Stały punkt podróży? Polska. Po 1989 roku nie ominął jej żaden amerykański prezydent

Wizyty amerykańskich prezydentów w Polsce
Wizyty amerykańskich prezydentów w Polsce
tvn24
Historia wizyt prezydentów USA w naszym krajutvn24

Amerykańscy prezydenci zawsze przyjeżdżali do Polski z ważną zapowiedzią czy deklaracją. Mówiono między innymi o przyłączeniu Polski do NATO, wejściu Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano też o zaangażowaniu w wojnę w Iraku czy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mówiono o przyjaźni polsko-amerykańskiej, przemianach demokratycznych, odwadze i waleczności naszego narodu. Materiał programu specjalnego "Trump w Polsce". Oglądaj od 12.30 w TVN24.

TRUMP W POLSCE - RAPORT SPECJALNY TVN24

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy, a dodatkowo od zakończenia II wojny światowej nasz kraj odwiedziło trzech przyszłych amerykańskich przywódców.

Na polskich ulicach witały ich tłumy. Kolejni lokatorzy Białego Domu mogli liczyć na wyjątkowe przyjęcie. Przed 1989 rokiem uosabiali nieznane Polakom: kapitalizm, demokrację i wolność. Po 1989 roku wizyty amerykańskich prezydentów to spotkania z sojusznikiem.

READ IN ENGLISH

Spotkanie Nixona z Gomułką

W 1945 roku na zaproszenie Bolesława Bieruta do Warszawy przyjechał Dwight D. Eisenhower, który był w tym czasie wojskowym gubernatorem strefy okupacyjnej USA w Niemczech. Prezydentem USA został w 1953 roku.

Prawie 15 lat później, w 1959 roku, do Polski z oficjalną wizytą przybył ówczesny wiceprezydent USA Richard Nixon. W Warszawie spotkał się z Władysławem Gomułką. Nixon sprawował urząd prezydenta USA w latach 1969-1974. Był też pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Polskę. W dniach 31 maja-1 czerwca 1972 roku w drodze powrotnej z Moskwy zawitał do Warszawy, gdzie spotkał się z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Nixonowi i jego małżonce Pat towarzyszył podczas pobytu w Polsce m.in. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Henry Kissinger. Zapowiedziano wówczas amerykańskie kredyty i licencje dla Polski oraz zwiększenie wymiany handlowej między PRL a USA. Gerald Ford odwiedził Warszawę i Kraków w dniach 28-29 lipca 1975 roku. On także do Polski przybył po wizycie w Moskwie, a następnie wybrał się do Helsinek na konferencję szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA, zakończoną podpisaniem aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ford spotkał się wówczas z Edwardem Gierkiem.

Zaledwie dwa lata później Polskę odwiedził Jimmy Carter. Była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych jako prezydenta USA. W tym czasie w administracji Cartera doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego był Zbigniew Brzeziński. Carter, podobnie jak Nixon i Ford, spotkał się z Gierkiem.

Wizyty prezydentów USA od 1989

Od 1989 roku żaden z przywódców Stanów Zjednoczonych Polski nie ominął. George Bush senior po raz pierwszy wylądował na Okęciu niecały miesiąc po pierwszych częściowo wolnych wyborach. Spotkał się zarówno z przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim jak i szefem Solidarności, Lechem Wałęsą.

Podczas kolejnej wizyty, w biegu znalazł czas na rozmowę między innymi z prof. Longinem Pastusiakiem, biografem amerykańskich prezydentów.

Po warszawskich ulicach biegał również kolejny prezydent - Bill Clinton. Na wspólny trening miał zaprosić ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka. Polskę odwiedził w 1994 roku. - Lech Wałęsa wtenczas powiedział: czekamy na generałów amerykańskich. Miał na myśli co prawda nie brygadę ani batalion amerykański, tylko firmy amerykańskie w postaci General Motors i General Electric - przypomina Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

Decyzja o sojuszu militarnym, a więc o przystąpieniu Polski do NATO, została zapowiedziana przez prezydenta podczas kolejnej jego wizyty. Clinton otrzymał owacje, mimo że do Polski przyleciał w cieniu skandalu. Media rozpisywały się wówczas o seksaferze z Moniką Lewinski.

Trzy wizyty Busha

Z nieco mniejszym entuzjazmem witany był 43. amerykański prezydent. George Bush Junior Polskę odwiedził trzykrotnie i za każdym razem podkreślał naszą rolę jako sojusznika w walce z terroryzmem, dziękował za obecność polskich wojsk w Iraku i Afganistanie.

Pierwsza wizyta George'a W. Busha w Polsce miała miejsce w 2001 roku. Prezydent USA odwiedził Warszawę i wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.

Druga wizyta to rok 2003. Bushowi towarzyszyła jego małżonka Laura oraz m.in. doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice i sekretarz stanu USA Colin Powell. Para prezydencka zwiedziła w Oświęcimiu były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Spotkanie Busha z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim odbyło się w Krakowie, na Wawelu.

Trzecia i ostatnia oficjalna wizyta George’a W. Busha w Polsce miała miejsce 8 czerwca 2007 roku. Spotkał się on wtedy z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Juracie, a głównym tematem rozmów była budowa tarczy antyrakietowej. Bush podziękował Polsce za zaangażowanie w misjach wojskowych w Afganistanie i Iraku. Dodał, że ceni Polskę za to, że jest "wielką zwolenniczką wolności".

Pozytywne przyjęcie Obamy

- Witaj Polsko! - przywitał się w Warszawie w 2011 roku Barack Obama.

Pierwsza z trzech jego wizyt w naszym kraju odbyła się w maju tamtego roku w ramach tygodniowej podróży po Europie. Obama spotkał się wówczas z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanego przez Komorowskiego. Obama podczas wizyty mówił, że Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników USA oraz że przemiany, które miały miejsce w Polsce w ostatnich 20 latach, czynią z niej lidera w Europie. Zapewnił też, że wspiera projekt zmian w amerykańskich przepisach, który miał w sposób satysfakcjonujący Polskę rozwiązać kwestię wiz do USA. Druga wizyta Obamy miała miejsce w 2014 roku. Prezydent USA wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej wolności. Spotkał się z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem, a także z przywódcami i szefami rządów 17 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. 4 czerwca przemawiał także na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji uroczystości w 25. rocznicę wyborów 1989 roku. Trzecia i ostatnia wizyta prezydenta Baracka Obamy odbyła się w Warszawie z okazji szczytu NATO w dniach 8-9 lipca 2016 roku. Gospodarzem tego spotkania był prezydent Andrzej Duda, wzięło w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, a przewodniczył mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przed rozpoczęciem szczytu NATO odbyło się także spotkanie prezydentów Polski i USA, na którym Obama zapewnił, że Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO i oddanym sojusznikiem.

Autor: azb/adso / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24