24 sam rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Zapewniał on między innymi, że "przeszukanie wykonano przy obecności osoby przybranej, co jest w pełni zgodne z przepisami".

Czytaj więcej tutaj >>>

Przydacz: zauważam naruszenie przepisów Kodeksu postępowania karnego
Przydacz: zauważam naruszenie przepisów Kodeksu postępowania karnegoTVN24

"Deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak Siemoniaka"

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO) została zapytana, czy ma pełne zaufanie do rządu, że czynności odbyły się zgodnie z prawem. Zapewniła, że "deklaruje pełne zaufanie zarówno do pana ministra (sprawiedliwości, Adama - red.) Bodnara, jak i do pana (Tomasza - red.) Siemoniaka, który zajmuje się służbami".

- Z tego, co wiem, tam była osoba przybrana w czasie tego przeszukania - podkreśliła.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prokuratura: materiał będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom

Jej zdaniem "pierwszą zasadniczą kwestia jest to, że po prostu zdjęto parasol bezkarności (...) z afer związanych z Funduszem Sprawiedliwości". Wspominała, że początkowo fundusz miał "jedno zadanie", którym była "pomoc ofiarom przestępstw". Oceniła, że rozszerzono zakres zadań FS, "żeby realizować z tego tak naprawdę zadania partyjne, żeby zrobić z tego skarbonkę partyjną".

Lubnauer: deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak Siemoniaka
Lubnauer: deklaruję pełne zaufanie zarówno do Bodnara, jak SiemoniakaTVN24

Doradca prezydenta: wszystkim nam należy się pełna informacja

- Myślę, że w tej sprawie akurat wszystkim nam należy się pełna informacja. To zatrzymanie i cała sprawa wokół Funduszu Sprawiedliwości wymaga działań zgodnych z prawem - wskazywał doradca prezydenta Sławomir Mazurek.

- Pan prezydent wyraźnie powiedział, że (...) osoby, które bezprawnie takie działania podejmowały, wcześniej czy później będą się musiały też liczyć, że staną przed wymiarem sprawiedliwości - dodał.

Na pytanie, czy ma na myśli osoby, które działały bezprawnie w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, czy obecnie, Mazurek stwierdził, że "pan prezydent wygłosił tezę generalną". - Myślę, że taka zasada, która powinna funkcjonować zawsze, dla tych wszystkich, którzy funkcjonują w służbie publicznej: trzeba działać zgodnie z prawem i w granicach prawa - powiedział.

Przekonywał, że w ramach funduszu podjęto "wiele cennych inicjatyw". Natomiast na uwagę, że według Najwyższej Izby Kontroli 60 procent wydatków z FS było nieuzasadnionych, prezydencki doradca stwierdził, iż "są w Polsce organy, które badają i kontrolują".

Zapytany, dlaczego prezydent nie zwracał na to uwagi, odparł, że "to nie jest rola prezydenta, żeby analizować każdą taką sytuację".

Mazurek o Funduszu Sprawiedliwości: wszystkim nam należy się pełna informacja
Mazurek o Funduszu Sprawiedliwości: wszystkim nam należy się pełna informacjaTVN24

Wipler: ta sprawa ma kilka wymiarów

Jak ocenił Przemysław Wipler z Konfederacji, "ta sprawa ma kilka wymiarów". Pierwszy - mówił - "pokazuje, jak wielką patologią jest bardzo często wydawanie środków publicznych na luźne cele".

- To, co było wartością Funduszu Sprawiedliwości dla polityków Suwerennej Polski, to było to, że mieli takie pieniądze nieoznaczone, których nie muszą wydać sztywno - powiedział, nazywając fundusz "wielką skarbonę, z której mogli sypać komu chcą, tylko musiała się znaleźć podkładka".

- Drugi wymiar tej sprawy to sposób przeprowadzania czynności - wskazywał. Jego zdaniem "użyte siły" były "nieproporcjonalne". - I w trybie, i procedurach, które są niedopuszczalne - dodał, wspominając m.in. "zaklejanie kamer" w posiadłości Ziobry.

Jak mówił, "Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory i straciło poparcie wśród wielu Polaków, ponieważ było poczucie dużej opresyjności, łamania praw obywatelskich, nadużywania uprawnień przez służby i prokuraturę". - Bardzo apeluję do obecnie rządzących, żeby nie powtarzali tych samych błędów, w wyniku których zaczną być zaraz zrównywani ze służbami Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry - mówił.

Wipler: ta sprawa ma kilka wymiarów
Wipler: ta sprawa ma kilka wymiarówTVN24

Biejat: okazało się, że nie da się kupić bezkarności

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat (Lewica Razem) stwierdziła, że "cała ekipa Suwerennej Polski robiła wszystko, żeby zaprząc różne instytucje, nie tylko Fundusz Sprawiedliwości, do działania na swoją korzyść". - Bezpośrednią polityczną korzyść, czasem też finansową - wskazywała.

- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wreszcie ci ludzie, którzy wykorzystywali instytucje publiczne, którzy wykorzystywali pieniądze mające służyć ofiarom przestępstw do własnych celów, będą ponosić odpowiedzialność. Ja się z tego bardzo cieszę, czas najwyższy - dodała.

Według niej ludzie ci myśleli, że "za te wszystkie pieniądze, za te miliony, które szły do ich popleczników, do ich współpracowników (...), kupią sobie bezkarność". - I co się okazało? Okazało się, że się nie da kupić bezkarności. I bardzo dobrze. Uważam, że na tym właśnie polega państwo prawa, że prokuratura działa, reaguje wtedy, kiedy dochodzi do zawłaszczania pieniędzy publicznych, do wykorzystywania państwa i instytucji państwa do własnych politycznych celów - powiedziała Biejat.

Biejat: okazało się, że nie da się kupić bezkarności
Biejat: okazało się, że nie da się kupić bezkarnościTVN24

Kobosko: to oburzające

- To nie jest temat bardzo świąteczny, ale z drugiej strony mam więcej niż wrażenie, że w polskich domach w te święta rozmawia się o sprawie Ziobry - powiedział poseł Michał Kobosko (Polska 2050 - Trzecia Droga).

W jego opinii "to jest zawsze oburzające, kiedy okazuje się, że środki, które mają iść na zbożny cel (...), idą kompletnie na coś innego".

Dodał, że zmiana Kodeksu karnego, a dalej rozporządzenia dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości w 2017 roku, "była oczywistym otwarciem furtki dla ministra sprawiedliwości do tego, żeby zaczął traktować Fundusz Sprawiedliwości jak swoje własne kieszonkowe, właściwie swój własny portfel".

- Zbigniew Ziobro czuł się kompletnie nietykalny i w tym układzie władzy, która rządziła Polską do jesieni ubiegłego roku on rzeczywiście był nietykalny. A jednocześnie prokuratorzy, którzy powinni nie tylko w tej sprawie wykonywać swoją robotę, mieli kompletnie związane ręce - dodał.

Kobosko: W te święta rozmawia się o sprawie Ziobry. Bo to jest oburzające
Kobosko: W te święta rozmawia się o sprawie Ziobry. Bo to jest oburzające

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Kto wygrał drugą turę wyborów samorządowych? Prezentujemy wyniki sondażowe exit poll pracowni Ipsos z Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa.

Wybory samorządowe. Wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Wybory samorządowe. Wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. W TVN24 i TVN24 GO trwa Wieczór Wyborczy. Są znane wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa. W tvn24.pl trwa relacja na żywo.

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Według badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą uzyskała 57,8 procent poparcia. Na jej rywala zagłosowało 42,2 procent głosujących. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie prowadzi Aleksander Miszalski. Zgodnie z wynikami sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poseł KO uzyskał 51,1 proc. głosów. Łukasz Gibała uzyskał 48,9 proc. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 proc. Błąd badania to +/- 4 procent.

Wyniki wyborów w Krakowie. Minimalna różnica między kandydatami

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas zagłosował tak, jak uważał. Jestem przekonana, że pewną zmianę w tym mieście rozpoczęliśmy - powiedziała podczas wieczoru wyborczego Izabela Bodnar, kandydatka na prezydentkę Wrocławia. Według sondażu exit poll posłanka Trzeciej Drogi znacznie przegrała z urzędującym prezydentem Jackiem Sutrykiem.

Izabela Bodnar po porażce we Wrocławiu: miasto było wyciszone, ta druga tura zmieniła Jacka Sutryka

Izabela Bodnar po porażce we Wrocławiu: miasto było wyciszone, ta druga tura zmieniła Jacka Sutryka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrywa drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 67,8 proc. głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, zaledwie 32,2 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godzinę 17 wyniosła 33,17 procent - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Najwięcej wyborców zagłosowało do tamtego momentu w gminie Odrzywół (powiat przysuski, województwo mazowieckie) - 62,51 procent.

PKW o frekwencji wyborczej w drugiej turze do godziny 17

PKW o frekwencji wyborczej w drugiej turze do godziny 17

Źródło:
tvn24.pl

W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który także bierze udział w wyborach, razem ze swoim zastępcą dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania - mówił podczas konferencji prasowej zastępca przewodniczącego PKW Wojciech Sych. Jego kontrkandydat miał "podjąć interwencję", po której skończył w szpitalu.

Wójt miał "dowozić wyborców do głosowania", kontrkandydat "podjął interwencję" i skończył w szpitalu

Wójt miał "dowozić wyborców do głosowania", kontrkandydat "podjął interwencję" i skończył w szpitalu

Źródło:
TVN24

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy będzie dla Kremla potężnym sygnałem, że Stany Zjednoczone pozostaną u boku Ukrainy i nie stanie się ona drugim Afganistanem - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: będziemy mieli szansę na zwycięstwo

Zełenski: będziemy mieli szansę na zwycięstwo

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Nie stać nas na niską frekwencję. Taka lekcja z dzisiejszych wyborów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk o "lekcji z dzisiejszych wyborów"

Premier Donald Tusk o "lekcji z dzisiejszych wyborów"

Źródło:
tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 roku 2,8 miliarda złotych - wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. Zgodnie z tegorocznym badaniem 66,6 procent dorosłych Polaków odczuwa syndromy kojarzone z depresją.

Ta choroba drenuje gospodarkę. Straty sięgają prawie trzech miliardów złotych

Ta choroba drenuje gospodarkę. Straty sięgają prawie trzech miliardów złotych

Źródło:
PAP

Na łuku drogi zderzyły się dwa samochody. Kierująca fordem, która jechała z trójką dzieci, zmarła. Nie żyje także jej 11-letnia córka. W sumie w autach podróżowało sześć osób. Do wypadku doszło w niedzielę na drodze wojewódzkiej numer 919 w Bargłówce w powiecie gliwickim. Droga była zablokowana ponad sześć godzin.

Jechała z trójką dzieci. Zginęła razem z 11-letnią córką, która siedziała obok niej

Jechała z trójką dzieci. Zginęła razem z 11-letnią córką, która siedziała obok niej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W parku rozrywki Universal Studios Hollywood doszło w sobotę wieczorem do wypadku turystycznego tramwaju. Obrażenia odniosło 15 osób.

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Źródło:
BBC, LA Times

Mężczyzna, prawdopodobnie niewidomy, spadł z mostu do rzeki w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie). W akcji ratunkowej brało udział kilka zastępów straży pożarnej, specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego z Koszalina i WOPR. Niedzielne poszukiwania zostały zakończone, nikogo nie znaleziono.

Spadł z mostu do rzeki, prawdopodobnie jest niewidomy. Poszukiwania zakończone

Spadł z mostu do rzeki, prawdopodobnie jest niewidomy. Poszukiwania zakończone

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci wyciągnęły 12-letnią koleżankę z rzeki, ale nie miały siły wnieść jej po stromej skarpie. Stały przy barierce na moście. Zauważył je policjant, który po służbie wracał do domu. Okazało się, że dziewczynka była półprzytomna, przemarznięta i pijana. Trafiła do szpitala.

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Źródło:
tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Lodowate powietrze ogarnęło Polskę, a w niektórych regionach kraju nawet sypnęło śniegiem. Z nieprzyjemną stroną kwietnia będziemy mieć do czynienia także w nadchodzącym tygodniu. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na 5 dni.

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Pełnia Księżyca, która przypadnie już za kilka dni, zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Siły rosyjskie mogą nasilić ataki na froncie, wykorzystując czas potrzebny na realizację wsparcia przegłosowanego w sobotę w Izbie Reprezentantów w amerykańskim Kongresie - pisze tamtejszy Instytut Studiów nad Wojną. Tym bardziej, że pakiet wsparcia dla Ukrainy musi zostać jeszcze zaakceptowany przez amerykański Senat i prezydenta USA Joe Bidena. Na wzmożenie ataków Rosjan wskazuje też najnowszy raport sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.    

Potężna pomoc nadchodzi, Rosjanie nasilają ataki

Potężna pomoc nadchodzi, Rosjanie nasilają ataki

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, TSN, PAP, tvn24.pl

Najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, Kommuna, miał ucierpieć w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie. Jednostka pochodzi z czasów Imperium Rosyjskiego, została wybudowana ponad sto lat temu, jeszcze za panowania cara Mikołaja II.

Atak w okupowanym Sewastopolu. Ucierpiał najstarszy rosyjski okręt wykonujący zadania bojowe

Atak w okupowanym Sewastopolu. Ucierpiał najstarszy rosyjski okręt wykonujący zadania bojowe

Źródło:
PAP

Pomoc przychodzi chyba w ostatnim momencie - powiedziała Agnieszka Pomaska (KO) o przyjętym przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakiecie pomocowym dla Ukrainy. Michał Kobosko (Polska 2050) stwierdził, że "gdyby tego pakietu nie było, to nie byłoby ratunku dla Ukrainy i tak to trzeba sobie brutalnie powiedzieć". Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że "to jest dobry dzień dla Polski, dobry dzień dla Ukrainy, dobry dzień dla wolnego świata".

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

Źródło:
TVN24

Dziennikarz TVN24 Radomir Wit napisał książkę "Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie". Mówił o niej w niedzielę w TVN24. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy poświęcają całe swoje życie, żeby pomagać innym w bardzo różnych sytuacjach - powiedział. Jedną z książek podpisał i podarował prowadzącemu program.

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

Źródło:
TVN24