Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Europie między 6 a 9 czerwca, a w Polsce - w niedzielę 9 czerwca.
Z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, który przytacza w piątek dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z poparciem 33,5 proc. badanych.
Drugie miejsce przypadłoby PiS - głos na tę formację oddałoby 29 proc. ankietowanych. Na podium znalazłaby się również Trzecia Droga z wynikiem 14 proc. Na Lewicę zagłosowałoby 8,5 proc. respondentów, a na Konfederację - 7,5 proc.
Odpowiedź "inna partia" wybrało 1,3 proc. uczestników sondażu, a 6,2 proc. pytanych było niezdecydowanych.
Frekwencja według sondażu wyniosłaby 58,5 proc.
Podejście wyborców do Unii Europejskiej
"Rzeczpospolita" podaje, że sondaż wskazuje na głębokie podziały pomiędzy wyborcami, jeśli chodzi o podejście do UE - na jednym biegunie są wyborcy obecnej koalicji rządzącej, na drugim - zwolennicy PiS i Konfederacji.
"Podczas gdy 57 proc. wszystkich wyborców twierdzi, że obecność w Unii wychodzi Polsce na dobre, 33 proc. zajmuje pozycje neutralne, a tylko 10 proc. ocenia członkostwo źle, to w elektoracie PiS nastroje są odmienne" - czytamy w "Rz".
39 proc. wyborców PiS uznaje członkostwo Polski w UE za coś dobrego, 41 proc. twierdzi, że nie jest ono ani dobre, ani złe, a 20 proc., że złe. Ponad połowa (51 proc.) elektoratu PiS uważa, że Polska radziłaby sobie lepiej, gdyby była poza UE. "I być może dlatego za dalszą integracją Polski z UE opowiada się jedynie 38 proc. wyborców PiS" - podkreśla gazeta.
"Widać wyraźnie, że politycy PiS przesunęli swój elektorat na pozycje bardziej eurosceptyczne, niż było to jeszcze kilka lat temu. To nie jest jeszcze poziom polexitu w PiS, ale na pewno to dużo silniejszy eurosceptycyzm" - komentuje, cytowany przez "Rz", dyrektor More In Common Polska Adam Traczyk.
Badanie pracowni Opinia24 dla More In Common Polska przeprowadzono 2-13 lutego 2024 r. metodą CAWI/CATI (wywiadzie telefonicznym/ankiecie internetowej) na próbie 2027 respondentów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock