Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Profesor Maciej Duszczyk: to absolutny fenomen narodowego zrywu Polaków

Źródło:
TVN24
Profesor Maciej Duszczyk: to absolutny fenomen narodowego zrywu Polaków
Profesor Maciej Duszczyk: to absolutny fenomen narodowego zrywu PolakówTVN24
wideo 2/21
Profesor Maciej Duszczyk: to absolutny fenomen narodowego zrywu PolakówTVN24

O pomocy uchodźcom z Ukrainy mówił w "Rozmowie Piaseckiego" profesor Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Ocenił, że "Polacy robią świetną robotę". Zaznaczył jednak, że "miesiąc miodowy się właśnie kończy". - Musimy sobie zdawać z tego sprawę. To, że odrobiliśmy lekcję, że mamy z kartkówki jako naród piątkę, nie znaczy jeszcze, że zdaliśmy egzamin na końcu roku szkolnego - powiedział.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę, według Straży Granicznej, do Polski przybyło ponad 2,1 miliona uchodźców. Profesor Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego pytany, czy można powiedzieć, że Polska dała radę, powiedział, że "kiedy rozmawia ze swoimi przyjaciółmi z różnych państw i opowiada im o tej sytuacji, to bardzo często mówi, że jest tak dumny z naszego narodu, że jest Polakiem, bo robimy świetną robotę". 

- Polacy robią świetną robotę, ale pamietajmy, że robimy to jako społeczeństwo obywatelskie. To było niesamowite, bez niczego, bez żadnego impulsu 24 lutego setki tysięcy Polaków zobaczyło, co się dzieje w telewizji, porozmawiało ze znajomymi i była prosta decyzja. Mąż do żony powiedział: słuchaj, oni uciekają, bierzemy - podkreślił. 

Jego zdaniem to "absolutny fenomen" przyjmowania uchodźców w Polsce. - To będzie, moim zdaniem, opisywane w literaturze nie tylko migracji, ale również socjologicznej i psychologicznej, w jaki sposób w narodzie, który ma powyżej 38 milionów nagle, w pewnym momencie, zniknęły jakiekolwiek resentymenty ukraińskie, które przecież 23 lutego jeszcze były i na taką salę udało się uzyskać pomoc - mówił prof. Duszczyk. 

Powiedział, że "miesiąc miodowy się właśnie kończy". - Musimy sobie zdawać z tego sprawę. To, że odrobiliśmy lekcję, że mamy z kartkówki jako naród piątkę, nie znaczy jeszcze, że zdaliśmy egzamin na końcu roku szkolnego - ocenił. 

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PROFESOREM MACIEJE DUSZCZYKIEM W TVN24 GO

Profesor Duszczyk: brakuje nam bardzo wiele

W ocenie Duszczyka "brakuje nam bardzo wiele". - To, że ogarnęliśmy tak zwane podstawowe potrzeby w odruchu społecznym, to nie znaczy, że rozwiązaliśmy problem. Cały czas kwestia infrastruktury mieszkaniowej jest absolutnie kluczowa. Widzimy, co się dzieje z cenami wolnych mieszkań do wynajęcia w dużych miastach, widzimy, co się dzieje w tych ośrodkach, które przyjęły (uchodźców - red.). Tam jest łóżko przy łóżku - wskazał.

Jak mówił, "duża część pensjonatów i hoteli, która obecnie udziela pomocy, bo był martwy okres turystyczny, będzie musiała coś zrobić, bo będzie musiała zarabiać". - Naprawdę my nie rozwiązaliśmy jeszcze problemu i wszystkie ręce na pokład. Nie możemy odtrąbić sukcesu - zaznaczył.

Zauważył również, że my nie mamy obozów, mamy ośrodki tymczasowego pobytu. Ocenił, że "w takim standardzie, w jakim te ośrodki funkcjonują, to jest proszenie się o bardzo poważne problemy". - Musimy zacząć myśleć nad ośrodkami tymczasowego pobytu zapewniającymi prywatność. To się bardzo łatwo robi. To są tak zwane domy modułowe, to są też duże hale, w których są ustawione namioty albo boksy - mówił. Dodał, że one dają element prywatności. 

Duszczyk zauważył, że "kiedy trauma u uchodźców się kończy, wracają do pewnej rzeczywistości, ale cały czas mają problem z aklimatyzacją". - Oni muszą momentami zgasić światło. Oni teraz w tych miejscach nie mogą zgasić światła. Im trzeba zapewnić miejsce, w którym będą mogli zgasić światło - podkreślił. 

Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźcówTVN24

Profesor Duszczyk: szacowałbym, że obecnie mamy w Polsce 1,2 - 1,3 miliona uchodźców wojennych

Pytany, ile osób z fali uchodźczej może być w tej chwili w Polsce, powiedział, że dzisiaj liczbę Ukraińców, którzy są uchodźcami wojennymi, czyli przybyli po 24 lutego, szacowałby na 1,2 - 1,3 miliona. Dopytywany, czy około 700-800 tysięcy wyjechało na Zachód, czy wróciło do Ukrainy, odpowiedział, że wyjechało głównie na Zachód. - Ale mamy wzrost również powrotów. Wczoraj najnowsze statystyki Straży Granicznej pokazały odpływ 10 tysięcy osób. To już nie są ci żołnierze, którzy wracają, tylko to są różnego rodzaju powroty. Niektórzy po prostu się tu kompletnie nie zaaklimatyzowali. Zadzwonili na zachód Ukrainy, powiedzieli im: słuchajcie, u nas jest pokój, przyjeżdżajcie, wracajcie i te osoby wracają - mówił. 

Prof. Duszczyk dodał, że nie wiemy, jaki będzie rozwój wojny na Ukrainie i ile osób ostatecznie do Polski będzie chciało jeszcze dotrzeć w kolejnych ewentualnych przepływach.

Powiedział, że jeden ze scenariuszy mówi, że "mamy wojnę pełnoskalową, ale nie obejmującą całego terytorium Ukrainy, co oznacza, że mamy tak zwanych przesiedleńców wewnętrznych, czyli osoby, które uciekają ze wschodu, ale nie wyjeżdżają za granicę".

Przekazał, że "przy samym Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Łucku szacujemy, że jest mniej więcej 600-700 tysięcy (przesiedleńców - red.), ale statystyki UNHCR mówią nawet o 6 milionach przesiedleńców wewnętrznych, co by oznaczało, że swoje domy musiało opuścić w tym czasie około 10 milionów, czyli jedna czwarta społeczeństwa ukraińskiego, szczególnie kobiet z dziećmi". 

- Tutaj mamy absolutnie (do czynienia - red.) już, można powiedzieć, z katastrofą humanitarną - dodał. Ocenił, że Ukraina jako państwo cały czas sprawne radzi sobie z tymi uchodźcami, przy pomocy różnych organizacji z całego świata. - Jeżeli tam się nie pogorszy sytuacja, możemy oczekiwać, że liczba osób, która będzie przemieszczała się do Polski na poziomie 20-30 tysięcy, będzie utrzymana, a z tym sobie spokojnie poradzimy - ocenił. 

Profesor Duszczyk: szacuję, że obecnie w Polsce jest 1,2 - 1,3 miliona uchodźców wojennych
Profesor Duszczyk: szacuję, że obecnie w Polsce jest 1,2 - 1,3 miliona uchodźców wojennychTVN24

Duszczyk o edukacji ukraińskich dzieci i wejściu kobiet na rynek pracy

Duszczyk powiedział w "Rozmowie Piaseckiego", że "według szacunków maksymalnie 800 tysięcy uchodźców możemy rozsądnie i odpowiedzialnie w Polsce zintegrować czasowo". - Chodzi o to, żeby dzieci poszły do szkoły, ewentualnie uzyskały takie wsparcie, żeby mogły uczyć się w ukraińskim programie w porozumieniu z ukraińskim ministerstwem edukacji. Żeby kobiety weszły na rynek pracy - dodał. 

Zaznaczył jednak, żeby "pamiętać o niedostosowaniu kwalifikacji". - To nie jest takie proste, jeśli popatrzymy na to, jakie są wolne miejsca na polskim rynku pracy. Co będzie z polskim rynkiem pracy za trzy miesiące czy pół roku, tego też naprawdę nie wiemy - dodał. 

Pytany, czy kobiety, które przyjechały tutaj z dziećmi, mogą w ogóle myśleć o wejściu na rynek pracy, czy muszą się skupić na zajęciu się dziećmi, ocenił, że "rząd w myśleniu jest spóźniony od tygodnia do dwóch tygodni". 

Zauważył, że jeszcze w ostatnich dniach przedstawiciele resortu edukacji i nauki mówili o tym, że "większość dzieci będzie trafiała albo do polskich klas, albo przygotowawczych". Dodał, że obecnie pojawiło się "rozporządzenie, które mówi o tym, że dzieci ukraińskie mogą w Polsce uczyć się zdalnie zgodnie z ukraińskim programem szkolnym". - Można powiedzieć – wreszcie - dodał.

Duszczyk ocenił, że jeżelibyśmy uznali częściowo kwalifikacje ukraińskich nauczycielek, że one mogą uczyć ukraińskie dzieci w Polsce, to one by się w pewien sposób nimi zaopiekowały, a kobiety, które są w ośrodkach, mogłyby wyjść do pracy. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium