Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmie się sprawami dwóch polskich sędziów. Chodzi o olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna i warszawskiego sędziego Łukasza Bilińskiego - dowiedziała się TVN24. Według informacji uzyskanych przez reportera Michała Tracza ETPCz zakomunikował sprawy polskiemu rządowi, który - według przyjętych procedur - powinien się do nich odnieść.
Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy, a także wielu sędziów, prawników i konstytucjonalistów, jego Izbę Dyscyplinarną. Stało się to w lutym ubiegłego roku w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Sam sędzia nie uznaje tego zawieszania i wskazuje niezmiennie, że izba ta nie jest sądem.
OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował jednak, że Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy. Jak dotąd orzeczenie to nie zostało zrealizowane. Nie zgadza się na to prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, który jest w sporze z Juszczyszynem.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą sędziego Juszczyszyna
Reporter TVN24 Michał Tracz dowiedział się, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmie się sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna. W poniedziałek ETPCz zakomunikował ją polskiemu rządowi.
Juszczyszyn skierował w sierpniu 2020 roku do trybunału w Strasburgu skargę, w której zarzuca złamanie między innymi złamanie prawa do rzetelnego procesu przez to, że decyzje w jego sprawie podejmowała Izba Dyscyplinarna, która "nie jest bezstronnym i niezależnym sądem". Teraz do sprawy powinien odnieść się polski rząd.
CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE SĘDZIEGO PAWŁA JUSZCZYSZYNA >>>
ETPCz zajmie się też sprawą sędziego Bilińskiego
Europejski Trybunał Praw Człowieka podejmie także sprawę sędziego Łukasza Bilińskiego, co również zostało już zakomunikowane polskiemu rządowi.
Sędzia ten orzekał w jednym z wydziałów karnych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, jednak w czerwcu 2019 roku został przeniesiony do wydziału rodzinnego tego sądu. Biliński ocenił wtedy, że przenoszenie odbyło się wbrew jego woli i na "niezgodnych z ustawą warunkach".
Sędzia zasłynął między innymi uniewinniającymi orzeczeniami wobec osób blokujących tak zwane miesięcznice smoleńskie i marsz narodowców. Zdecydował też, że uczestnicy protestu w obronie sądów przed Sejmem w 2017 roku nie popełnili wykroczenia.
Nie tylko Juszczyszyn i Biliński
Europejski Trybunał Praw Człowieka oficjalnie poinformował w komunikacie prasowym o tym, że zajmie się dwoma wyżej opisanymi sprawami. Łącznie zajmie się pięcioma sprawami związanymi ze zmianami w polskim sądownictwie. Oprócz spraw sędziów Juszczyszyna i Bilińskiego ETPCz zajmie się również sprawą prokuratora Waldemara Pionki.
Prokurator Pionka do 2016 roku stał na czele prokuratury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W przeszłości, jako szef tamtejszej prokuratury, nadzorował śledztwo w sprawie ewentualnego błędu lekarskiego, na skutek którego miał umrzeć ojciec obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Przeciwko Pionce było prowadzone postępowanie w sprawie jego oświadczenia majątkowego. Wkrótce później Izba Dyscyplinarna SN, nieuznawana przez Sąd Najwyższy, zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków, a w 2020 roku postawiono mu zarzuty karne nadużycia władzy. Prokurator Pionka skarżył polski rząd między innymi za naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu.
Dodatkowo ETPCz zajmie się także sprawami dwojga polskich obywateli - Wirginii Brodowiak i Krzysztofa Dżusa. Ich sprawy dotyczyły, kolejno, oskarżeń o oszustwo i wypłacenia świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych. Oboje zaskarżyli Polskę za to, że ich sprawami w drugiej instancji zajmowali się sędziowie, którzy byli nominowani w procedurze z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
"Ten poziom priorytetu jest przypisywany sprawom pilnym"
Oni również podnoszą naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu.
"Sąd zdecydował, że wszystkie obecne i przyszłe wnioski dotyczące skarg dotyczących różnych aspektów reformy systemu sądownictwa w Polsce powinny być traktowane priorytetowo (kategoria I). Zgodnie z polityką priorytetów Trybunału, ten poziom priorytetu jest przypisywany sprawom pilnym" - czytamy w komunikacie.
Autorka/Autor: akr//now
Źródło: TVN24