"Nie może być tak, że odbierają nam wolność". Protesty w największych polskich miastach i małych miasteczkach

Aktualizacja:
Autor:
akw
Źródło:
TVN24
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)TVN24
wideo 2/20
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W piątek w wielu miastach w Polsce odbyły się protesty po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ulice wyszli mieszkańcy nie tylko Warszawy, ale i innych miast, zarówno dużych, jak i tych mniejszych. - Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę - mówiła jedna z manifestujących w Katowicach. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy protesty.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowana została decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, która zaostrza przepisy aborcyjne. Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

>> Relacja z protestu w Warszawie

Od tego dnia na polskich ulicach ponownie zaczęto protestować. Protesty odbyły się w piątek w wielu dużych polskich miastach, ale także mniejszych miasteczkach. Ludzie wyszli na ulice między innymi w Katowicach, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Pile, Bolesławcu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Drawsku Pomorskim, Gdyni czy Białej Podlaskiej.

Piątkowe protesty wobec zaostrzania prawa aborcyjnego

We Wrocławiu protestowano początkowo w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

Na przygotowanych plakatach i transparentach widać było napisy "Dajcie żyć", a tłum skandował m.in. hasło: "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn przekazał, że zebrało się kilkaset osób. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Manifestacja przebiegła spokojnie.

Policja zablokowała przejście tłumu w centrum Wrocławia
Policja zablokowała przejście tłumu w centrum WrocławiaTVN24

Manifestowano również w Katowicach. Tam reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówiła kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - powiedziała. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dodała.

- Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedziała inna z manifestujacych.

Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24
Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24TVN24

W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

Około dwugodzinna demonstracja odbyła się w Krakowie. Jak relacjonował reporter TVN24, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała. Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie odbył się blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Po godzinie 22 uczestnicy zaczęli się rozchodzić.

Protestujący w Krakowie rozchodzą się
Protestujący w Krakowie rozchodzą sięTVN24

Protestował także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mieli ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

Protest w Sieradzu
Protest w SieradzuZbigniew Krasiński

Tłum przeszedł także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widniało na banerach. W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestowano pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

W Szczecinie natomiast manifestowano na placu Solidarności, gdzie odbyły się liczne przemówienia. Na miejscu był między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział. - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

Protest odbył się też w Łodzi. Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

Protest w ŁodziTVN24

W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się przed biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości.

W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrowano przy placu Wolności. Około 300 mieszkańców Piły (Wielkopolska) zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów. Protestujących nie brakowało także w Olsztynie. Grupa osób przeszła ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet. Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

Strajk w Piotrkowie Trybunalskim
Strajk w Piotrkowie TrybunalskimPiotrkowski Strajk Kobiet
Protest w OlsztynieTVN24

Wyrok TK w sprawie aborcji

22 października ubiegłego roku TK orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Uzasadnienie decyzji Trybunału zostało opublikowane 27 stycznia, po ponad trzech miesiącach.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy piątkowe protesty:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:59

  Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z piątkowych protestów.

 • 22:36

  O protestach odbywających się w wielu polskich miastach mówiły w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanki Joanna Mucha z Polski 2050 oraz Magdalena Sroka z Porozumienia.

 • 22:26

  W Katowicach protest rozpoczął się w formie stacjonarnej, a następnie przybrał formę marszu.

 • 22:24

  W Warszawie po godzinie 22 demonstrujący skręcili w Elektoralną i przeszli dalej do alei Jana Pawła II. Kierują się w stronę ronda "Radosława". Samochody kierowane są na objazdy - przekazał Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

  ŚLEDŹ WYDARZENIA Z WARSZAWY >>>

 • 22:18

  Grupa kilkuset protestujących zgromadziła się także we Wrocławiu. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Policja podjęła próby zablokowania protestu, jednak bezskutecznie. Było spokojnie.

 • 22:11

  Reporter TVN24, który śledzi wydarzenia w Krakowie, przekazał, że manifestujący rozchodzą się. Jak relacjonował, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała.

  Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie odbył blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Manifestacja trwała ok. dwóch godzin.

 • 22:06

  Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

 • 22:04

  Warszawska radna Dorota Łoboda, prezeska Fundacji Rodzice Mają Głos opublikowała na Twitterze zdjęcia, na którym bierze udział w protestach.

 • 21:57

 • 21:54

  - Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedzia jedna z maniestujących kobiet w Katowicach, z którymi rozmawiał reporter TVN24.

 • 21:49

  Protestuje także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mają ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

 • 21:42

  Aktualizacja wydarzeń z Warszawy: Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z ulicą Złotą doszło do kolejnych przepychanek. Policja użyła gazu wobec kilku osób. Poszkodowani są po obu stronach. Gaz poleciał też w stronę policjantów - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

  OGLĄDAJ RELACJĘ Z PROTESTU W WARSZAWIE >>>

 • 21:40

  Prof. Fuszara: Policja była przez jakiś czas w Polsce dobrze oceniania i cieszyła się zaufaniem. To wszystko zostało po prostu zniszczone przez ostatnie wydarzenia. To jest bardzo smutne.

 • 21:37

  Profesor Małgorzata Fuszara: cały czas się zastanawiam, dlaczego obecne władze nas tak bardzo nie lubią, skoro wyprowadzają w środku pandemii na ulice w zimie tysiące osób, które uważają, że nie mają innego wyjścia, że po prostu muszą na te ulice wyjść, muszą protestować, ponieważ inaczej ich życie będzie zagrożone.

 • 21:33

  Profesor Małgorzata Fuszara, socjolożka komentowała bieżącą sytuację w TVN24: kobiety protestujący przeciwko traktowaniu nie jako ludzi, którzy mają prawo wyboru.

 • 21:27

 • 21:20

  Na manifestacji w stolicy pojawili się politycy. Na Twitterze fotografie z protestu opublikowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 • 21:15

  Protestujących nie brakuje także w Olsztynie. Grupa osób przeszła w marszu ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet.

 • 20:59

  Aktualizacja z Warszawy: Jedna z liderek Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow, została wypuszczona z aresztu. Według relacji reportera TVN24 Jana Piotrowskiego, Suchanow w areszcie w Mińsku Mazowieckim spędziła około 24 godzin. Piotrowski podaje, że została zatrzymana pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji.

  >> Śledź wydarzenia z Warszawy

 • 20:53

  Około 300 mieszkańców Piły (wielkopolskie)zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów.

 • 20:42

 • 20:40

  Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Protest rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

 • 20:35

  W śląskich Katowicach reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówi kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - opowiada. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dopowiada.

 • 20:29

  W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się pod biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości. Organizatorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, czyli maseczce lub przyłbicy oraz zachowaniu dystansu.

 • 20:27

  W Gdańsku tłum prowadzony jest przez osoby, które na banerze wypisały hasło: "Od 23 X do skutku!". Nawiązuje to do daty końca października ubiegłego roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję w sprawie aborcji. Przypomnijmy, że decyzja została opublikowana w Dzienniku Ustaw w tym tygodniu.

 • 20:23

  W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrują przy placu Wolności.

 • 20:21

  W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

 • 20:20

 • 20:16

  Dużą grupę protestujących widać także w Krakowie.

 • 20:07
 • 20:07

  W Szczecinie protestują na placu Solidarności, gdzie trwają przemówienia. Na miejscu jest między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział.

  - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

 • 19:59

  W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestują pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

  Uczestnicy rzucają tam śnieżkami w rysunek przedstawiający bałwana.

 • 19:56

  W Łodzi demonstracja posuwa się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. "Proszę przestać" - piszą demonstrujący na plakatach.

 • 19:50

  Tłum osób idzie także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widać na banerach.

 • 19:46

  W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

 • 19:43

  We Wrocławiu protestują w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

  Na przygotowanych plakatach i transparentach widać napisy "Dajcie żyć", a tłum wykrzykuje hasła "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn opisuje, że na ten moment w centrum miasta zebrało się kilkaset osób.

 • 19:41
 • 19:41

  Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację z protestów w polskich miastach po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWEGO PROTESTU W WARSZAWIE

Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości