Politycy na pomoc Rokicie. Nawet Miller "ulży cierpieniu i się dorzuci"

Aktualizacja:
Leszek Miller "też się dorzuci" do zbiórki
Leszek Miller "też się dorzuci" do zbiórki
tvn24
Politycy skomentowali problemy Jana Rokity z komornikiemtvn24

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie komentują politycy różnych opcji. Jedni deklarują, że się dołożą, inni jeszcze się zastanawiają. Najostrzej w sprawie wypowiedział się szef SLD Leszek Miller. Polityk nie ma wąpliwości: Rokita na swój los zasłużył, ale wspaniałomyślnie deklaruje, że się nad założycielem PO zlituje.

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie rzucił europoseł Marek Migalski. Wszystko po informacjach o tym, że komornik ściga Rokitę po przegranym procesie z byłym szefem policji Konradem Kornatowskim. Rokita sześć lat temu powiedział, że Kornatowski był w latach 80. jako prokurator zamieszany w tuszowanie pobicia opozycjonisty i nazwał go "nikczemnym prokuratorem". Dziś za te słowa ma zapłacić około 350 tys. zł, co dla Rokity jest kwotą, która go 'zrujnuje".

Rokita zasłużył

Szef SLD Leszek Miller ocenił, że "gwiazdy komisji Rywina nie spotkał jakiś szczęśliwy los". - Pan Jan Rokita przeżywa to, co przeżywa, a druga gwiazda - pan Ziobro - błąka się gdzieś po peryferiach polskiej polityki. Spotkała ich zasłużona kara. Jak patrzę na Rokitę i Ziobro, to pomału zaczynam wierzyć, że sprawiedliwość istnieje - powiedział Miller.

I dodał: - Nie sądzę, żeby tutaj można było dopatrywać się działań politycznych. To jest zrozumiałe, że w takich sytuacjach ludzie szukają jakiegoś wytłumaczenia politycznego. Sam też to robiłem, jak miałem kłopoty - podkreślił.

Oceniając pomysł zbiórki na Rokitę Miller stwierdził: - Jeżeli odezwali się jacyś przyjaciele Jana Rokity, którzy chcą przeprowadzić zbiórkę pieniężną to świetnie. Pomyślałem sobie, że nie mogę być taki nieprzejednany. Wobec tego, jeżeli będzie organizowana zbiórka na rzecz poprawy sytuacji Jana Rokity, to niezależnie od tego, co o nim myślę, dorzucę się. Trzeba ulżyć cierpieniu, z którym mamy do czynienia - ocenił polityk.

Pomagać, ale niekoniecznie o tym mówić

Paweł Olszewski z PO podkreślił w TVN24, że ma "pewien problem z Jankiem Rokitą". - Z jednej strony natury emocjonalnej, bo jest to człowiek niezwykle zasłużony nie tylko dla PO, ale też dla Polski. Z drugiej strony od jakiegoś czasu obserwuję coś dziwnego w zachowaniu Rokity. Mam też mieszane odczucia po tym wyroku i po zachowaniu Rokity po tym wyroku, ponieważ jak jeszcze współpracowaliśmy w ramach klubu, to Rokita był pierwszą osobą, która mówiła o standardach, poszanowaniu poszczególnych instytucji państwa i równości wszystkich wobec prawa. Tutaj się dziwnie zachowuje, choć sam Kornatowski też nie jest człowiekiem z mojej bajki - powiedział Olszewski.

I dodał: - Sformułowania o braku niezawisłości sądów, o przestawianiu wajchy - jakby ktoś polował na Rokitę - są dla mnie co najmniej śmieszne. Decyzję o odejściu z polityki Jan Rokita podjął samodzielnie i od tego momentu w kategoriach polityki nikt się nim nie zajmował. Tego typu sformułowania są bliższe teoriom spiskowym [Antoniego - red.] Macierewicza niż wartościom, którym hołdował Jan Rokita, gdy był w PO - ocenił poseł.

Czy dołoży się do zbiorki? - Nie zastanawiałem się nad tym. Myślę, że warto ludziom pomagać. Uważam jednak, że takie publiczne deklaracje odnośnie zrzutki na Jana Rokitę są uwłaczające godności Rokity. Warto pomagać, ale niekoniecznie warto o tym mówić - zaznaczył Olszewski.

Politycy skomentowali sytuację Jana Rokity
Politycy skomentowali sytuację Jana Rokitytvn24

Czy tak powinno być?

Nad inicjatywą pomocy Rokicie zastanowiłby się też Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. Zastrzegł jednak, że nie wie, czy taki pomysł podoba się samemu zainteresowanemu. Zapowiedział, że sprawą Rokity będzie chciał "zainteresować prezydium Sejmu". - Zwrócę się do marszałek [Ewy - red.] Kopacz, czy w taki sposób tego typu sprawy powinny być rozstrzygane. Mam wątpliwości, czy nie doszło do pewnej cenzury prewencyjnej wobec byłego polityka i parlamentarzysty, i czy ten wyrok nie stanowi zagrożenia dla wolności słowa w Polsce - ocenił polityk.

Dodał, że wiele na to wskazuje, że ktoś przekręcił wajchę w sprawie Rokity, bo "po sześciu latach jego nieobecności w polskiej polityce nagle pojawiają się dwa istotne z jego puntu widzenia wydarzenia". - Dziwne, że dopiero po sześciu latach przypomniano sobie o Janie Rokicie - powiedział Mularczyk.

- Myślę, że to dosyć bulwersująca sytuacja, że były wicepremier, wieloletni parlamentarzysta, osoba bardzo istatna dla polskiego życia publicznego po 1989 roku, jest w taki sposób traktowana przez wymiar sprawiedliwości. Generalnie wobec Rokity mamy zarzut, że złamał wolność słowa, ale powstaje pytanie, czy za złamanie wolności słowa może być taka kara, która rujnuje Rokitę w sposób dokumentny. On będzie zniszczony cywilnie po wykonaniu tego wyroku - powiedział polityk.

W wydanym oświadczeniu Solidarna Polska poinformowała, że zwróci się do Prezydium Sejmu z wnioskiem o udzielenie pomocy "koledze" Janowi Rokicie.

Koledzy pomogą?

Do zbiórki dorzuci się wicemarszałek Sejmu Ceazary Grabarczyk. Polityk zadeklarował to w RMF FM. Pytany, ile jest skłonny przeznaczyć pieniędzy, odparł: - Ile będzie trzeba.

- Były już różne sytuacje i koleżanki i koledzy potrafili się znaleźć i zachować - powiedział Grabarczyk.

Dodał, że jego zdaniem trudno obronić słowa Rokity o "przestawieniu wajchy". - Mnie jest przykro, że on wypowiada takie zdania. Ale nie zwracał się do nas o pomoc i wsparcie. Na pewno nie odmówilibyśmy, bo wiem, że już rozmawiają koledzy o tym jak pomóc - podkreślił Grabarczyk.

Dorzucić się można

Sprawę Rokity skomentował szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury. - W moim przekonaniu, jeśli jesteśmy państwem prawa, a jesteśmy - i Jan Rokita tworzył fundamenty polskiego państwa prawa - to dziś powątpiewanie w to, że wyroki sądu mogą być nieuczciwe, to jest podmywanie fundamentów Polski jako państwa prawa - powiedział polityk.

I dodał: - Być może dla Jana Rokity jest to dotkliwa kara, wielka krzywda i zbyt wysoki wyrok. Można o tym dyskutować, ale wyrok zapadł. Ja mogę się dorzucić ze swoich pieniędzy także na to, żeby zebrać do kapelusza dla pana Jana Rokity tę kwotę, być może trzeba zrobić zbiórkę publiczną, ale nie podmywajmy podstaw państwa prawa, czyli wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Bury.

Bury też może się dorzucić do zbiórki na Rokitę
Bury też może się dorzucić do zbiórki na Rokitętvn24

Chory wymiar sprawiedliwości

Sprawę Rokity ocenił też krótko szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to przykład "choroby wymiaru sprawiedliwości".

- Skoro wymiar sprawiedliwości jest łaskawy dla zbrodniarzy komunistycznych - gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak unikają odpowiedzialności, a prześladowany jest Jan Rokita, za to, że ośmielił się ocenić negatywnie pana Kornatowskiego, to jest absurd i dowód tego, że w Polsce brakuje sprawiedliwości - powiedział.

- Tu nie chodzi też o to, że mamy do czynienia z konkretnym przypadkiem. Chodzi o chorobę wymiaru sprawiedliwości. Jan Rokita jest przykładem tego, że wymiar sprawiedliwości w Polsce jest chory - dodał Błaszczak. Podkreślił, że do zbiorki na Rokitę dołożyłby się "jakoś symbolicznie".

Mariusz Błaszczak o sprawie Jana Rokity
Mariusz Błaszczak o sprawie Jana Rokitytvn24

Autor: mn\mtom,iga/k / Źródło: tvn24.pl, TVN24, RMF FM

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl