"Nie może być tak, że odbierają nam wolność". Protesty w największych polskich miastach i małych miasteczkach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)TVN24
wideo 2/20
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W piątek w wielu miastach w Polsce odbyły się protesty po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ulice wyszli mieszkańcy nie tylko Warszawy, ale i innych miast, zarówno dużych, jak i tych mniejszych. - Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę - mówiła jedna z manifestujących w Katowicach. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy protesty.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowana została decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, która zaostrza przepisy aborcyjne. Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

>> Relacja z protestu w Warszawie

Od tego dnia na polskich ulicach ponownie zaczęto protestować. Protesty odbyły się w piątek w wielu dużych polskich miastach, ale także mniejszych miasteczkach. Ludzie wyszli na ulice między innymi w Katowicach, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Pile, Bolesławcu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Drawsku Pomorskim, Gdyni czy Białej Podlaskiej.

Piątkowe protesty wobec zaostrzania prawa aborcyjnego

We Wrocławiu protestowano początkowo w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

Na przygotowanych plakatach i transparentach widać było napisy "Dajcie żyć", a tłum skandował m.in. hasło: "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn przekazał, że zebrało się kilkaset osób. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Manifestacja przebiegła spokojnie.

Policja zablokowała przejście tłumu w centrum Wrocławia
Policja zablokowała przejście tłumu w centrum WrocławiaTVN24

Manifestowano również w Katowicach. Tam reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówiła kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - powiedziała. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dodała.

- Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedziała inna z manifestujacych.

Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24
Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24TVN24

W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

Około dwugodzinna demonstracja odbyła się w Krakowie. Jak relacjonował reporter TVN24, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała. Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie odbył się blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Po godzinie 22 uczestnicy zaczęli się rozchodzić.

Protestujący w Krakowie rozchodzą się
Protestujący w Krakowie rozchodzą sięTVN24

Protestował także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mieli ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

Protest w Sieradzu
Protest w SieradzuZbigniew Krasiński

Tłum przeszedł także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widniało na banerach. W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestowano pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

W Szczecinie natomiast manifestowano na placu Solidarności, gdzie odbyły się liczne przemówienia. Na miejscu był między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział. - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

Protest odbył się też w Łodzi. Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

Protest w ŁodziTVN24

W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się przed biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości.

W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrowano przy placu Wolności. Około 300 mieszkańców Piły (Wielkopolska) zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów. Protestujących nie brakowało także w Olsztynie. Grupa osób przeszła ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet. Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

Strajk w Piotrkowie Trybunalskim
Strajk w Piotrkowie TrybunalskimPiotrkowski Strajk Kobiet
Protest w OlsztynieTVN24

Wyrok TK w sprawie aborcji

22 października ubiegłego roku TK orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Uzasadnienie decyzji Trybunału zostało opublikowane 27 stycznia, po ponad trzech miesiącach.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy piątkowe protesty:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:59

    Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z piątkowych protestów.

  • 22:36

    O protestach odbywających się w wielu polskich miastach mówiły w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanki Joanna Mucha z Polski 2050 oraz Magdalena Sroka z Porozumienia.

  • 22:26

    W Katowicach protest rozpoczął się w formie stacjonarnej, a następnie przybrał formę marszu.

    Protest w Katowicach

  • 22:24

    W Warszawie po godzinie 22 demonstrujący skręcili w Elektoralną i przeszli dalej do alei Jana Pawła II. Kierują się w stronę ronda "Radosława". Samochody kierowane są na objazdy - przekazał Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

    ŚLEDŹ WYDARZENIA Z WARSZAWY >>>

  • 22:18

    Grupa kilkuset protestujących zgromadziła się także we Wrocławiu. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Policja podjęła próby zablokowania protestu, jednak bezskutecznie. Było spokojnie.

    Protest we Wrocławiu

  • 22:11

    Reporter TVN24, który śledzi wydarzenia w Krakowie, przekazał, że manifestujący rozchodzą się. Jak relacjonował, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała.

    Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie odbył blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Manifestacja trwała ok. dwóch godzin.

    Protestujący w Krakowie rozchodzą się

  • 22:06

    Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

    Strajk w Piotrkowie Trybunalskim

  • 22:04

    Warszawska radna Dorota Łoboda, prezeska Fundacji Rodzice Mają Głos opublikowała na Twitterze zdjęcia, na którym bierze udział w protestach.

  • 21:57

    Protest w Katowicach

  • 21:54

    - Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedzia jedna z maniestujących kobiet w Katowicach, z którymi rozmawiał reporter TVN24.

    Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24

  • 21:49

    Protestuje także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mają ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

    Protest w Sieradzu

  • 21:42

    Aktualizacja wydarzeń z Warszawy: Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z ulicą Złotą doszło do kolejnych przepychanek. Policja użyła gazu wobec kilku osób. Poszkodowani są po obu stronach. Gaz poleciał też w stronę policjantów - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

    OGLĄDAJ RELACJĘ Z PROTESTU W WARSZAWIE >>>

  • 21:40

    Prof. Fuszara: Policja była przez jakiś czas w Polsce dobrze oceniania i cieszyła się zaufaniem. To wszystko zostało po prostu zniszczone przez ostatnie wydarzenia. To jest bardzo smutne.

  • 21:37

    Profesor Małgorzata Fuszara: cały czas się zastanawiam, dlaczego obecne władze nas tak bardzo nie lubią, skoro wyprowadzają w środku pandemii na ulice w zimie tysiące osób, które uważają, że nie mają innego wyjścia, że po prostu muszą na te ulice wyjść, muszą protestować, ponieważ inaczej ich życie będzie zagrożone.

  • 21:33

    Profesor Małgorzata Fuszara, socjolożka komentowała bieżącą sytuację w TVN24: kobiety protestujący przeciwko traktowaniu nie jako ludzi, którzy mają prawo wyboru.

  • 21:27

    Protest w Krakowie

  • 21:20

    Na manifestacji w stolicy pojawili się politycy. Na Twitterze fotografie z protestu opublikowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  • 21:15

    Protestujących nie brakuje także w Olsztynie. Grupa osób przeszła w marszu ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet.

    Protest w Olsztynie

  • 20:59

    Aktualizacja z Warszawy: Jedna z liderek Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow, została wypuszczona z aresztu. Według relacji reportera TVN24 Jana Piotrowskiego, Suchanow w areszcie w Mińsku Mazowieckim spędziła około 24 godzin. Piotrowski podaje, że została zatrzymana pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji.

    >> Śledź wydarzenia z Warszawy

    Protest w Warszawie

  • 20:53

    Około 300 mieszkańców Piły (wielkopolskie)zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów.

  • 20:42

    Protest w Łodzi

  • 20:40

    Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Protest rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

  • 20:35

    W śląskich Katowicach reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówi kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - opowiada. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dopowiada.

  • 20:29

    W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się pod biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości. Organizatorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, czyli maseczce lub przyłbicy oraz zachowaniu dystansu.

  • 20:27

    W Gdańsku tłum prowadzony jest przez osoby, które na banerze wypisały hasło: "Od 23 X do skutku!". Nawiązuje to do daty końca października ubiegłego roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję w sprawie aborcji. Przypomnijmy, że decyzja została opublikowana w Dzienniku Ustaw w tym tygodniu.

  • 20:23

    W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrują przy placu Wolności.

  • 20:21

    W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

  • 20:20

    Policja zablokowała przejście tłumu w centrum Wrocławia

  • 20:16

    Dużą grupę protestujących widać także w Krakowie.

  • 20:07
  • 20:07

    W Szczecinie protestują na placu Solidarności, gdzie trwają przemówienia. Na miejscu jest między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział.

    - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

  • 19:59

    W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestują pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

    Uczestnicy rzucają tam śnieżkami w rysunek przedstawiający bałwana.

  • 19:56

    W Łodzi demonstracja posuwa się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. "Proszę przestać" - piszą demonstrujący na plakatach.

    Protest w Łodzi

  • 19:50

    Tłum osób idzie także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widać na banerach.

  • 19:46

    W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

  • 19:43

    We Wrocławiu protestują w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

    Policja blokuje ulicę Świdnicką we Wrocławiu

    Na przygotowanych plakatach i transparentach widać napisy "Dajcie żyć", a tłum wykrzykuje hasła "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn opisuje, że na ten moment w centrum miasta zebrało się kilkaset osób.

  • 19:41
  • 19:41

    Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację z protestów w polskich miastach po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWEGO PROTESTU W WARSZAWIE

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wybory w USA, w których o prezydenturę rywalizują Kamala Harris i Donald Trump, trwają. Spływają pierwsze, cząstkowe wyniki i sondaże. Według stacji CNN Kamala Harris zdobyła stan Vermont, Massachusetts, Maryland i Dystrykt Kolumbia, co daje jej 27 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył Kentucky, Indianę, Wirginię Zachodnią, Florydę, Tennessee, Alabamę, Missouri i Oklahomę i ma w tej chwili 90 głosów elektorskich. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

O rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych rozstrzygną prawdopodobnie wyniki z siedmiu swing states, czyli stanów wahających się. To Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Łącznie do zgarnięcia w nich są 93 głosy elektorskie. Na bieżąco będziemy tu prezentowali spływające z tych stanów sondażowe wyniki.

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Źródło:
TVN24, CNN

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Miliarder Elon Musk przekazał, że spędzi wieczór wyborczy w Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie Donald Trump i jego sztab będą oczekiwać na wyniki wyborów. Właściciel Tesli, SpaceX i platformy X bardzo aktywnie wspierał republikanina w jego kampanii.

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Źródło:
PAP

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24