TVN24 | Polska

Ksiądz profesor Wierzbicki: Nie żałuję poręczenia za Margot. Chciałem się przeciwstawić narastającej homofobii

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Ksiądz profesor Wierzbicki: nie żałuję poręczenia za Margot
Ksiądz profesor Wierzbicki: nie żałuję poręczenia za MargotTVN24
wideo 2/9
TVN24Ksiądz profesor Wierzbicki: nie żałuję poręczenia za Margot

Doszedłem do takiego rozeznania, że w stosunku do Margot zastosowano nieproporcjonalnie środki i że jest to represja - powiedział w "Kropce nad i" ksiądz profesor Alfred Wierzbicki. Etyk z Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyjaśniał tak powody podpisania poręczenia za aresztowaną i ostatecznie wypuszczoną na wolność aktywistkę LGBT. - Nie miałem żadnych wątpliwości, że należy tej osobie pomóc. Zwłaszcza że chciałem się przeciwstawić także eskalacji nienawiści i narastającej w Polsce homofobii - podkreślił. Za tę postawę, usunięcia duchownego z uczelni domaga się Fundacja Życie i Rodzina.

Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, teolog i etyk z Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był wśród 12 osób, które podpisały się pod poręczeniem za aktywistkę LGBT Margot z kolektywu Stop Bzdurom. 7 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie podjął wobec niej decyzję o dwumiesięcznym areszcie. Jest ona podejrzana o uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę. Po trzech tygodniach Margot została zwolniona z aresztu tymczasowego.

Wydarzenia te były szeroko komentowane. Wielokrotnie podnoszono argument, że umieszczenie aktywistki w areszcie na dwa miesiące jest środkiem zapobiegawczym nieadekwatnym do zarzucanego czynu.

Natomiast za postawę duchownego i poręcznie, usunięcia go z uczelni chce Fundacja Życie i Rodzina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ksiądz profesor Wierzbicki: nie żałuję poręczenia za Margot

Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki mówił w "Kropce nad i" w TVN24 o reakcjach, które spotykają go za wyrażone dla aktywistki LGBT wsparcie. - Nie wiem, czy wiele osób domaga się mojego wyrzucenia z KUL-u. Mam wrażenie, że to jest jednak jakaś hałaśliwa garstka - ocenił etyk z Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Ja oczywiście nie żałuję (poręczenia - przyp. red.), dlatego że doszedłem do takiego rozeznania, że w stosunku do Margot zastosowano nieproporcjonalnie środki - chyba nie ma potrzeby wyjaśniania, rozwijania tego – i że jest to represja - wyjaśniał, dodając, że "ma już tyle lat, że dobrze pamięta jeszcze czasy komuny, kiedy ludzi represjonowano".

Duchowny relacjonował moment, kiedy zwrócono się do niego o podpisanie dokumentu wspierającego Margot. - Nie miałem żadnych wątpliwości, że należy tej osobie pomóc. Zwłaszcza że chciałem się przeciwstawić także eskalacji nienawiści i narastającej w Polsce homofobii - powiedział.

Duchowni, naukowcy i opozycjoniści z czasów PRL poręczyli za Margot >>>

"Rozumiem, ile wściekłości przeżywa"

Ksiądz Wierzbicki był również pytany, jaka była jego reakcja na wulgarny gest i słowa pod adresem prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz Polski, ze strony Margot po opuszczeniu aresztu.

Ks. prof. Wierzbicki przyznał, że wzbudziło to jego "zdziwienie". - W tym sensie, że pomyślałem: "to nie jest właściwy język". (To) moim zdaniem język, który szkodzi sprawie LGBT, temu środowisku naprawdę bardzo dzisiaj napiętnowanemu - dodał.

- To był raczej rodzaj konfuzji, zmieszania niżeli zaskoczenia. Ale zmieszania też dlatego, że rozumiem, ile wściekłości przeżywa. Ja nie znam jej, nigdy jej nie spotkałem, ale słyszałem, że jest to osoba o wielkim potencjale intelektualnym i to też jest w jakimś kontraście - mówił dalej o aktywistce.

Wyraził również nadzieję, że "będzie się jednak pozytywnie rozwijać i że będzie bardziej zdolna także do dialogu i do wymiany takich zdań, które w nikogo nie uderzają, nikogo nie obrażają, a przedstawiają bardzo istotne racje".

Ataki na księdza broniącego osoby LGBT >>>

Ks. prof. Wierzbicki: rozumiem, ile wściekłości przeżywa Margot
Ks. prof. Wierzbicki: rozumiem, ile wściekłości przeżywa MargotTVN24

"Naprawdę operujemy pewnymi kliszami i tu jest potrzeba nieco więcej wiedzy"

Gość "Kropki nad i" komentował również słowa prokuratora generalnego, ministra Ziobry który 10 sierpnia w Polskim Radiu 24 mówił, że Margot "to jest mężczyzna", który "dorabia sobie jakąś ideologię do swoich zachowań agresywnych i kryminalnych".

- Dziwi mnie to, że minister chce wypowiadać się za kogoś, że wchodzi w czyjąś duszę, świadomość, odczucia. Psychologia osób transseksualnych jest dzisiaj bardzo rozwinięta i mówi wiele na ten temat, jak człowiek właśnie buduje tę swoją tożsamość - wskazywał.

- Ja bym polecał panu ministrowi, żeby bodaj raz w życiu z taką osobą rozmawiał. Ja miałem okazję rozmawiać z taką osobą. To nie była Margot, to była inna osoba. Historia, którą mi opowiadała ta osoba transseksualna jest naprawdę historią wstrząsającą - podkreślił ks. prof. Wierzbicki.

Jego zdaniem "warto byłoby może też, aby ci ludzie pisali o sobie, na podstawie swoich własnych przeżyć". - My naprawdę operujemy pewnymi kliszami i tu jest potrzeba nieco więcej wiedzy - zauważył.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki i naczelny rabin Polski Michael Schudrich, którzy poręczyli za Margot, w "Faktach po Faktach" >>>

Ks. prof. Wierzbicki: operujemy pewnymi kliszami i tu jest potrzeba nieco więcej wiedzy
Ks. prof. Wierzbicki: operujemy pewnymi kliszami i tu jest potrzeba nieco więcej wiedzyTVN24

"Napisałem od razu list do rektora, że to jest krzywdząca opinia"

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski wydał na początku września komunikat, w którym oświadczył, że opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy.

"W żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" - napisał rektor. "KUL od ponad 100 lat kształtuje kolejne pokolenia studentów w duchu nauki społecznej i moralności Kościoła katolickiego, pozostając areną wymiany opinii i dyskusji. W kwestiach związanych z LGBT+ nasz uniwersytet w pełni utożsamia się ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski przyjętym podczas ostatniego Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze" - dodał ks. prof. Kalinowski. W oświadczeniu nie sprecyzowano, o które konkretnie wypowiedzi duchownego chodzi.

Komentując to pismo w "Kropce nad i" ks. prof. Wierzbicki wskazywał, że nie zawiódł się na rektorze uniwersytetu, ale został zaskoczony takim oświadczeniem. - O to walczyłem w komunie, żeby móc mieć prawo – w miarę pewnych możliwości, ale trochę walczyłem - głosić poglądy, które są moje, które wypływają z chrześcijaństwa, które też są inspirowane i odzwierciedlają stanowisko Kościoła – wskazywał.

Zaznaczył, że chciałby mówić to, co myśli i co jest jego opinią. - Tak rozumiem też działalność pracownika naukowego, który szuka prawdy i który szuka sposobów uzasadnienia prawdy. Więc co mnie zaskoczyło w stanowisku księdza rektora? Nie wiem, (…) na jakiej podstawie sugeruje, że moje stanowisko jest niezgodne ze stanowiskiem Episkopatu - przyznał.

- Akurat przed oświadczeniem księdza rektora nie wypowiadałem się na temat tego stanowiska, choćby z tego powodu, że nikt mnie nie pytał, a sam się też nie rwałem do żadnych wypowiedzi – dodał.

- Napisałem od razu list do rektora, że to jest krzywdząca opinia i że obawiam się, że dostarczy tylko argumentów tym, którzy uważają, że moje poglądy, moje stanowisko nie mieści się w poglądach Kościoła – mówił dalej ksiądz. Jego zdaniem "dobrze byłoby, gdyby uniwersytet jednak nie był przestrzenią deklaracji takiej czy innej lojalności, ale miejscem dyskusji, miejscem debaty".

Ks. prof. Wierzbicki o stanowisk KEP: tam są tak zagmatwane wywody, że niewiele jest jasności

Ksiądz profesor Wierzbicki odniósł się także od przyjętego 29 sierpnia stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w sprawie mniejszości homoseksualnych. Podkreśliła w nim między innymi, że "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+". W 27-stronicowym dokumencie zawarto też pomysł tworzenia poradni mających pomagać w powrocie do heteroseksualizmu. Wzbudził on kontrowersje i liczne komentarze.

Biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych, przekonywał później, że jest nieporozumieniem interpretacja nauczania biskupów, jakoby chcieli przymuszać osoby LGBT+ do poddania się terapii. Podkreślił, że dokument KEP mówi o "pomocy osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową".

Jak mówił ks. prof. Wierzbicki, "należałoby sobie życzyć, żeby Episkopat pracował w ten sposób, że wydaje szersze opracowania, w których jest wyrażone stanowisko". Mówiąc o stanowisku KEP, ocenił, że "tam są tak zagmatwane wywody, że niewiele jest jasności". - Nie dziwię się, że media koncentrują się na tym, że jest tam sugestia, czy wręcz wskazówka organizowania poradni - dodał.

Zauważył, że "poważni psychologowie mówią, że tego typu poradnie często prowadzą do wielkich dramatów, nawet do ludzkich samobójstw". - Więc gdyby to miała być jedyna praktyczna wskazówka, to zdecydowanie za mało - uznał.

Ks. prof. Wierzbicki: być może biskupi, duchowni mojego Kościoła, myślą racjonalnie, ale odchodzą od tego, co jest rdzeniem chrześcijaństwa

Zdaniem duchowego, w Polsce "jest miejsce i dla rodziny heteronormatywnej i dla innych typów związków". - Tu nie musi być konfliktu - przekonywał. I zaapelował: - Nauczmy się żyć w pokoju, w tolerancji i w akceptacji tego dziwnego, różnorodnego ludzkiego losu.

- Być może biskupi, duchowni mojego Kościoła, myślą racjonalnie – być może nawet myślą, że myślą w duchu wiary - ale odchodzą od tego, co jest rdzeniem chrześcijaństwa. Od miłości bliźniego - mówił. Podkreślił, że "miłość bliźniego nie ogranicza się tylko do swoich".

- Kościół, który nie ma współczucia, nie ma zrozumienia dla tej – ośmielę się tak powiedzieć – wielokrotniej tragedii, jaką przechodzą ludzie LGBT, którzy są wykluczani, napiętnowali, czy może być wiarygodnym głosicielem Ewangelii? - pytał.

Autor:akr/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości