Szydło w belgijskiej prasie: Polska nie będzie popierała błędnej polityki Unii


Relokacja uchodźców nie działa - przekonuje premier Beata Szydło w wywiadzie w belgijskim dzienniku "Le Soir". - Nie jest tak, że tylko Polska, Węgry i Czechy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Relokacji również nie realizują inne kraje - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło udzieliła wywiadu "Le Soir" w związku z odbywającym się w poniedziałek w Warszawie szczytem państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz krajów Beneluksu - Belgii, Holandii i Luksemburga. Polskie tłumaczenie wywiadu opublikowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Stanowisko Komisji "nie jest dobrym ruchem"

Jednym z głównych wątków rozmowy była odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys migracyjny. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom procedurę, ponieważ kraje te nie wywiązały się do tej pory ze swoich zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Politycy PiS oceniają, że decyzja Komisji Europejskiej jest niesłuszna. Nie zmienili również swojego stanowiska dotyczącego przyjmowania uchodźców.

W wywiadzie Szydło oceniła, że stanowisko Komisji "nie jest dobrym ruchem". - Takie działanie przyczynia się do narastania niepotrzebnego zniechęcenia wśród Europejczyków wobec polityki Brukseli - stwierdziła.

"Relokacji nie realizują również inne kraje"

Szefowa polskiego rządu przekonywała, że relokacja "nie jest praktycznie w ogóle realizowana przez wszystkie państwa członkowskie".

- Nie jest tak, że tylko Polska, Węgry i Czechy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Relokacji również nie realizują inne kraje. Niektóre przyjęły kilku lub kilkunastu uchodźców, co przecież w ogóle nie rozwiązuje problemu - argumentowała.

Premier podkreśliła, że Polska pomaga potrzebującym krajom. Jak stwierdziła, zwiększone zostały środki na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Syrii, a Polska przyczynia się do realizacji porozumienia z Turcją, w ramach którego za fundusze z Brukseli Ankara zatrzymuje u siebie uchodźców. - Odbudowujemy szpitale, szkoły, niesiemy pomoc medyczną dla całych rodzin - wyliczała. Szydło argumentowała, że "pomoc świadczona na miejscu jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim bardziej efektywna".

"Relokacja nakręca spiralę kolejnych grup migrantów"

Według szefowej rządu, "dotychczasowa polityka migracyjna Unii jest nieskuteczna i nie zatrzymuje fal kolejnych tysięcy migrantów". - Przeciwnie. Relokacja nakręca spiralę kolejnych grup migrantów, którzy ryzykują życie i płyną do Europy - mówiła.

- Ten model nie zapobiega tragicznym wydarzeniom, z jakimi każdego dnia mamy do czynienia na Morzu Śródziemnym. Relokacja nie działa i dlatego od samego początku mój rząd podnosi, że powinniśmy nieść pomoc tym ludziom na miejscu, w ich macierzystych krajach - dodała.

"Były próby osiedlania rodzin w Polsce. Ci ludzie nie chcą tutaj żyć"

Szydło stwierdziła także, że migranci "nie chcą zatrzymywać się w Polsce, Czechach i na Węgrzech".

- Ci ludzie nie chcą tutaj żyć, bo ich celem są kraje bardziej zamożne. Były próby osiedlenia rodzin w Polsce i te rodziny bardzo szybko, po kilku dniach, wyjechały do Niemiec. Nie wyobrażam sobie, że będziemy na siłę zatrzymywali migrantów w Polsce - przekonywała.

Szefowa rządu oceniła też, że "metody relokacji nie są skuteczne" i nie dają rozwiązań dotyczących tego, "jak skontrolować danego migranta, jego powiązania, pochodzenie".

- Chcę też powiedzieć o zjawisku, które nie jest dostrzegane na zachodzie Europy: w zeszłym roku wydaliśmy chyba 1,2 miliona wiz dla Ukraińców, którzy w Polsce pracują i mieszkają. Jesteśmy gotowi pomagać tym, którzy tu przyjeżdżają i chcą tutaj zostać. Natomiast jeśli nie chcą zostać, to nie chcemy ich przetrzymywać. Dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu - wyjaśniała.

Polska "nie będzie popierała błędnej polityki Unii Europejskiej"

Szydło została poproszona o odniesienie się do coraz częściej pojawiających się głosów, które zarzucają Polsce, że mimo iż otrzymuje 87 miliardów euro z funduszy unijnych, sama nie chce okazać solidarności w sprawie przyjmowania uchodźców.

Premier podkreśliła, że Polska "podobnie jak inni również wpłaca duże kwoty do kasy Wspólnoty". - To nieprawda, że Polska odmawia solidarności - zaznaczyła, zastrzegając jednak przy tym, że Polska "nie będzie popierała błędnej polityki UE".

- A co do funduszy, to chcę powiedzieć, że ktoś wyliczył, iż z każdego euro, które idzie do Europy Środkowo-Wschodniej, około 70 centów wraca do krajów Europy Zachodniej. A więc ta korzyść finansowa działa w obie strony - argumentowała.

- Oczywiście nie wszystko można przeliczyć na pieniądze. Staramy się realizować politykę, która daje nam szanse, aby korzystając ze środków unijnych, rozwijać i nadrabiać dystans do innych krajów europejskich. Cenimy sobie bezpieczeństwo naszych obywateli, nie unikamy pomocy tym, którzy jej potrzebują. Ale nie boimy się też krytykować nieskutecznej polityki migracyjnej - mówiła.

"Polacy nie są narodem, który łatwo popada w ksenofobiczne emocje"

Szydło komentowała także propozycję Andrzeja Dudy, by o przyjmowanie uchodźców zapytać Polaków w referendum. Zapytana o to, czy nie obawia się, że taka inicjatywa podsyci ksenofobię i nietolerancję, przyznała, iż "łatwo popaść w negatywną retorykę i dlatego trzeba bardzo uważać". Dodała jednak, że "nie dostrzega w tej chwili w Polsce takich nastrojów".

- Odnotowuję je w państwach, gdzie jest problem z nielegalnymi migrantami, gdzie jest zaburzony porządek. U nas ta dyskusja przebiega spokojnie i nie wyobrażam sobie, aby mogła doprowadzić do takich negatywnych zjawisk. Polacy nie są narodem, który łatwo popada w ksenofobiczne emocje - stwierdziła.

"Jeśli referendum to inicjatywa obywatelska, to obywatele mają do tego prawo"

Zwróciła także uwagę, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy referendum dotyczące przyjmowania uchodźców się odbędzie. Przyznała, że sama nie ma jeszcze "wyrobionego zdania" na ten temat. Zastrzegła jednak, że "co do zasady" jest zwolenniczką referendów. - Jeśli jest to inicjatywa obywatelska, to obywatele mają do tego prawo - tłumaczyła.

Szefowa rządu została zapytana, czy "wyobraża sobie referendum w Belgii czy w Holandii z pytaniem: 'Czy zgadzasz się, aby twoje podatki szły na fundusze spójnościowe dla krajów Europy Środkowej?' albo: 'Czy zgadzasz się na to, aby polscy pracownicy przyjeżdżali do ciebie pracować po zaniżonych stawkach?'".

- Gdyby w którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej odbyło się referendum podważające podstawowe zasady Unii Europejskiej i wolnego rynku, to oznaczałoby, że to państwo chciałoby pożegnać się ze zjednoczoną Europą - powiedziała Szydło, dodając, że "polityka migracyjna zgodnie z traktatami leży w gestii państw członkowskich Unii Europejskiej".

Autor: kg//now / Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza, Le Soir

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz/KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

W dniu urodzin Melanii Trump, mąż złożył jej życzenia z sądu - w krótkiej rozmowie z reporterami, między ustawionymi bramkami. Na sali zaś kolejni świadkowie zeznawali tego dnia w sprawie opłacania przez Donalda Trumpa aktorki porno Stormy Daniels, by ta nie ujawniała prawdy o ich romansie.

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Źródło:
CNN, PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24