Wczoraj opuściłem salę obrad Sejmu podłamany ogólnym przebiegiem debaty - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (PSL - Trzecia Droga). Zapewnił, że rząd "wyciągnie lekcję" i będzie pracować nad "doskonaleniem procedur, koordynacji, przepływem informacji".
Szef resortu odniósł się w "Rozmowie Piaseckiego" do wczorajszej burzliwej debaty w Sejmie. Wieczorem premier Donald Tusk oraz ministrowie przedstawili informację na temat powodzi oraz działań podjętych w celu usunięcia jej skutków.
Czytaj też: Minister Paszyk o kredycie zero procent
- Wczoraj opuściłem salę obrad Sejmu podłamany ogólnym przebiegiem (debaty - red.). Myślę, że ostatnią rzeczą, jakiej oczekiwali ludzie dotknięci powodzią, to tych inwektyw, okładania się jakimiś irracjonalnymi zarzutami. (...) My się wczoraj zebraliśmy po to, żeby pomóc, porozmawiać o tym, co było dobre, co było niedobre, a nie się okładać - mówił Paszyk.
Minister powiedział, że "90 procent wystąpień opozycji to była hucpa polityczna absolutnie nie do zaakceptowania". - Jeśli chodzi o autoocenę, autorefleksję działań rządu podejmowanych od pierwszych godzin - nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi - ocenił gość "Rozmowy Piaseckiego".
"Musimy pracować nad doskonaleniem procedur"
- Myślę, że mamy wszyscy świadomość tego, że na poziomie różnych szczebli władzy z pewnością musimy pracować nad doskonaleniem procedur, koordynacji, przepływem informacji. To jest lekcja, którą oczywiście wszyscy chcemy wyciągnąć i ją wyciągniemy - zapewnił minister.
Pytany o zarzuty opozycji, która mówiła o opóźnionym informowaniu mieszkańców zagrożonych terenów, minister powiedział, że "temu się trzeba przyjrzeć". - Pan premier zapowiedział pogłębiony raport na temat tego, jak te pierwsze godziny przebiegały, co tam można na przyszłość usprawnić. Nikt nie ma zamiaru tu się teraz oczyszczać i mówić, że nic nie może ulec w przyszłości zmianie i poprawie - mówił.
Ile budynków do remontu i odbudowy? Paszyk: w okolicach 15 tysięcy
Paszyk mówił, że inspektorzy budowlani ocenili stan 6600 budynków. Wszystkie wymagają remontu lub odbudowy. - Jako resort wspólnie z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego skoordynowaliśmy w ubiegłym tygodniu szybki proces wstępnej oceny stanu budynków - powiedział gość Konrada Piaseckiego.
- Ostrożnie szacuję, że to będzie kilkanaście tysięcy (zniszczonych - red.) obiektów. Myślę, że w okolicach 15 tysięcy - mówił. Zapewnił też, że osoby, które wcześniej ubezpieczyły swoje nieruchomości, także mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 200 tysięcy złotych na odbudowę zniszczeń.
Przestrzegł także przed osobami, które podszywają się pod inspektorów budowlanych. - Zwracam się przy tej okazji z apelem. Nadzór budowlany, służby, które oceniają przydatność budynków, działają nieodpłatnie - przypomniał szef resortu rozwoju i technologii.
Zobacz też: PiS krytykuje rząd za brak zbiorników retencyjnych, ale to minister w ich rządzie uznał, że są "psu na budę"
Co ze zbiornikami retencyjnymi i obudową na zalewowych terenach?
Krzysztof Paszyk był pytany, czy "jest sens odbudowywania budynków" na terenach szczególnie zagrożonych powodzią. - Myślę, że ta powódź daje wyjątkowy impuls do szerszej refleksji nad analizą tych obszarów. Są obszarami dotykanymi (powodziami - red.) od 1997 roku, przez 2010 rok i tam pojawiają się poważne skutki. Nie tylko niszczeje mienie, ale jest to też realne zagrożenie dla życia i zdrowia - powiedział.
Przyznał, że ta kwestia "wymaga globalnego spojrzenia na problem terenów, które są zidentyfikowane jako szczególnie narażone na powódź".
Mówił też, że rolą państwa jest doprowadzenie do utworzenia zbiorników retencyjnych, które mogą zapobiec powodziom. - Tylko nie można tego robić w taki sposób, jak zrobili nasi poprzednicy, że sięgnęli po mapę i bez konsultacji (...) wyrysowali zbiorniki. To tylko doprowadziło do katastrofy i niepowstania tych zbiorników. Uważam, że jeśli ten proces będzie otwarty, będą konsultacje, uzgodnienia z samorządami i rozmowa z mieszkańcami, to jest to do zrobienia - powiedział Paszyk.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24