W trakcie wystąpienia premiera Donalda Tuska w Sejmie na temat powodzi w Polsce, odezwał się poseł PiS Marek Suski. Rozległy się także głosy innych posłów tego klubu, na które zareagował szef rządu. - Wydaje mi się, że czasami, kiedy nie ma się nic konstruktywnego, mądrego do powiedzenia, kiedy nie ma stosownych słów, to lepiej czasami milczeć i słuchać tych, którzy chcą podzielić się informacją z tymi wszystkimi, którzy na nią czekają - powiedział.
W środę wieczorem premier Donald Tusk oraz ministrowie przedstawiają w Sejmie informację na temat powodzi oraz działań podjętych w celu usunięcia jej skutków.
Szef rządu w trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że "duże miasta, duże skupiska ludności, takie jak Wrocław czy Opole, zostały uratowane przed tą wielką wodą". - Według wstępnych ocen, zniszczonych i zalanych lokali mieszkalnych w tym roku, mimo tej wielkiej wody, największej w historii (...), będzie prawdopodobnie dziesięciokrotnie mniej niż w 1997 roku - oznajmił. Podkreślił przy tym, że "to w niczym nie umniejsza skali katastrofy i tragedii ludzi, którzy są tam na miejscu". Tusk powiedział, że "dzięki cichemu heroizmowi różnych ludzi do tej największej tragedii, która mogła ogarnąć setki tysięcy ludzi, setki tysięcy mieszkań, gospodarstw domowych, nie doszło".
Tusk: lepiej czasami milczeć
W tym momencie podczas wypowiedź premiera z sali odezwał się poseł PiS Marek Suski, mówiąc, że "mogłoby być mniej, jakby pan ich ostrzegł".
Na to Tusk odpowiedział: - Akurat w przeciwieństwie do niektórych tu obecnych, nie mam zamiaru tu nikogo rozliczać, ale ja wśród tych ludzi jestem od pierwszych godzin tej powodzi. Prosiłbym o uszanowanie tych ludzi, którzy chcą wysłuchać te informacje. Jeśli państwa ona nie interesuje, to nie znaczy, że tych, którzy tam na miejscu są, ich nie interesuje. Jak skończę, będziecie mieli prawo głosu.
Na sali rozległy się głosy innych posłów PiS.
- Wydaje mi się, że czasami, kiedy nie ma się nic konstruktywnego, mądrego do powiedzenia, kiedy nie ma stosownych słów, to lepiej czasami milczeć i słuchać tych, którzy chcą podzielić się informacją z tymi wszystkimi, którzy na nią czekają - powiedział premier.
Na sali było słychać brawa.
Tusk: proszę teraz o skupienie
Tusk podczas swojego wystąpienia mówił też, że służby sprawdzają pojawiającą się dezinformację i fake newsy. Jak ocenił, wynikają one czasami z głupoty, czasami z nadgorliwości, a czasami takie rzeczy są sterowane przez naszych wrogów i - jak mówił - jest to udokumentowane.
- Apeluję do was wszystkich bez wyjątku, nie szerujcie tego typu informacji. To nikomu w niczym nie pomoże - to, że ludzie tam na miejscu będą się jeszcze bardziej bali. Oni mają wystarczająco dużo powodów, żeby się bać tego, co się zdarzyło, tego, co się może w przyszłości zdarzyć. Nie dokładajcie do tego - podkreślał.
Mówił, że "jak jakiś anonimowy troll pisze, że tysiące ludzi zginęło i są pod wodą w samochodach" i "jeśli to się pojawia i jest powielane przez posłów, to wtedy robi się dramat". - Proszę teraz o skupienie, bo mówimy o najpoważniejszej sprawie tej powodzi, jeśli chodzi o komunikację między ludźmi - podkreślał.
- Na mój temat możecie wszystko powiedzieć, ale pomyślcie, jak dotykacie w ten sposób ludzi tam na miejscu. Proszę, nie powtarzajcie tego typu informacji - apelował.
- Macie prawo, i korzystacie z tego prawa, mówić o tym, że akcja pomocy przyszła za późno. Będziemy robili bardzo dokładny audyt, gdzie co zawiodło - zapewnił szef rządu.
Zwracając się do połów opozycji, dodał: - Chcę wam przypomnieć, że jesteście ostatnimi, którzy mogą mówić, że ktoś się spóźnił z akcją pomocy do powodzi.
- Bo wtedy, kiedy ludzie tam na miejscu pomagali powodzianom w sobotę, w telewizji oglądali was na wiecu politycznym - argumentował szef rządu.
Tusk zaznaczył, że "miał osobiście dużo powodów, żeby to komentować, bo był głównym bohaterem tego politycznego wydarzenia w Warszawie". - Nie powiedziałem na ten temat ani jednego słowa. Ale wydaje mi się, że wy też nie powinniście się wypowiadać na temat tego, kto za późno tam pojechał, kto w ogóle tam pojechał i kto zajął się powodzią wtedy, w tę sobotę, gdy woda naprawdę przyszła do miast - zaznaczył.
- Nie róbcie tego typu atmosfery, bo ona niczemu nie służy - zaapelował premier.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell