Amerykańscy prezydenci zawsze przyjeżdżali do Polski z ważną zapowiedzią czy deklaracją. Mówiono między innymi o przyłączeniu Polski do NATO, wejściu Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano też o zaangażowaniu w wojnę w Iraku czy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mówiono o przyjaźni polsko-amerykańskiej, przemianach demokratycznych, odwadze i waleczności naszego narodu. Materiał programu specjalnego "Trump w Polsce". Oglądaj od 12.30 w TVN24.
Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy, a dodatkowo od zakończenia II wojny światowej nasz kraj odwiedziło trzech przyszłych amerykańskich przywódców.
Na polskich ulicach witały ich tłumy. Kolejni lokatorzy Białego Domu mogli liczyć na wyjątkowe przyjęcie. Przed 1989 rokiem uosabiali nieznane Polakom: kapitalizm, demokrację i wolność. Po 1989 roku wizyty amerykańskich prezydentów to spotkania z sojusznikiem.
Spotkanie Nixona z Gomułką
W 1945 roku na zaproszenie Bolesława Bieruta do Warszawy przyjechał Dwight D. Eisenhower, który był w tym czasie wojskowym gubernatorem strefy okupacyjnej USA w Niemczech. Prezydentem USA został w 1953 roku.
Prawie 15 lat później, w 1959 roku, do Polski z oficjalną wizytą przybył ówczesny wiceprezydent USA Richard Nixon. W Warszawie spotkał się z Władysławem Gomułką. Nixon sprawował urząd prezydenta USA w latach 1969-1974. Był też pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Polskę. W dniach 31 maja-1 czerwca 1972 roku w drodze powrotnej z Moskwy zawitał do Warszawy, gdzie spotkał się z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Nixonowi i jego małżonce Pat towarzyszył podczas pobytu w Polsce m.in. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Henry Kissinger. Zapowiedziano wówczas amerykańskie kredyty i licencje dla Polski oraz zwiększenie wymiany handlowej między PRL a USA. Gerald Ford odwiedził Warszawę i Kraków w dniach 28-29 lipca 1975 roku. On także do Polski przybył po wizycie w Moskwie, a następnie wybrał się do Helsinek na konferencję szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA, zakończoną podpisaniem aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ford spotkał się wówczas z Edwardem Gierkiem.
Zaledwie dwa lata później Polskę odwiedził Jimmy Carter. Była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych jako prezydenta USA. W tym czasie w administracji Cartera doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego był Zbigniew Brzeziński. Carter, podobnie jak Nixon i Ford, spotkał się z Gierkiem.
Wizyty prezydentów USA od 1989
Od 1989 roku żaden z przywódców Stanów Zjednoczonych Polski nie ominął. George Bush senior po raz pierwszy wylądował na Okęciu niecały miesiąc po pierwszych częściowo wolnych wyborach. Spotkał się zarówno z przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim jak i szefem Solidarności, Lechem Wałęsą.
Podczas kolejnej wizyty, w biegu znalazł czas na rozmowę między innymi z prof. Longinem Pastusiakiem, biografem amerykańskich prezydentów.
Po warszawskich ulicach biegał również kolejny prezydent - Bill Clinton. Na wspólny trening miał zaprosić ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka. Polskę odwiedził w 1994 roku. - Lech Wałęsa wtenczas powiedział: czekamy na generałów amerykańskich. Miał na myśli co prawda nie brygadę ani batalion amerykański, tylko firmy amerykańskie w postaci General Motors i General Electric - przypomina Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Decyzja o sojuszu militarnym, a więc o przystąpieniu Polski do NATO, została zapowiedziana przez prezydenta podczas kolejnej jego wizyty. Clinton otrzymał owacje, mimo że do Polski przyleciał w cieniu skandalu. Media rozpisywały się wówczas o seksaferze z Moniką Lewinski.
Trzy wizyty Busha
Z nieco mniejszym entuzjazmem witany był 43. amerykański prezydent. George Bush Junior Polskę odwiedził trzykrotnie i za każdym razem podkreślał naszą rolę jako sojusznika w walce z terroryzmem, dziękował za obecność polskich wojsk w Iraku i Afganistanie.
Pierwsza wizyta George'a W. Busha w Polsce miała miejsce w 2001 roku. Prezydent USA odwiedził Warszawę i wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.
Druga wizyta to rok 2003. Bushowi towarzyszyła jego małżonka Laura oraz m.in. doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice i sekretarz stanu USA Colin Powell. Para prezydencka zwiedziła w Oświęcimiu były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Spotkanie Busha z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim odbyło się w Krakowie, na Wawelu.
Trzecia i ostatnia oficjalna wizyta George’a W. Busha w Polsce miała miejsce 8 czerwca 2007 roku. Spotkał się on wtedy z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Juracie, a głównym tematem rozmów była budowa tarczy antyrakietowej. Bush podziękował Polsce za zaangażowanie w misjach wojskowych w Afganistanie i Iraku. Dodał, że ceni Polskę za to, że jest "wielką zwolenniczką wolności".
Pozytywne przyjęcie Obamy
- Witaj Polsko! - przywitał się w Warszawie w 2011 roku Barack Obama.
Pierwsza z trzech jego wizyt w naszym kraju odbyła się w maju tamtego roku w ramach tygodniowej podróży po Europie. Obama spotkał się wówczas z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanego przez Komorowskiego. Obama podczas wizyty mówił, że Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników USA oraz że przemiany, które miały miejsce w Polsce w ostatnich 20 latach, czynią z niej lidera w Europie. Zapewnił też, że wspiera projekt zmian w amerykańskich przepisach, który miał w sposób satysfakcjonujący Polskę rozwiązać kwestię wiz do USA. Druga wizyta Obamy miała miejsce w 2014 roku. Prezydent USA wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej wolności. Spotkał się z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem, a także z przywódcami i szefami rządów 17 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. 4 czerwca przemawiał także na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji uroczystości w 25. rocznicę wyborów 1989 roku. Trzecia i ostatnia wizyta prezydenta Baracka Obamy odbyła się w Warszawie z okazji szczytu NATO w dniach 8-9 lipca 2016 roku. Gospodarzem tego spotkania był prezydent Andrzej Duda, wzięło w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, a przewodniczył mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przed rozpoczęciem szczytu NATO odbyło się także spotkanie prezydentów Polski i USA, na którym Obama zapewnił, że Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO i oddanym sojusznikiem.
Autor: azb/adso / Źródło: TVN24, PAP