Cezary Paprzycki

"Dyktatura? Tak, poproszę!" Czy Europejczykom znudziła się demokracja?

Winston Churchill, premier, który przeprowadził Wielką Brytanię przez wojenną zawieruchę, miał kiedyś stwierdzić z charakterystycznym dla siebie przekąsem, że demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, ale dotychczas nie wynaleziono lepszego. W Europie coraz odważniej podnoszą głowę ci, którzy z demokracją chcieliby wziąć rozwód, a kolejne raporty organizacji międzynarodowych alarmują o postępującej erozji systemów demokratycznych i dalszym przesuwaniu granic w politycznej rywalizacji. Czy europejska demokracja jest w odwrocie?

Mesjasz pod czerwonym sztandarem. Skąd rosyjskie ciągoty polskich sąsiadów?

Słowacki premier spotkał się z Władimirem Putinem. Jako trzeci unijny przywódca od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Wschodzie. Niedługo później do Moskwy ruszyła delegacja posłów zza naszej południowej granicy. Kiedy Robert Fico przekonuje, że chodzi o gaz i pokój, posłowie jego koalicji chwalą ceny masła w rosyjskiej stolicy, a połowa społeczeństwa za wybuch wojny w Ukrainie wini Zachód. Skąd bierze się słabość naszych sąsiadów do Rosji?

Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Najlepiej, żeby wideo miało minutę. No, minutę trzydzieści. Zadbaj o dynamiczny początek, kliknij. Opublikowałeś nieprawdę? Olej to! Powtórz. Kliknij. Udostępnij. I... wygrywaj, kiedy inni kłócą się w telewizyjnym studiu i rozwieszają papierowe plakaty. Gwiazdy mediów społecznościowych wywracają do góry nogami krajowe sceny polityczne, a popularne aplikacje coraz częściej służą walce o głosy. Dokąd doprowadzi nas "populizm nowych mediów"?

Pragmatyczny do kwadratu. Postkomunista i liberał, eurosceptyk i euroentuzjasta w jednym

Chce jechać do Moskwy i przewrotnie pyta: "kto mnie zatrzyma"? Straszy III wojną światową, ale mówi, że jest "za pokojem". Kreśli powojenne scenariusze oraz chce doktryny "czterech stron świata". Do wyborów w 2023 roku szedł z antyukraińską agendą. Jak wygląda polityka Roberta Ficy po roku od powrotu do władzy na Słowacji i co zmieniło się na wschodniej flance NATO oraz na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej?

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Polityczne zamachy nie są niczym nowym. Od kilkuset lat odwracały losy państw, prowadziły do wojen i niezmiennie szokowały. Motywy napastników nie zawsze były jasne, ale konsekwencje ich czynów miały przełożenie na nastroje społeczne, mogły prowadzić do dalszej radykalizacji oraz być podatnym gruntem dla teorii spiskowych.

"Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

Kontrowersyjna nowelizacja kodeksu karnego, spór o stosunek do wojny na wschodzie, próba przejęcia mediów publicznych - powrót Roberta Ficy do władzy jesienią ubiegłego roku wielokrotnie przyciągał uwagę zagranicznych mediów. Polityczne plany trzykrotnego premiera Słowacji wywołały protesty społeczne, które nie gasły od grudnia aż do środowego zamachu. Skąd bierze się słowacka polaryzacja, która mogła doprowadzić do tragedii?

Wojna, Austro-Węgry i radykałowie. Słowacy wybierają prezydenta

Słowacy w marcu poszli do urn wyborczych w cieniu protestów przeciwko próbie przejęcia mediów publicznych i zmianom w kodeksie karnym. Chociaż od samego początku nazwiska faworytów wyścigu o prezydenturę były znane, to kampania potrafiła zaskoczyć egzotyką. Pojawił się sojusz z Rosją, straszenie wojną, odrodzeniem Austro-Węgier i słowacki dyktator. Brzmi jak groteska, ale to głosowanie, które może zadecydować o geopolitycznym zakotwiczeniu Bratysławy. Dziś druga tura wyborów prezydenckich.

Kto poprowadzi Finów do NATO? Wybory zdecydują, czy Sanna Marin pozostanie u władzy

Finowie idą na wybory, mierząc się z inflacją oraz z agresywnym sąsiadem ze wschodu. Mieszkańcy jednej z najbardziej stabilnych demokracji w Unii Europejskiej zdecydują, czy do NATO powiedzie ich popularna premierka, która skradła serca europejskich mediów, czy też władza trafi w ręce opozycyjnej prawicy. Jak wygląda partyjna mozaika Finlandii? I co czeka Sannę Marin po wyborach?

Czeski strażnik żyrandola. Kto zastąpi palacza na Zamku?

Południowi sąsiedzi Polski stoją przed wyborem, który może wyznaczyć nową dynamikę na czeskiej scenie politycznej. Emerytowany wojskowy rywalizuje z miliarderem i zarazem byłym premierem o najwyższy urząd w państwie, a Czesi z zainteresowaniem śledzą kampanię wyborczą pełną kłamstw, oskarżeń i bezpardonowej walki. Tylko czy jest się o co bić?

"Marszałek Twitto" walczy o reelekcję

Jest znany z ciętego języka, niechęci do mediów oraz ideowej ewolucji od komunisty do konserwatysty. Janez Jansza w polityce jest od ponad trzydziestu lat, trzykrotnie stawał na czele słoweńskiego rządu, w niedzielę zawalczy o kolejną kadencję. Czy ma szansę utrzymać się u władzy?